Podle údajů OSN je na Ukrajině zasaženo humanitární krizí 18 milionů lidí. Pomáháme na východě i západě země
Publikováno: 3. 3. 2022 Doba čtení: 3 minutyIntenzivní boje pokračují ve velkých ukrajinských městech, včetně hlavního města Kyjeva, Charkova, Chersonu a Mariupolu. Dále také v Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Zničená infrastruktura způsobila, že se statisíce lidí ocitly bez elektřiny a vody. Stovky domů byly poškozeny nebo zničeny. Při ostřelování byly zasaženy také mosty a silnice, což odřízlo od základní podpory celé obce.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) zaznamenal v období od 24. do 28. února nejméně 550 civilních obětí, z toho 142 mrtvých.
Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí je postiženo 18 milionů lidí, z toho 6,7 milionu lidí je vysídleno a 12 milionů lidí potřebuje humanitární pomoc. Člověk v tísni pomáhá přímo na místě i v okolních zemích.
Z Ukrajiny uprchl více než milion lidí
Podle údajů OSN uprchl z Ukrajiny po invazi již více než milion lidí a jejich počet rychle roste. Ukrajinská vláda odhaduje, že v nejhorším případě bude uprchlíků až 5 milionů.
Člověk v tísni, který již na Ukrajině pracoval, okamžitě mobilizoval rozsáhlé zdroje na podporu postižených obyvatel. Náš hlavní tým se přesunul z Kyjeva do Lvova, kde byla otevřena nová kancelář pro koordinaci pomoci lidem i v dalších regionech.
Dodávky vody a psychologická pomoc
Přizpůsobili jsme se nové situaci a na východě země jsme zorganizovali dodávku vody pro lidi vysídlené v důsledku pokračujících bojů. Na mnoha místech na Ukrajině dnes neteče voda. Proto jsme doručili 17 nádrží na vodu do Uhledaru a dnes další 2 do Avdějevky. Lidem na útěku jsme rozdali 1350 šestilitrových lahví s vodou. Taktéž rozdáváme potravinové balíčky a hygienické potřeby. Zkušení psychologové neustále poskytují psychologickou pomoc a informace ukrajinskému obyvatelstvu na naší telefonní lince 0800210160.
Zároveň teď chceme psychologickou pomoc posílit i na západě Ukrajiny. Jen ve Lvovské oblasti je v tuto chvíli podle místních úřadů zaregistrováno 44,000 vnitřních uprchlíků, 10,000 z nich žije ve 200 kolektivních centrech. Zjišťujeme v nich potřeby a chceme do nich doručit matrace, vybavit je věcmi na vaření a nejzranitelnějším lidem poskytnout finanční pomoc.
Člověk v tísni také poskytne finanční podporu místním partnerům z řad nevládních organizací, které zajistí lidem vodu, potraviny, hygienické potřeby a dalších pomoc v především v Dněpropetrovsku, Záporoží a Svjatohirsku. Finanční jsme již granty 2 místním organizacím. Každá dostala 7,000 EUR. Další desítky organizací, které pomáhají lidem na útěku, dostanou granty v příštích dnech.
Zároveň pomáháme také na západě Ukrajiny. Konkrétně na hraničních přechodech do Polska, kde lidé čekají i několik dní v dlouhých frontách a kolonách aut. Místní úřady a komunity zorganizovaly sběrná místa potravin a přepravu lidí do těchto míst. My zde zajišťujeme také distribuci hygienických potřeb a pomáháme lidem získat potřebné informace. Humanitární vlak, který jsme na začátku týdne vypravili z Česka, už je v Kyjevě a další jsou na cestě.
Člověk v tísni dále pomáhá i se stavbou toalet, vyhřívaných stanů a poskytováním jídla pro děti na silnicích vedoucích k hraničním přechodům do Polska. Dále také poskytuje pomoc uprchlíkům na hranicích s Rumunskem a Slovenskem ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi.
Do Lvova již dorazilo pět kamionů naložených humanitární pomocí
Do Lvova již dorazilo prvních pět kamionů Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Tyto kamiony přivezly potraviny, hygienické potřeby, pleny, spacáky nebo karimatky. Podobný humanitární materiál byl vyžádán a bude distribuován správou Lvovské oblasti. Člověk v tísni také podporuje lvovské humanitární centrum dodávkou telefonů, notebooků a tiskáren, aby bylo možné lépe koordinovat činnost místní občanské společnosti a nevládních organizací.