Na Ukrajině přestavujeme kryty na třídy, děti tak mohou pokračovat ve výuce i během poplachu. Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu.

Publikováno: 31. 5. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Na Ukrajině přestavujeme kryty na třídy, děti tak mohou pokračovat ve výuce i během poplachu. Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu.
© Foto: Petr Štefan

Na Ukrajině chodí děti do školy i ve válečných oblastech. Na východě Ukrajiny, ve vesnici Mykolajivka, pouhých 30 kilometrů od tvrdých bojů, tomu není jinak. V těchto místech je válka cítit všude, jsou slyšet výbuchy, někdy je poplach i sedmkrát denně.

Školu v Mykolajivce před válkou navštěvovalo přes pět set dětí, momentálně jich do místní školy chodí čtyři stovky. Aby časté poplachy co nejméně narušovaly výuku, zrenovovali jsme s finanční podporou Evropské Unie kryt, který se tak proměnil na plně funkční podzemní třídu. 

Školu jsme navštívili s videoreportérem Jankem Rubešem. Reportáž o návštěvě školy přinesl Českému rozhlasu Martin Dorazín. Rubeš není na Ukrajině poprvé a když byl osloven pro společnou cestu s Člověkem v tísni, nemusel se rozhodovat dlouho.

„Janek Rubeš se s námi vydal na Ukrajinu, kde viděl, jak opravujeme domy a byty poničené během ruské invaze, navštívil školy ostřelované během války a viděl, jak je opravujeme a pro děti budujeme učebny v podzemí, aby se mohly bezpečně učit i při ruských útocích,“ popisuje cestu Petr Štefan, mediální koordinátor Člověka v tísni.  

„Dlouhodobě mě zajímají aktivity Člověka v tísni a když mi bylo nabídnuto, že bych s nimi mohl jet na Ukrajinu, neváhal jsem ani vteřinu,“ doplňuje Rubeš v Dorazínově reportáži pro Český rozhlas

Třídy jsou vybavené vším, co je potřeba k výuce. Nechybí tabule, učitelský stůl a stupínek. Rozdíl od běžné místnosti je poznat pouze absencí oken. „Kryt jsme za pomocí prostředků z Evropské unie zrenovovali, aby se děti mohly v případě poplachu schovat na bezpečné místo a poté pokračovat ve výuce,“ říká Petr Štefan v reportáži Martina Dorazína pro Český rozhlas.  

Kryt je vybaven také vodou nebo hračkami, protože poplachy bývají velmi dlouhé. V bunkru momentálně končí práce na stropech a podlahách, po hotové rekonstrukci by zde měly být čtyři třídy. 

Člověk v tísni působí na Ukrajině od roku 2014, po únorové invazi minulého roku se naše pomoc rozrostla a na Ukrajině jsme tak pomohli více než milionu lidí. Poslechněte si reportáž Martina Dorazína ze školy v Mykolajivce. 


Autor: Juliana Hámová, mediální koordinátorka Člověka v tísni

Související články