Na Ukrajinu vyrazily první tři kamiony Člověka v tísni s humanitární pomocí, další dva se připojí na Slovensku
Publikováno: 27. 2. 2022 Doba čtení: 5 minutČlověk v tísni vypravil první konvoj kamionů naložených humanitární pomocí, o kterou požádali zástupci západoukrajinského Lvova. Kamiony, které zajistila nadace Karla Komárka, vezou náklad trvanlivých potravin, hygienických potřeb, plen, spacáků, karimatek a dalšího zboží, které zcela zdarma nebo s velkou slevou poskytli Rohlik.cz, Tesco, Bidfood a Alza.
Humanitární tým Člověka v tísni dorazil do Lvova, kam proudí desítky tisíc vnitřně vysídlených osob a lze očekávat, že humanitární situace na místě se začne rychle zhoršovat. Několikrát denně se ve městě rozezní sirény a město počítá s hrozbou ruského útoku. Všichni zaměstnanci na Ukrajině jsou v pořádku.
Další tým Člověka v tísni dorazil v sobotu na slovenské hranice, kde s dalšími organizacemi zajišťuje lepší podmínky pro lidi čekající v kolonách, na místo převáží mobilní záchody nebo připravuje zateplený stan pro děti. Pracovníci Člověka v tísni také organizují pomoc na hranicích s Rumunskem; dvoučlenný tým se blíží ke hranicím s Moldavskem, kde se rovněž tvoří mnohakilometrové fronty a na ukrajinské straně chybějí základní potřeby: jídlo, voda, hygiena.
S Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty jsme spustili portál pro párování nabídek a poptávek pomoci Pomáhej Ukrajině. Na helplinku Člověka v tísni SOS Ukrajina denně volá přes tisíc lidí s nabídkou či voláním o pomoc.
Pomoc pro Lvov
První konvoj veze materiální pomoc v hodnotě přes deset milionů korun, již nyní ale probíhají přípravy na odbavení dalších konvojů. „Pomáháme a budeme pomáhat, jak jen to bude možné. Proto jsme rádi, že jsme se mohli spojit s Člověkem v tísni a darovat potřebné potraviny a hygienické potřeby, které poputují na Ukrajinu,“ říká Olin Novák, ředitel Rohlíku.cz.
Tři kamiony vyjíždí z Prahy, další dva nakládají zboží ve skladech na Slovensku. Očekáváme, že ukrajinskou hranici překročí společně v pondělí dopoledne.
Konvoje budou vozit trvanlivé potraviny, základní hygienické pomůcky, zdravotnický materiál a další věci dle požadavků na adresnou pomoc, kterou Člověk v tísni shromažďuje i z dalších oblastí Ukrajiny.
8 nejčastěji kladených otázek k pomoci Ukrajině
- Informace pro ukrajinské občany, azyl v ČR, jak se dostat přes hranice
- Informace pro české občany na Ukrajině
- Nabízím ubytování pro lidi prchající před válkou
- Utíkáme před válkou a hledáme ubytování v ČR
- Právní poradenství pro ukrajinské občany v ČR
- Bezplatné psychoterapeutické konzultace pro lidi utíkající před válkou
- Hmotné dary
- Dobrovolnictví
Pomoc na hranicích
Tým z Česka dorazil už v sobotu na slovenské hranice, kde se podařilo zajistit přístup na ukrajinskou stranu. Na hraničních přechodech se tvoří mnohakilometrové fronty a na ukrajinské straně chybějí základní potřeby: jídlo, voda, hygiena. „Společně s naší partnerským Človekem v ohrození přivážíme mobilní záchody, stavíme zateplený stan pro děti, připravujeme výdej jídla pro lidi, kteří jsou nuceni čekat v dlouhých frontách. Spojili jsme se také se starostou obce Velykiy Berezniy a společně koordinujeme pomoc lidem, kteří se u hranic shromažďují. Očekáváme, že počty utečenců budou v příštích dnech narůstat,” říká Marek Štys, vedoucí humanitární pomoci Člověka v tísni, který je na hranici přítomen.
Další tým začal pracovat v Rumunsku ve městě Iași, kam proudí větší množství ukrajinských uprchlíků. Člověk v tísni zde bude organizovat pomoc spolu s místními sdruženími, podpoří je finančně a pomůže jim vybudovat kapacity, jelikož mnoho místních organizací nemá s humanitární prací zkušenosti. “Pomáhat chceme také lidem se zvláštními potřebami, jako jsou děti a starší lidé. Občas se stane, že na hranici někdo přiveze pouze děti. Otec musí být v armádě a matka je v kritické státní infrastruktuře. Sami musejí zůstat na Ukrajině a děti se snaží poslat do bezpečí,” říká Elena Terzi, koordinátorka Člověka v tísni. Další tým Člověka v tísni je v Moldavsku a míří na ukrajinskou hranici.
Denně volá přes tisíc lidí
Od začátku invaze volá na helplinku SOS Ukrajina denně víc než tisíc lidí. „Večer a v noci volají lidé pod palbou přímo z Ukrajiny, z krytů a sklepů, kteří chtějí pomoci s evakuací a brečí nám do telefonu. Ráno lidé z přechodů, Ukrajinci, kteří v Česku pracovali, rodinní příslušníci, kteří mají na Ukrajině příbuzné,“ říká koordinátorka helplinky Veronika Gabrielová. „Přes den volají lidé s nabídkami pomoci, lidé, kteří chtějí pomáhat, ale neví jak. Svou pomoc nabízejí i firmy, města, instituce, pořadatelé beneficí a podobně,“ dodává Gabrielová.
Člověk v tísni sám neorganizuje dobrovolníky ani veřejné materiální sbírky a koordinuje se na pomoci s ostatními nevládními organizacemi.
Společnou helplinku spustil s Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty na adrese pomahejukrajine.cz. Na ní se shromažďují informace o nabídce ubytování, materiální pomoci, tlumočení z ukrajinštiny a ruštiny, sociálního a právního poradenství či psychosociální podpory. Nevládní organizace pak budou nabídky zpracovávat a párovat s potřebami, o kterých samy vědí. Platforma bude umožňovat také vkládání poptávky a filtrování podle lokality. „Vytvořili jsme koordinační centrum a databázi, kde mohou lidé, firmy a instituce nabízet služby pro příchozí. A určitě jsme připraveni tuto pomoc koordinovat s postupem státní správy,“ řekla Andrea Krchová, ředitelka Konsorcia.