„Mohli jsme koupit oblečení a školní pomůcky pro naše dcery.“ Podpořili jsme mongolské pastevce během mrazivých zim
Publikováno: 5. 11. 2024 Doba čtení: 3 minuty8,1 milionu krav, koz a dalšího dobytka zahynulo v Mongolsku při loňské extrémní zimě zvané dzud. Dříve přicházela jednou za desetiletí, s postupující klimatickou změnou ohrožuje mongolské pastevecké rodiny téměř každý rok. Kvůli starosti o jídlo během náročné zimy mají mongolští rodiče méně času na péči o své děti. Právě ty Člověk v tísni podporuje.
Změna klimatu a degradace životního prostředí vede podle UNDRR k častějšímu násilí na dětech a má negativní dopad na jejich mentální i fyzické zdraví. Patevci se musí během krušných zimních období postarat o dobytek, který pro rodiny znamená potravu, a děti tak mohou být zanedbávány. Proto se v západním Mongolsku (provinciích Bayan-Ölgii a Khovd) zabýváme vzděláváním a zdravotní situací dětí z pasteveckých rodin.
Pracovníci organizace Children's and Family Development and Protection Offices, která s námi na projektu spolupracuje, navštívili v západním Mongolsku 270 domácností a poskytli poradenství celkem 800 rodičů a dětí. O zajištění bezpečného studijního prostředí jsme vyškolili pracovníky v 18 školách a 3 400 studentům na kolejích jsme poskytli školní pomůcky, knihy a vitamíny. Rodiny pastevců dostaly jednorázovou finanční pomoc, aby mohly svým dětem zaplatit školní pomůcky a léky.
Průměrná teplota se za posledních 80 let v Mongolsku zvýšila o 2, 1°C. To je dvojnásobek oproti celosvětovému průměru a zvyšuje to frekvenci a intenzitu mrazivých dzudů. Podle mongolského národního statistického úřadu dzud v loňském roce způsobil ztrátu 8,1 milionu dobytka, což zhoršuje situaci dětí. Mongolská vláda tak přijala nový standard pro ochranu dětí během přírodních katastrof. Letos byl také přijat upravený zákon na ochranu dětí.
Za posledních deset let přišlo v Mongolsku kvůli následkům přírodních katastrof a s nimi spojenými událostmi 700 dětí. Podle National Emergency Management Academy je to z velké části kvůli nedostatečném rodičovském dozoru, nedostatečném přístupu do školek, škol, a bezpečných míst, kde by děti mohly trávit volný čas. V závěru našeho projektu "REACH- RESILIENCE, EDUCATION, AID FOR CHILDREN AND HERDER FAMILIES IN MONGOLIA AFFECTED BY DZUD" se zaměřujeme na hlavní rizikové situace, kterým čelí děti z pasteveckých rodin – kdy jsou zanechány bez dozoru, zatímco se rodiče starají o dobytek, jsou u sousedů, nebo nechají své děti řídit motorky, či se hlídat navzájem. Díky projektu se poprvé podařilo spojit odborníky na ochranu dětí a rodin v provinciích, aby se této problematice věnovali.
Projekt REACH jsme realizovali díky finanční podpoře německého velvyslanectví a Klubu přátel Člověka v tísni.