Narazili jsme na nový byznys s chudobou: za zprostředkování příspěvku na bydlení si účtuje i tisíce měsíčně

Publikováno: 18. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Narazili jsme na nový byznys s chudobou: za zprostředkování příspěvku na bydlení si účtuje i tisíce měsíčně
© Foto: ilustrační foto: Mihály Köles, Unsplash

„S vyřízením příspěvku na bydlení se můžete obrátit na nás. Na úřadě vás zastoupíme a vše vyřídíme. Důležité je, že u nás nic neplatíte předem, pouze v případě schválení příspěvku si z něj bereme provizi,“ lákají webové stránky dostupnyprispevek.cz. Odměnu si pak účtují měsíčně dle výše přiznaného příspěvku – 1 000 Kč, ale i 4 000 korun! Od využití podobných nabídek odrazujeme a nabízíme pomoc na naší help lince 770 600 800 a krajských pobočkách. Bezplatné poradenství poskytuje i řada dalších organizací.

„Při naší běžné činnosti jsme narazili na nabídku webu dostupnyprispevek.cz, který nabízí poradenství vedoucí k získání příspěvku na bydlení, sociální podpory od státu. Naší pozornosti neušly obchodní podmínky, které počítají s provizí pro advokáta měsíčně i v desítkách procent z výše přiznaného příspěvku. Zaskočilo nás, že je něco takového možné,“ popisuje Kateřina Dosoudilová, vedoucí našich sociálních služeb.

Za zprostředkování vyššího příspěvku si advokát může účtovat s DPH i 58 080 korun ročně. Upozornili jsme na tento byznys ministerstvo práce a sociálních věcí, které přislíbilo ho prověřit.

„Takové praktiky advokátů jsou podobné chování hyen nebo šmejdů nabízejících seniorům předražené hrnce, jen tady okousávají sociální dávky dezorientovaných občanů,“ hodnotí Jan Černý, ředitel našich Sociálních a vzdělávacích programů v ČR, a navazuje: „To, že se tato praxe vysávající potřebným nemalé podíly ze sociálních dávek objevuje, poukazuje mimo jiné na nesrozumitelnost a složitost systému sociálních příspěvků a dávek.“

„Je skvělé, že se dnes už dá o příspěvek požádat i online, ale řada lidí stále přijde na Úřad práce fyzicky, a pokud z nějakého důvodu neuspějí, může se stát, že pak využijí i placeného zprostředkování advokátem,“ připouští Kateřina Dosoudilová, a zároveň od takového kroku odrazuje.

Lidé, kteří potřebují poradit, jak si o příspěvek na bydlení či jinou podporu státu zažádat, se mohou obrátit na naši help linku 770-600-800 nebo krajské pobočky.

Existuje celé spektrum služeb, které jsou placené z veřejných rozpočtů a poskytují obdobné poradenství pro klienty bezplatně. Fungují v rámci krajských sítí sociálních služeb nebo jako sociální služby s celorepublikovou působností. Schopni poradit jsou i pracovnice/íci Úřadů práce a výhledově i České pošty.

Dostupnost poradenství vylepší také chystaný zákon o podpoře v bydlení. Pokud bude schválen, bezmoc potřebných by měla být minimalizována v četných Kontaktních místech pro bydlení, které budou v každé obci s rozšířenou působností. Ani v současné době však není stav poradenství v této oblasti tak špatný, že by bylo třeba dávky kanibalizovat podobným způsobem,“ podotýká Jan Černý.

Navíc za právní službu pro domácnosti/rodiny s příjmy do výše trojnásobku životního minima zaplatí na základě žádosti České advokátní komory stát. „Tedy i kdyby chudé rodiny potřebovaly jednorázovou právní pomoc s podáním žádosti od advokáta, existuje zde zákonem předpokládaný nástroj pomoci,“ doplňuje Černý.

Autor: Eva Kroupová

Související články