Narazili jsme na nový byznys s chudobou: za zprostředkování příspěvku na bydlení si účtuje i tisíce měsíčně
Publikováno: 18. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty„S vyřízením příspěvku na bydlení se můžete obrátit na nás. Na úřadě vás zastoupíme a vše vyřídíme. Důležité je, že u nás nic neplatíte předem, pouze v případě schválení příspěvku si z něj bereme provizi,“ lákají webové stránky dostupnyprispevek.cz. Odměnu si pak účtují měsíčně dle výše přiznaného příspěvku – 1 000 Kč, ale i 4 000 korun! Od využití podobných nabídek odrazujeme a nabízíme pomoc na naší help lince 770 600 800 a krajských pobočkách. Bezplatné poradenství poskytuje i řada dalších organizací.
„Při naší běžné činnosti jsme narazili na nabídku webu dostupnyprispevek.cz, který nabízí poradenství vedoucí k získání příspěvku na bydlení, sociální podpory od státu. Naší pozornosti neušly obchodní podmínky, které počítají s provizí pro advokáta měsíčně i v desítkách procent z výše přiznaného příspěvku. Zaskočilo nás, že je něco takového možné,“ popisuje Kateřina Dosoudilová, vedoucí našich sociálních služeb.
Za zprostředkování vyššího příspěvku si advokát může účtovat s DPH i 58 080 korun ročně. Upozornili jsme na tento byznys ministerstvo práce a sociálních věcí, které přislíbilo ho prověřit.
„Je skvělé, že se dnes už dá o příspěvek požádat i online, ale řada lidí stále přijde na Úřad práce fyzicky, a pokud z nějakého důvodu neuspějí, může se stát, že pak využijí i placeného zprostředkování advokátem,“ připouští Kateřina Dosoudilová, a zároveň od takového kroku odrazuje.
Lidé, kteří potřebují poradit, jak si o příspěvek na bydlení či jinou podporu státu zažádat, se mohou obrátit na naši help linku 770-600-800 nebo krajské pobočky.
Existuje celé spektrum služeb, které jsou placené z veřejných rozpočtů a poskytují obdobné poradenství pro klienty bezplatně. Fungují v rámci krajských sítí sociálních služeb nebo jako sociální služby s celorepublikovou působností. Schopni poradit jsou i pracovnice/íci Úřadů práce a výhledově i České pošty.
„Dostupnost poradenství vylepší také chystaný zákon o podpoře v bydlení. Pokud bude schválen, bezmoc potřebných by měla být minimalizována v četných Kontaktních místech pro bydlení, které budou v každé obci s rozšířenou působností. Ani v současné době však není stav poradenství v této oblasti tak špatný, že by bylo třeba dávky kanibalizovat podobným způsobem,“ podotýká Jan Černý.
Navíc za právní službu pro domácnosti/rodiny s příjmy do výše trojnásobku životního minima zaplatí na základě žádosti České advokátní komory stát. „Tedy i kdyby chudé rodiny potřebovaly jednorázovou právní pomoc s podáním žádosti od advokáta, existuje zde zákonem předpokládaný nástroj pomoci,“ doplňuje Černý.