Naše kampaň The Deadly Games upozorňuje na skutečné boje ve stínu olympiády
Publikováno: 30. 7. 2024 Doba čtení: 3 minutyVe spolupráci s komunikační agenturou VCCP spouštíme novou kampaň „The Deadly Games“, abychom upozornili na kruté zločiny, které probíhají po celém světě, zatímco se pozornost veřejnosti upíná na největší sportovní událost roku. Využitím kontrastu mezi sportovními disciplínami a skutečnými boji na život a na smrt chceme přitáhnout pozornost k lidským právům a spravedlnosti a podpořit naši sbírku SOS Svoboda určenou na projekty v daných zemích.
Kampaň „The Deadly Games“ má za cíl upozornit na fakt, že zatímco oči celého světa se nyní upínají na 33. olympijské hry, v některých z účastnických zemí probíhá mnohem krvavější soutěž. Během týdnů, kdy budou lidé fandit sportovcům usilujícím o medaile, se v mnoha zemích, které se prezentují svými sportovními výkony, dějí kruté zločiny. Tyto události budou ve stínu nepřetržitého zpravodajství o hrách. Naší kampaní chceme upozornit veřejnost na tato utrpení, připomenout, že si zaslouží stejnou pozornost, a podpořit tak sbírku SOS Svoboda.
Soutěžení o medaile vs. zápas o přežití
Kampaň vychází z provokativní myšlenky: co kdyby se stejné disciplíny, které vidíme na olympijských hrách, objevily v každodenním životě našich spoluobčanů? Sprint na 100 metrů je závodem o přežití při překračování hranic a hledání azylu. Zápasení představuje boj proti autoritám, kterému musí čelit ti, kteří chtějí pokojně protestovat. Tyto disciplíny jsou navíc mnohdy násobně těžší než ty, za které se udělují medaile v Paříži.
Kampaň bude obohacena o reakční obsahovou strategii ve sportovním duchu. Formou skóre a žebříčků bude sledovat dění v zemích, kde působíme, zatímco tyto země bojují o medaile. Po skončení kampaně plánujeme v tísni spolupráci s místními umělci na návrhu a výrobě medailí pro „vítěze“ The Deadly Games.
Nekritizujeme sport a sportovce, ale jejich zneužívání diktátory a autokraty
Země, které v kampani kritizujeme, používají účast sportovců na mezinárodních sportovních událostech pro legitimizaci svého režimu, který potlačuje lidská práva vlastních občanů. Sport a zvlášť ten mezinárodní slouží mnohým diktátorům jako nástroj.
Naše kampaň není kritikou sportovců nebo myšlenky sportu a sportovních turnajů, ale právě jejich zneužívání těmito diktátory a autokraty. Kritizujeme diktátorské režimy, které sport používají jako nástroj vlivu a legitimizace svého režimu. To oni nutí sportovce, aby se stali součástí režimní propagandy, aby jim vůbec bylo dovoleno soutěžit.
„Upozorňujeme na důležitost lidských práv“
Kampaň připravila komunikační agentura VCCP, pobočka mezinárodní sítě VCCP Group, bez nároku na honorář.
Miguel Molina, kreativní lídr projektu za VCCP, říká: „Projekt se zrodil z potřeby využít náš hlas a zdroje k nasvícení témat, která jsou pro nás důležitá: lidská práva a rovnost. Jsme nesmírně rádi, že můžeme s Člověkem v tísni pokračovat v otevírání důležitých otázek.“ Agentura VCCP pro nás vytvořila v roce 2022 kampaň M1nuta ticha, která odsuzovala porušování lidských práv v Kataru během pořádání fotbalového mistrovství světa.
Pro autentické zpracování se tvůrci kampaně spojili s fotoreportéry z celého světa. Na výběru snímků úzce spolupracovali s fotografy Carlosem Herrerou z Nikaraguy a Edu Poncesem ze Španělska. Kampaň poběží na sociálních sítích, v tisku a online do poloviny srpna.
Více informací o kampani naleznete na stránkách www.thedeadlygames.com.