„Nejde elektrika ani voda.” Domácnostem po povodních pomůžeme s topením
Publikováno: 16. 12. 2024 Doba čtení: 3 minutyČást domácností, se kterými od zářijových povodní spolupracujeme, není ani těsně před Vánoci opravena. Mnoho místních své domovy dále vysouší a snaží se je obnovit. Zajistili jsme pro ně dodávky topiva, pomůžeme také s výdaji na výměnu kotlů. Celkem jsme pak lidem ze zasažených oblastí vyplatili přes 170 milionů korun.
„Zatím nejde elektrika ani voda. Od září nevíme, kdy znovu půjdou. Čekáme, až nám to tu zase zapojí,“ říká při pohledu na svůj výrazně poškozený dům pan Svrček z Písečné nedaleko Jeseníku. Část se zřítila, pryč je také plot. Statici o osudu stavby teprve rozhodnou.
„Tapety šly dolů, ale držely jako hrom. Lepší bylo skládat uhlí, než tohle loupat,“ uvedla pak paní Alena Hudecová z České Vsi, kterou čeká po stržení tapet také odstraňování zvlhlé omítky.
Ani před Vánocemi a čtvrt roku po povodních tak zdaleka nejsou práce na místě hotové. Pomáhat je potřeba s řadou věcí. Mnoho zasažených domácností například používá kotle na dřevo jako hlavní zdroj vytápění. O uskladněné dříví při povodních místní přišli.
Pomůžeme s vytápěním
Těm, kteří nemají čím topit, pomůžeme. Přes výrobce a dodavatele jsme zajistili 850 tun dřevěných briket. Takové množství by mělo pro zbytek zimy postačit. „Vzhledem k velkému množství briket a skladovací logistice jak v obcích, tak přímo v domácnostech, jsme nasmlouvaný objem topiva rozdělili do dvou závozů. Jeden začne ještě před koncem roku, druhý pak na přelomu ledna a února 2025,“ uvedl šéf našeho povodňového týmu Aleš Souček.
V tuto chvíli také dokončujeme přípravu projektu, v rámci kterého budeme poskytovat domácnostem v Jesenicku a Krnovsku granty na zaplacení již podstoupenou výměnu kotle. O jeho spuštění budeme informovat.
Aktuální informace o naší pomoci při povodních:
Nejhůře zasažené domácnosti mají stále problémy
Od lidí z nejzasaženějších domácností jsme v rámci monitoringu zjišťovali, jaká je u nich aktuálně situace, nebo co nejvíc potřebují. Ze zhruba 250 domácností, které evidujeme jako nejhůř poškozené, téměř 180 nadále musí vysoušet a pokračuje v opravách.
S náročným vysoušením, kdy je potřeba například strhat omítky, si podstatná část místních rady ví. Pro některé, například starší nebo nemocné, jde ale o takřka nemožný úkol. V domech pak mohou například vznikat plísně.
„Většina domácností již má oklepané omítky, odstraněné podlahy a snaží se vysoušet správným způsobem. To je důležité i pro zdraví a bezpečnost obyvatelů vytopených nemovitostí. Nebezpečné plísně můžou způsobit dlouhodobé zdravotní komplikace. S domácnostmi, které nám nahlásily, že si neví s vysoušením rady, budeme situaci řešit individuálně,“ řekl Aleš Souček.
Ze zmíněné dvěstěpadesátky domácností zatím nejde ani v polovině bydlet, doma je jenom lehce přes 40 % jejich obyvatel. Nejméně polovina pak bydlí u přátel, rodiny, nebo v náhradním nájmu.
Naše pomoc bude pokračovat
Plošnou finanční dávkou v hodnotě 50 tisíc korun jsme zatím podpořili bezmála 3 500 domácností, celkem tak plánujeme učinit u 3 600.
Více než tisícovce domácností jsme pak rozdali dárkové karty na nákup nábytku za více než 10 milionů korun, více než milion jsme vynaložili na pronájem bagříků na úklid. Materiální pomoc včetně potravinové jsme pak zprostředkovali za více než 15 milionů.
Dále nabízíme přes partnery psychosociální pomoc postiženým rodinám nebo jednotlivcům. Naše pobočky poskytují dluhové poradenství a individuální finanční pomoc sociálně slabším rodinám a domácnostem, které nadále potřebují finanční nebo materiální pomoc.
Stále pak běží naše veřejná sbírka. Na výzvu SOS Povodně celkem už dárci přispěli bezmála 490 miliony korun - téměř 380 milionů přišlo přímo do sbírky, zbytek mimo ni.