„Nejhorší je prosinec a leden.“ Pomáháme mongolským pastevcům přežít dzud

Publikováno: 3. 1. 2024 Doba čtení: 3 minuty
„Nejhorší je prosinec a leden.“ Pomáháme mongolským pastevcům přežít dzud
© Foto: PIN

Velká část vesnického obyvatelstva v Mongolsku je závislá na pastevectví. Kvůli klimatické změně musí ale čelit extrémním výkyvům počasí, které se nazývají dzud. Životy vesničanů ohrožují horká, vyprahlá léta, kruté, mrazivé zimy a omezený přístup k pastvinám, kvůli kterým umírá stále více dobytka. Je pravděpodobné, že dzud se bude  kvůli klimatické změně objevovat stále častěji a ve větší míře. Mongolsko se tak stane ke změně klimatu ještě náchylnější.

Otgonsuren Munkh žije se svojí rodinou v nádherné krajině provincie Uvs. „Otgoo“ bydlí s manželkou Uranchimeg a třemi dětmi ve městě Myangan, které je vzdálené 1344 km od Ulánbátaru, hlavního města Mongolska. Rodina se živí pastevectvím.

Otgonsuren vzpomíná na problémy, které dzud v minulosti způsobil. V letech 1999 a 2008 rodina přišla o velkou část dobytka. Přestože během tohoto náročného období Otgonsuren nedostal žádnou finanční pomoc, podařilo se mu stádo znovu obnovit.

Náš projekt CashEval upozorňuje na nebezpečí, které pro pastevce jako je Otgonsuren kruté zimy představují, a snaží se nacházet řešení, která by místním pomohla se těmto podmínkám přizpůsobit. Vybíráme ty nejohroženější pastevecké domácnosti a těm poskytujeme finanční humanitární pomoc. Díky této iniciativě bylo vybráno 381 domácností, které dostaly finanční podporu v rozmezí od 510 000 do 850 000 MNT (3300–5500 Kč), aby se mohly vyrovnat s následky způsobené dzudem v roce 2021. Rodiny využily tyto peníze většinou na jídlo pro sebe a pro zvířata.

To byl také případ rodiny Otgooa. Finanční příspěvek ve výši 510 000 MNT (3300 Kč) obdržel v březnu 2022. Za zhruba 300 000 MNT koupil seno a krmivo, za zbytek mouku a benzín. Tato podpora mu pomohla zajistit ty nejzákladnější suroviny a postarat se o dobytek. Co je ale nejdůležitější – rodina nemusela na přežití kruté zimy využít takzvané Child Money neboli měsíční příspěvek na dítě od mongolské vlády.

Otgonsuren se zabývá pastevectvím už 27 let. Ze své zkušenosti považuje za nejnáročnější měsíce prosinec a leden, finanční pomoc však pastevecká rodina nejvíce potřebuje v období dubna, kdy většinou začíná krmivo pro dobytek docházet. Podle něj je podpora právě v tuto dobu pro zajištění živobytí pastevců obzvláště důležitá.

Podívejte se na Otgonsurenův příběh:

„Tyto peníze pro nás byly záchranou. Přestože už jsme neměli žádné naše úspory, mohli jsme pořídit seno pro zvířata nebo mouku do domácnosti. Nejdůležitější roli hrála tato podpora především v období přechodu ze zimy na jaro. Mohli jsme zajistit krmivo a seno pro vyhladovělá zvířata a předejít tak jejich úmrtí,“ řekl Otgonsuren našemu týmu, který ho navštívil v březnu roku 2023.

Hlavním cílem tohoto projektu bylo poskytnout finanční podporu pasteveckým domácnostem, aby mohly předejít ztrátám dobytka a vyrovnat se s problémy, které způsobil dzud.

Za podpory Ministerstva zahraničí a Ministerstva školství Spolkové republiky Německo na projektu spolupracovali Potsdam Institute for Climate Impact Research, Člověk v tísni a Národní statistický úřad Mongolska. Primárním účelem tohoto projektu bylo získat informace o efektivitě nových nástrojů humanitární pomoci v podobě poskytování finančních prostředků na zmírnění ohrožení pasteveckých domácností, které kvůli extrémním klimatickým podmínkám přišly o dobytek, a zhoršila se tak jejich životní úroveň. 

Autor: Tina Puntsag, Bat-Erdene Bayarsaikhan, Lucie Marková

Související články