Někdy jsou jednoduchá řešení ta nejlepší: V DR Kongo vyrábíme dřevěné uhlí z bambusu

Publikováno: 4. 8. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Někdy jsou jednoduchá řešení ta nejlepší: V DR Kongo vyrábíme dřevěné uhlí z bambusu
© Foto: Tereza Hronova, Zawadi Izabayo

Provincie Jižní Kivu v Demokratické republice Kongo čelí řadě výzev, včetně odlesňování způsobeného těžbou dřeva na vaření. Začali jsme proto testovat šetrnou alternativu: Výrobu dřevěného uhlí z bambusu. Bambus je lokální rostlina, která roste rychle a dá se opakovaně těžit, navíc jeho kořeny zpevňují půdu snadno podléhající erozi a bambusové uhlí má velkou výhřevnost, jeho výroba je jednoduchá a levná. 

Provincie Jižní Kivu je součástí obrovské Konžské pánve, na které se rozprostírá druhý největší deštný prales na světě. Zachování konžského pralesa je v zájmu celého světa: Snižuje množství oxidu uhličitého v atmosféře a produkuje kyslík, podílí se na přirozeném vodním cyklu a je domovem obrovského množství rostlin a živočichů.

Byť v Jižním Kivu naštěstí neprobíhá masivní komerční těžba dřeva, prales přesto ustupuje v důsledku kácení místními obyvateli, kteří na dřevu a na dřevěném uhlí převážně vaří.

„Je pro nás velmi obtížné sehnat otop. Nemohu si dovolit často kupovat dřevěné uhlí, protože je drahé, a tak často chodím sbírat dřevo na vaření. Chodíme do lesa a kácíme dřevo, které potom spálíme. To děláme, protože nemáme jinou možnost, ale tento projekt nám v budoucnosti umožní vyrábět dřevěné uhlí z bambusu a už nebudeme muset kácet žádné stromy, popisuje situaci paní Florance Kubonaga.

Bukavu je regionální hlavní město s více než milionem obyvatel a počet obyvatel celé provincie Jižní Kivu se v roce 2015 odhadoval na 5,8 milionu. Pokud nejméně 90 % z nich používá k vaření dřevěné uhlí z tvrdého dřeva, neustále odlesňování bude mít časem devastující účinky. Již teď jste za 2-4 hodiny jízdy autem z Bukavu obklopeni jen travnatými kopci, které dříve bývaly lesem.

V Kongu vzhledem k neutěšené bezpečnostní a ekonomické situaci v současné době není reálné nahradit dřevěné uhlí obnovitelnými zdroji energie, jako je vodní nebo sluneční energie, ale inovací, která je prakticky a finančně proveditelná, je nahrazení dřevěného uhlí z tvrdého dřeva dřevěným uhlím z bambusu.

Florance naše slova potvrzuje: „Bambusy jsme vysadili pod silnicí, protože je ve velmi strmém svahu, tato silnice nám také pomáhá obchodovat s městem Bukavu. Proto jsme je chtěli vysadit, protože nám v budoucnu pomohou.“

Bambus roste rychle, dá se sklízet opakovaně, cyklus sklizně má velmi krátký, protože roste rychle a uhlí z bambusu má podobné vlastnosti jako dřevěné uhlí – vynikající výhřevnost a spalovací vlastnosti. Navíc se bambus přirozeně vyskytuje v místním prostředí, takže nehrozí rizika spojená se zaváděním nové rostliny do ekosystému.

Bambus nejenom nezpůsobuje další odlesňování, ale naopak přispívá k zalesňování již odlesněných oblastí náchylných k erozi. Zejména podél cest v odlehlých kopcovitých oblastech se stává, že v období dešťů dochází k odplavení části silnice nebo celého svahu, což odřízne místní obyvatele od přístupu na okolní trhy, ke zdravotní péči a dalším životně důležitým službám. Kořenové systémy bambusu, který sázíme ve svahu pod cestami, půdu zpevňují.

I díky našim dárcům, kteří jsou součástí Skutečné pomoci, jsme již úspěšně vysázeli stovky sazenic bambusů. V následujících měsících se chystáme postavit dvě pece na výrobu uhlí z bambusu, na školení prodejců uhlí o vlastnostech bambusového uhlí a nastavení spolupráce s lokální firmou Kivu Briquettes, která má zkušenosti s výrobou alternativního dřevěného uhlí v městském prostředí.

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Demokratická republika Kongo je jednou ze zemí, které jsou nejvíce zranitelné klimatickými změnami a zároveň jsou na ně nejméně připravené. Míra chudoby je v Kongu obrovská a k ekonomickému rozvoji přispěje hlavně podpora soukromého podnikání. Člověk v tísni chce přispět k řešení, která jsou šetrná ke klimatu a zároveň zisková pro místní obyvatele.

Východní oblast Demokratické republiky Kongo se dlouhodobě potýká s řadou problémů, včetně více než 25 let trvajícího ozbrojeného konfliktu mezi desítkami milic, které bojují o kontrolu dolů vzácných surovin. Oblast také sužují přírodní katastrofy jako záplavy a časté sesuvy půdy, objevují se i epidemie nemocí, jako jsou spalničky, cholera a dokonce i smrtelně nebezpečná ebola. Polovina dětí v regionu trpí podvýživou. 
Člověk v tísni v oblasti pomáhá již 15 let, těžištěm naší aktivity je prevence a léčba dětské podvýživy. Kromě toho jsme vzhledem k dlouhodobé znalosti regionu a potřeb na místě schopni realizovat i drobné rozvojové projekty, jako je právě výsadba bambusu. 

Tvorba videa byla podpořena z projektu 1Planet4All financovaného z prostředků Evropské unie.


Autor: Adriana Černá

Související články