Nepál zasáhly mrazy. Člověk v tísni již pomohl více než 100 000 lidí

Publikováno: 19. 1. 2016 Doba čtení: 6 minut
Nepál zasáhly mrazy. Člověk v tísni již pomohl více než 100 000 lidí
© Foto: Petr Pospíchal

Člověk v tísni, i přes komplikace s nedostatkem pohonných hmot způsobené blokádou hranic s Indií, pokračuje v poskytování humanitární pomoci Nepálu.

Káthmándú (19. ledna 2016) – Devět měsíců po zemětřesení, které v dubnu 2015 zasáhlo více než osm milionů lidí, se Nepál stále vzpamatovává z této živelní katastrofy. Nyní se lidé, kteří často přišli o střechu nad hlavou či možnost obživy, musí vypořádat s příchodem zimy. Člověk v tísni proto od začátku listopadu dopravuje do domácností v okresech Gorkha, Kavrepalanchok a Sindhupalchok materiál na zateplení či zbudování provizorních obydlí a základní potřeby, jako jsou deky, spacáky a teplé oblečení. Veškerou humanitární pomoc v zemi ale zásadně ovlivňuje a zpomaluje nedostatek pohonných hmot, způsobený blokádou hranic s Indií. Člověk v tísni i přes veškeré komplikace pokračuje ve své práci v zemi. Díky veřejné sbírce SOS Nepál, Klubu přátel Člověka v tísni a podpoře dárců již mohla být poskytnuta pomoc více než 100 000 lidem v nejpostiženějších oblastech Nepálu.


Boj se zimou

V posledních měsících je v Nepálu absolutní prioritou podpora obyvatel před zimou a mrazy. Člověk v tísni dopravuje do 14 vybraných oblastí materiál, jako jsou vlnité plechy, plachty, izolační materiál, nářadí, matrace a deky na vylepšení a zateplení provizorních přístřešků, ve kterých lidé i devět měsíců po zemětřesení stále žijí. Většina místních obyvatel dnes bydlí v domcích sestavených ze dřeva a vlnitých plechů. Mnoho rodin by ale bez pomoci muselo strávit zimu v plátěných stanech. A právě vesnice, kde žijí tyto rodiny, jsou nyní pro poskytování pomoci na prvním místě. “Po zemětřesení jsme půl roku žili s celou rodinou pod plachtou v provizorním přístřešku. Půjčil jsem si peníze od rodiny a všech známých, abych mohl postavit nový dům. Ale nebýt pomoci zvenku, bylo by to těžké začít znovu,“ říká Pasang Nurbu, obyvatel vesnice Lho ze severní Gorkhy. Nejzranitelnější část obyvatel, těhotné ženy, kojící matky, děti do 5 let, senioři či postižení lidé navíc dostávají například teplé spacáky, bundy, šály, čepice, rukavice a ponožky.

Člověk v tísni v Nepálu dosud pomohl 100 000 lidem:

11 815 rodinám jsme pomohli opravit obydlí

61 355 lidí dostalo matrace, deky, teplé oblečení a solární lampy

5 490 domácností dostalo finanční příspěvek

13 980 nejzranitelnějších obyvatel (těhotné ženy, kojící matky, děti do 5 let, senioři či postižení lidé) dostalo teplé spacáky, bundy, šály, čepice, rukavice, ponožky

7 856 lidí, zejména žen a dětí, z vesnic i táborů je lépe chráněno před násilím a zneužíváním

54 stanů slouží jako školy, ošetřovny nebo komunitní centra

Nedostatek pohonných hmot v zemi

Místní obyvatelé se v zemi kromě následků zemětřesení musí neustále potýkat i s dalšími překážkami. V létě to byly monzuny a sesuvy půdy. Od konce září loňského roku jim život zásadně komplikuje blokáda hranic s Indií, která má dlouhodobě za následek nedostatek pohonných hmot a zhoršuje celkovou situaci v zemi. Většina nepálských rodin využívá k vaření plynových vařičů, které nyní nahrazuje otevřený oheň. Vysoká spotřeba dřeva má za následek kácení místních lesů. Humanitární pracovníci, kteří v zemi působí, nemohou kvůli nedostatku pohonných hmot dopravovat pomoc do mnohých postižených oblastí. „Dříve jsme byli schopni doručit materiál do cílových vesnic v okrese Sindhupalchok za jeden den. Nyní trvá jen tři dny, než najdeme dopravce, který má nějakou naftu. A k tomu musíme zaplatit třikrát více, než v srpnu,“ říká logistik Dipesh Regimi.

Blokáda hranic přišla v tu nejhorší možnou dobu, kdy humanitární pracovníci bojují s časem, aby poskytli lidem materiál před nástupem největších mrazů. „Přetrvávající, již zhruba čtyřměsíční, blokáda nepálské hranice výrazným způsobem komplikuje naši snahu o zlepšení životních podmínek lidí postižených ničivým zemětřesením. Nepál, který je závislý na pozemních dodávkách pohonných hmot, plynu, potravin a surového materiálu pro běžnou průmyslovou výrobu, si nyní musí vystačit se zhruba třetinovým zásobováním oproti běžnému normálu v době před zemětřesením. Vedle pohonných hmot není k dostání ani řada dalších základních komodit. Tento fakt velmi komplikuje distribuci humanitární pomoci, v našem případě v odlehlých částech okresu Gorkha a Sindhupalchok,“ říká Leoš Vích, vedoucí mise Člověka v tísni v Nepálu. „Do dnešního dne se nám nicméně podařilo distribuovat téměř veškerou plánovanou zimní humanitární  pomoc a distribuce v několika příštích dnech dokončíme,“ dodává.

Podpora místních komunit v roce 2016

Člověk v tísni bude ve své práci v Nepálu pokračovat i v roce 2016. „Hned po zimě se chceme zaměřit na fázi obnovy, a to především v těžko dostupných horských oblastech v severní Gorce. Bude se jednat o komplexní program, v rámci kterého budeme pomáhat zranitelným komunitám definovat jejich priority v rámci rekonstrukce klíčové infrastruktury. Následně jim poskytneme poradenství nejen ohledně práce na opravách, ale například i se sháněním finančních prostředků z vládních programů či od jiných humanitárních organizací. Jedná se například o opravy přístupových cest, zavlažovacích systémů, komunitních mlýnů na obilí či školních tříd, vylepšení přístřešků a obydlí, obnovu živobytí nebo posílení odolnosti vůči dalším případným katastrofám,“ uvádí koordinátorka nepálských programů Člověka v tísni Denisa Bultasová. „Kvůli kastovní diskriminaci a diskriminaci žen, je pro nás v Nepálu prioritou také to, aby z tohoto procesu nebyla vyloučena žádná skupina a byly slyšet i názory těch nejzranitelnějších. V souvislosti s tím pokračujeme také se sociální ochranou žen a dětí, a s programy v oblasti vzdělávání,“ dodává.

Člověk v tísni v Nepálu

 V dubnu 2015 zasáhlo Nepál nejničivější zemětřesení za posledních 80 let. Otřesy dosáhly síly 7,8 stupně a měly za následek téměř 9 000 mrtvých a 22 000 zraněných lidí. Statisíce lidí se ocitly bez domova. Následovala okamžitá humanitární pomoc. Člověk v tísni v postižených oblastech poskytoval materiál na stavbu provizorních obydlí a základní potřeby lidem, kteří často kvůli zemětřesení přišli úplně o vše.  Nepálský tým s pomocí vrtulníku pravidelně dopravuje pomoc i do odříznutých horských oblastí. Důležitá je také ochrana místních žen a dětí před nelegálním obchodem s lidmi, jehož obětí se stalo každoročně téměř 12 000 lidí. Po zemětřesení se tato situace ještě zhoršila.

Přispějte přímo na konto sbírky

SOS NEPÁL 54333345/0300

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde.

Platbu kartou můžete provést ZDE.

Můžete také poslat SMS ve tvaru DMS NEPAL na číslo 87777

Člověk v tísni vyhlásil v roce 2015 na pomoc obětem zemětřesení veřejnou sbírku SOS Nepál, díky které se mu podařilo vybrat celkem 33 300 000 Kč. Pomoc zmírnit následky zimy probíhá také díky významné podpoře dárců Klubu přátel Člověka v tísni, Nadačního fondu Českého Rozhlasu, DFID – Department for International Development, Catholic Relief Services (CRS), International Organization for Migration (IOM) a Nadačního fondu Avast. Člověk v tísni děkuje všem dárcům, kteří na pomoc Nepálu přispěli.

Pro více informací kontaktuje:

Denisa Bultasová, koordinátorka nepálských programů Člověka v tísni, + 977 9808 582 298 Denisa.Bultasova@clovekvtisni.cz (momentálně v Nepálu, časový posun + 4,5 hodiny)

Petr Drbohlav, regionální koordinátor Člověka v tísni pro Asii, +420 724 329 285 petr.drbohlav@peopleinneed.cz

Autor: ČvT

Související články