Netradiční vánoční dárek s příběhem z chráněných dílen v Namibii si letos můžete koupit na čtyřech místech v Praze a Brně

Publikováno: 30. 11. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Netradiční vánoční dárek s příběhem z chráněných dílen v Namibii si letos můžete koupit na čtyřech místech v Praze a Brně
© Foto:

Praha, Brno (30. listopadu 2012) – Na začátku prosince se na čtyřech místech v Praze a Brně otevřou stánky, kde si lidé budou moct koupit fairtradové výrobky, které ručně vyrobili zaměstnanci chráněné dílny Karas Huisen Crafts na okraji slumu v namibijském Keetmanshoopu. Šperky, panenky v tradičních kmenových oděvech, svíčky vyrobené ze skořápek pštrosích vajíček, ubrusy a prostírání s motivy Afriky nebo ručně vyšívané látkové kabelky vychází z tradičních dovedností kmene Namů a Křováků. Dílna přitom zaměstnává především chudé lidi z rodin postižených HIV, svobodné matky a lidi pečující o sirotky, jejichž rodiče na AIDS zemřeli. Veškerý zisk z prodeje poputuje přímo k lidem, kteří hračky, dekorační předměty nebo módní doplňky vyráběli.

Přijďte si nakoupit nebo se jen tak podívat k našim stánkům s namibijskými výrobky:

  • Galerie Langhans, Vodičkova 37, Praha 1(5.12. - 23.12. vždy 12:00 – 20:00)
  • Nákupní Centrum Palladium, náměstí Republiky 1, Praha 1(1.12. až 21.12. od 9:00 - 21:00 hodin od ne-st; od 09:00 - 22:00 od čt-so)
  • Letiště Václava Havla, Praha Ruzyně mezi terminály 1 a 2(1.12. až 7.12. od 9:00 - 17:00 hodin po-ne)
  • Nákupní centrum Brno - Královo Pole, Cimburkova 4, Brno(3.12. až 16.12. od 9:00 - 21:00 hodin po-ne)

 Více informací najdete na internetových stránkách projektu nama.cz

Každý výrobek za sebou má příběh namibijské ženy, které práce v dílně umožňuje vydělat si na živobytí pro sebe a svou rodinu nebo například posílat své děti do školy. „Na výrobku je vždy štítek s fotografií ženy, která ho zhotovila a ten je většinou přímo od ní i podepsaný,“ říká Daniela Hranaiová z organizace Člověk v tísni, která má v rámci projektu Nama prodej výrobků v České republice na starosti. „Lidé mají nejvíce zájem o panenky, které jsou oblečené do tradičních oděvů některých namibijských kmenů. Na českém trhu najdete podobnou hračku jen stěží,“ přibližuje Daniela Hranaiová.

V dílně pracuje nyní kolem pětadvaceti zaměstnanců především ze slumu Tseiblaagte. Mezi nimi je i devětadvacetiletá Katrina Willemse, která v roce 2004 začínala s výrobou pštrosích šperků. Od té doby pracovala s korálky i vyšívala zvířecí motivy. „Při práci v dílně jsem se naučila novým dovednostem, navštívila jsem mnoho workshopů a práce mi dala novou naději,“ líčí Katrina Willemse. 

Namibijská organizace Karas Huisen Crafts (Huisen znamená v jazyce Nama svépomoc) přímo navázala na ideu chráněné dílny, jíž v roce 2004 založil z  prostředků českého ministerstva práce a sociálních věcí na jihu Namibie Člověk v tísni. Cílem projektu bylo především zmírnění sociálních a ekonomických důsledků pandemie viru HIV, který postihuje každého pátého obyvatel Namibie, a také zlepšení životních podmínek chudých obyvatel pouštní oblasti Karas.

Průzkum na místě nám ukázal, že hlavními problémy většiny obyvatel jsou nezaměstnanost a chudoba, které souvisí právě s HIV/AIDS. Obyvatelé trpící touto nemocí, kteří ještě nebyli v konečném stádiu, neuváděli jako svůj hlavní problém nemoc, ale skutečnost, že nemají práci, a tedy příjem,“ vysvětluje Hana Urbanová, která vedla misi Člověka v tísni v Namibii. Dílna pět let fungovala jako jeden z projektů mise organizace Člověk v tísni v Namibii.

V květnu 2009 se společnosti Člověk v tísni podařilo uskutečnit dlouhodobý cíl projektu - vyškolit místní management a převést dílnu do místních rukou. „Dílna už je tři roky samostatná a daří se jí. My na dálku poskytujeme pouze občasné odborné konzultace a v rámci projektu Nama v České republice prodáváme namibijské výrobky,“ vysvětluje Hana Urbanová současnou spolupráci Člověka v tísni s Karas Huisen Crafts.

Pomozte i Vy chudým lidem v namibijském slumu. Udělejte radost svým blízkým a nadělte jim pod stromeček některý z výrobků. Pomoct můžete i jinak:

  • Prostřednictvím dlouhodobé veřejné sbírky Skutečná pomoc (číslo účtu 3359 3359/0300, DMS SKUTEK na číslo 87777), která podporuje projekty prevence přenosu HIV/AIDS z matky na dítě
  • Koupí certifikátu Skutečného dárku – sekce zdraví (kojenecká výživa), sekce obživa (šicí stroj)

Mimo vánoční prodej je možné výrobky z chráněné dílny v Namibii koupit na akcích Člověka v tísni (festival Jeden svět) v některých kamenných prodejnách, internetových obchodech nebo kontaktujte přímo Danielu Hranaiovou.

Pro více informací kontaktujte:

Zdeňka Sobotová, vedoucí prodeje namibijských výrobků v ČR, 734 428 232, zdenka.sobotova@clovekvtisni.cz  

Hana Urbanová, bývalá vedoucí mise v Namibii, 731 129 574 Hana.Urbanova@clovekvitsni.cz  

Autor: