Neučte o občanském vzdělávání, ale vychovávejte k němu. Zapojte se do programu Active Citizens!

Publikováno: 27. 8. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Neučte o občanském vzdělávání, ale vychovávejte k němu. Zapojte se do programu Active Citizens!
© Foto: varianty

Máte pocit, že se vaši žáci nezajímají o to, co se děje v okolí, neangažují se, nejsou podle vás dostatečně občansky aktivní? Jedním z důvodů může být i to, že jim nikdo participaci nenabídl, nevědí, jak na to, nebo mají málo informací o tom, jak a kde se mohou zapojit. Pomozme jim v tom!

Otevíráme možnost pro střední školy zapojit se do programu Active Citizens a nabízíme roční metodickou podporu. Účast je vhodná pro gymnázia, SOU i SOŠ. Spolupráce se školami bude probíhat od února 2021 do února 2022, ale již 13. 10. proběhne online dvouhodinový informační seminář pro zájemce. Využijte příležitosti a přihlaste se na něj již nyní.

Active Citizens – učit se zkušeností

Žáci často narážejí na to, že jim dospělí nevěří, že něco dokážou. Aspoň s takovými pocity nastupovali někteří žáci do programu Active Citizens. Ten jim však sebevědomí pozvedl. „Můžeme něco změnit i v našem věku, což normálně dospělí moc neberou. Ale vidíme, že to jde,“ zhodnotil svoji účast v programu žák základní školy.

Program Active Citizens vychází z předpokladu, že občanské vzdělávání nelze realizovat od stolu, žáci si musí postupně osahávat možnosti svého zapojení v realitě, postupně získávat dovednosti a schopnosti, které jim následné zapojení vůbec umožní. V programu Active Citizens se žáci učí těmto dovednostem skrz realizaci společensky prospěšných projektů, při nichž spolupracují s místní samosprávou nebo s jinými aktéry ve své obci. Díky komunikaci s ostatními zjišťují, co jejich obec potřebuje, hledají, kde by se mohli zapojit oni sami a mohli něco změnit.

Z písku jsme udělali hrad

Žáci si sami volí náročnost projektu, připravují projekt, který je baví realizovat a má smysl i pro obec, ve které žijí. V Jílovém u Prahy tak díky aktivitě žáků vzniklo například venkovní workoutové hřiště, v Ostravě otevřeli zanedbaný podchod a vytvořili v něm galerii, na škole v Lubné zas vytvářeli ptačí budky. Ať už se jednalo o větší nebo menší projekt, žáci vždy zjistili, že můžou něco změnit, a vyzkoušeli si, jak na to. Jak po realizaci na jedné škole zaznělo: 

„Myslím, že jsme toho udělali fakt hodně. Z písku jsme udělali hrad. Z ničeho jsme udělali něco. Něco tu po nás prostě zůstane.“

U žáků díky realizaci podobných projektů roste míra tzv. self efficacy (vědomí vlastní účinnosti) – která úzce souvisí s jejich budoucím zapojováním do věcí veřejných.

Metodika Active Citizens se dostala mezi deset finalistů ceny za inovace ve vzdělávání EDUína 2019. Podívejte se na video sestřih ze slavnostního vyhlášení! O metodice mluvila Kristýna Svatá (od 1 minuty a 32 vteřiny).


Vychovávejte k občanskému vzdělávání

Neučte o občanském vzdělávání, ale vychovávejte k němu. Active Citizens je osvědčený mezinárodní program, který podpořil už stovky tisíc lidí z různých zemí světa, aby dokázali rozvíjet komunity, ve kterých žijí. Metodika, se kterou budeme pracovat, je upravena speciálně pro školy a v roce 2019 byla nominována na cenu Eduína za inovace ve vzdělávání. Spolupráce se zapojenými učiteli bude probíhat formou několika vícedenních setkání i skrz průběžné konzultace. Učitelé budou souběžně pracovat se svými žáky a své poznatky ze společných setkání budou tak rovnou přenášet do výuky. 

Úvodní informační webinář proběhne 13. října od 16.00 do 18.00. Přihlaste se a zeptejte se na vše, co vás zajímá!

Autor: Kristýna Svatá

Související články