Nová pracovní místa pro mladé lidi v Etiopii
Publikováno: 5. 6. 2023 Doba čtení: 2 minutyEtiopii trápí vysoká nezaměstnanost mladých lidí. Jen v posledních šesti měsících se k nezaměstnanosti přihlásilo více než 6 milionů lidí, přičemž pouze 2,3 milionu z nich má přístup k pracovním nabídkám. V rámci projektu LISEC, podporovaného Evropskou unií, se to snažíme změnit a pořádáme pro mladé Etiopany rekvalifikační kurzy a školení.
Modjo je město ve střední Etiopii známé kožedělným průmyslem. V tomto odvětví pracuje většina obyvatel města. Spolu s vybranými učilišti proto školíme mladé lidi, aby byli dostatečně kvalifikovaní pro místní trh práce.
Připravujeme studenty na praxi
Během naší návštěvy odborných škol ve městech Dukem a Sebeta jsme se potkali s mladými učni, kteří před dvěma týdny začali chodit do kurzů pořádaných v rámci projektu LISEC, financovaného EU. Našim cílem je navýšit počet pracovních míst a pomoci nezaměstnaným mladým lidem získat potřebné vzdělání.
Nejat Ahmedin je školitelkou na učilišti v Dukemu. Během krátkodobých kurzů učí studenty z různých oblastí vyrábět kožené zboží, jako například boty, kabelky nebo peněženky. Studenti na konci kurzu propojí s pracovními družstvy, kde můžou získat dostatečnou praxi.
Místní učiliště měla donedávna jen staré a nevyhovující stroje, což učitelům značně stěžovalo výuku. Česká rozvojová agentura proto darovala vybraným školám nejmodernější šicí stroje.
Nové vybavení motivuje studenty
Zelalem Alemu, ředitel odborné školy v Dukemu, popsal, jaký dopad mělo nové vybavení na výuku. "Jedním z problémů, se kterými se naše škola potýkala, byl nedostatek techniky. Dříve jsme kvůli tomu museli přijímat jen málo studentů. Máme kvalitní učitele, a díky novému vybavení u nás může studovat nově až 90 studentů po dobu čtyř měsíců."
Nové vybavení usnadňuje studentům práci a motivuje je. Účastníci kurzu si mezi sebou v průběhu tvorby vyměňují zkušenosti a praktické rady. Někteří z nich už dokonce začali uvažovat o založení vlastního podniku.
Dlouhodobě spolupracujeme s místními úřady na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí. Projekt navíc zapojuje i mladé lidi ze znevýhodněného prostředí nebo lidi s postižením a nabízí jim krátkodobý kurz na místním učilišti.
Projekt LISEC je financován prostředky EU a realizován konsorciem organizací – Člověk v tísni, Solidaridad a IRC. V rámci něj jsme se díky podpoře České rozvojové agentury zaměřili na posílení kapacit čtyř odborných škol (Adama Denbela, Bishoftu, Dukem a Sebeta) a darovali jim celkem 58 šicích strojů na výrobu koženého zboží.