O příspěvek na bydlení může zažádat mnohem více domácností. Lidé o tom neví!
Publikováno: 9. 2. 2022 Doba čtení: 3 minutyKrach firmy Bohemia Energy a posléze i dalších alternativních dodavatelů energií zahájil debatu o cenách energií, které dosahují rekordní výše. S energetickou chudobou se potýká stále více nízkopříjmových domácností, nejčastěji se jedná o důchodce či samoživitele. Pomoci by jim měl například příspěvek na bydlení, řada z nich však netuší, že na něj má nárok.
Níže sdílíme i videonávod, jak postupovat při žádosti příspěvku na bydlení.
Vedoucí našeho dluhového poradenství Daniel Hůle na webináři Klimatické koalice k současné situaci uvedl: „Dopad byl razantní a týkal se především seniorů, kteří dlouhodobě disponují nízkými příjmy.“ Podle něj stále několik desítek tisíc domácností zůstává v režimu dodavatele poslední instance a je potřeba se připravit na masivní nárůst cen energií pro koncové uživatele.
Ti několik záloh pravděpodobně zvládnou, ale zasáhne to jejich úspory, které se postupně budou tenčit. Hrozí zadlužování a exekuce. Tzv. energetická chudoba poroste a dotknout se může více domácností, než vláda očekává.
Bývalá vláda zavedla plošná opatření v podobě nulového DPH na energie. To nová vláda odmítá a lidem chce pomáhat více adresně. Takovým opatřením je zejména příspěvek na bydlení, na nějž by nově mohl dosáhnout až dvojnásobek domácností. Momentálně je určen pro všechny, jejichž náklady na bydlení, včetně energií, přesahují 30% čistého příjmu domácnosti, v Praze 35%.
Zatím však příspěvek stále pobírá podle Hůleho jen přibližně třetina domácností z těch, které na něj mají nárok. Úskalím je neinformovanost lidí, ale také zatěžující administrativa. Příčinou ale může být i určité stigma a předsudky spojené se žádáním o podporu.
Informovat by měla správa sociálního zabezpečení nebo úřady práce
„Není nic lehčího, než když ČSSZ, která vydává důchody, pošle třeba všem důchodcům, kteří mají vdovský důchod, to znamená, žijí sami většinou, anebo mají důchod pod 14 000 třeba, pošle zprávu – máte pravděpodobný nárok na příspěvek. Mohl by činit podle vašich nákladů na bydlení tolik a tolik. Požádejte a přiložte tam to a to. A tím se to může zvýšit ta pomoc rapidně. To samé úřady práce lidem, kteří třeba pobírají přídavek na děti. Musíme oslovit ty lidi taky, aby o tom věděli,“ řekl v Otázkách Václava Moravce sociolog z PAQ Research Daniel Prokop.
„Podle mě je zcela zásadní změnit koncepci příspěvku na bydlení,“ doplnil jej Daniel Hůle. Divákům názorně předvedl, jak velké množství dokumentů a příloh je třeba vyplnit. „Zároveň je tam velká nešikovnost v tom, že se nedokladuje za poslední tři měsíce, ale za poslední kalendářní kvartál. To znamená lidé, kteří žádají dnes, tak to dokládají kvartálem říjen až prosinec 2021, což samozřejmě vede k velkému zpoždění, kdy se tam objeví ty velké náklady. Protože ty náklady začaly rapidně růst teď v lednu 2022.“
Dávka je vyšší a nárok mají i podnájemníci
Dávka je nově také vyšší a mají na ni nárok i podnájemníci. Pro ty je však situace obzvláště náročná. „Oni musí do detailů deklarovat vodné, stočné, všechny tyto údaje, navíc čtvrtletně. Ale naprostá většina pronajímatelů, pokud nepřevede například energie apod. na své nájemníky, tak to vyúčtování dostává ročně. A teď si zkuste představit, že byste měl nájemníka, který vás bude pořád otravovat s tím, že něco potřebuje. Tak když budete mít možnost, tak to pronajmete prostě někomu jinému, kdo nebude chtít otravovat s příspěvkem na bydlení,“ přiblížil jejich situaci Daniel Hůle.
Způsobů, jak pomoci nízkopříjmovým domácnostem je ale více než jen příspěvek na bydlení. Daniel Prokop takovouto pomoc spatřuje v přístupnějším oddlužení, v menším danění nízkopříjmových domácností, ale také je podle něj v rámci Národního plánu obnovy myslet především na chudší regiony.
Ministr práce a sociální věcí Marian Jurečka v pátečních Událostech, komentářích České televize zmínil jako nejsmysluplnější dělat opatření, která přispějí k odolnosti a soběstačnosti firem a domácností. Zde se však objevuje řada bariér. „Lidé neznají, jaké možnosti mají nebo jak mohou dotační programy využívat,“ upozornil dle serveru Euroactiv.cz Ondřej Paška, expert Hnutí DUHA na dotace v energetice, podle kterého by s lepším povědomím o státní podpoře mohla pomoci cílená informační osvěta zaměřená na nejohroženější skupiny.