Od tajfunu po solární panely. Na Filipínách pracujeme už 10 let
Publikováno: 21. 11. 2023 Doba čtení: 3 minutyHaiyan, jeden z nejsilnějších tajfunů v historii, zasáhl Filipíny 8. listopadu 2013. Vyhlásili jsme tehdy sbírku SOS Filipíny, do které se podařilo vybrat 19,5 milionu korun. Týden nato už byl na místě náš tým, který tak započal naši desetiletou cestu na Filipínách.
Kde to všechno začalo
Zpočátku jsme se soustředili na okamžitou pomoc. Lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, jsme rozdávali potravinové balíčky, zajišťovali jsme provizorní přístřešky, pomáhali opravovat školy, mosty, silnice. Těm, kteří přišli o veškeré živobytí, jsme pomáhali postavit se znovu na nohy. Společně s místními obyvateli jsme vybírali domácnosti, které měly omezené možnosti se s následky tajfunu vyrovnat samy – jako například senioři, matky samoživitelky nebo rodiny s mnoha dětmi. Podpořili jsme například dvaasedmdesátiletou Agripinu Olorvidu, vdovu, která se živila šitím a jíž vzal tajfun veškeré vybavení. Na základě schváleného plánu na obnovu své dílny a po absolvování školení o podnikatelských dovednostech dostala příspěvek 9000 filipínských pesos, což je v přepočtu 4370 korun, za které si koupila nový šicí stroj, látky a další drobné vybavení dílny.
Kakao jako budoucnost pro filipínské farmáře
Postupem času jsme se začali zaměřovat na podporu zemědělství. To je totiž pro spoustu obyvatel Filipín stále klíčovým zdrojem obživy. Zemědělci pěstovali zejména kokosové ořechy, banány a rýži. Začínali však narážet na konkurenci nízkých cen těchto plodin, dovážených z jiných oblastí. Zároveň bylo nutné zamyslet se nad odolnějšími plodinami, protože tajfuny snadno úrodu kokosů a banánů ničily. Zorganizovali jsme tedy setkání zástupců zemědělských skupin, soukromého sektoru, akademické obce a občanských iniciativ ve Východním Samaru a diskutovali o budoucnosti filipínského zemědělství. Jako novou strategickou plodinou se ukázalo být kakao. Ačkoliv na ostrově Samar není tradiční plodinou, je odolnější než dosud využívané plodiny a má i potenciál vyšších výnosů. Začali jsme tedy s programem, který vedou místní zemědělci a který podporuje pěstování kakaa.
Dokud Haiyan nezničil kokosové palmy v provincii, třiašedesátiletá Mikaela Arreová se živila prodejem kopry (kokosových jader). Patří mezi drobné zemědělce ve východním Samaru, kterým bylo poskytnuto bezplatné školení, sazenice kakaovníku a zemědělské nářadí.
Nečekané změny
Situace na Filipínách nebyla v poslední dekádě vždy stabilní. Konflikty, které vznikaly zejména ve městech Butig a Marawi, vyhnaly mnoho lidí ze svých domovů. Kromě psychosociální pomoci jsme tehdy spolupracovali s místními advokáty. Spousta lidí totiž přišla o své doklady, bez nichž nemohli získat přístup k pomoci od státu nebo pokračovat ve školní docházce.
Změny souvisejí také se stále se zvyšujícími dopady klimatické změny. Tajfuny nebo povodně se tu objevují stále častěji a nepředvídatelněji. V našich aktuálních aktivitách se tedy zaměřujeme také na instalaci systémů včasného varování, které obyvatelům umožňují dozvědět se včas o přicházející přírodní katastrofě a dostat se tak do bezpečí.
Solární energií k podpoře vzdělání
Kromě reakcí na nečekané události a přípravy na ně se dnes v našich projektech zaměřujeme i na dlouhodobější podporu odlehlých částí země. Do severní části ostrova Samar za podpory Evropské Unie zavádíme elektrickou energii ze solárních panelů. Nově zavedená světla na ulicích pomáhají lidem po setmění, takže se mohou bezpečněji pohybovat bez obav, že zakopnou nebo se ztratí. V oblasti Nagoocan elektřinu donedávna vůbec neměli.
Deseti lety na Filipínách tu naše spolupráce s místními obyvateli nekončí. Jsme připraveni Filipíny dál podporovat prostřednictvím našich projektů a partnerství v různých oblastech, ať už se bude jednat o rychlé reakce na stávající dění či přírodní katastrofy nebo o dlouhodobá partnerství.