Ojub Titijev, vítěz Ceny Václava Havla za rok 2018, byl v politicky motivovaném procesu odsouzen ke čtyřem letům vězení v trestní kolonii
Publikováno: 21. 3. 2019 Doba čtení: 4 minutyŠalinský okresní soud v Čečensku odsoudil 18. března 2019 známého obhájce lidských práv a vedoucího lidskoprávního centra Memorial v Grozném Ojuba Titijeva ke čtyřem letům vězení v trestní kolonii.
Titijev byl v lednu 2018 zatčen čečenskou policií na základě obvinění z nelegálního držení údajně velkého množství marihuany. Od té doby byl po téměř 15 měsíců bez soudu držen ve vazební věznici.
Titijev všechna obvinění odmítl. Drogy byly podle něj nastrčeny policií. I přes zjevné nedostatky, které v případu identifikovala obhajoba a Rada prezidenta RF pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva, soudy opakovaně odmítly žádosti o důkladné prošetření důkazů obžaloby. Zatím není známo, zda se Titijevovi obhájci proti rozsudku odvolají.
Ojub Titijev převzal vedení Memorialu v Čečensku poté, co byla jeho kolegyně Natalia Estemirová, neoblomná kritička režimu Ramzana Kadyrova, v roce 2009 zastřelena. Je znám jako odvážný obhájce lidských práv, který poskytoval právní podporu a připravoval analýzy případů porušování lidských práv, zmizení, mimosoudních poprav a únosů páchaných čečenskými autoritami.
V roce 2018 během pobytu ve vazbě udělilo Titijevovi Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) Cenu Václava Havla za “mimořádný přínos v obraně lidských práv v Čečensku”. Jeho pátrání po pravdě se místním autoritám pravidelně stávalo trnem v oku.
Obhájci lidských práv v Rusku i ve světě spojují Titijevovo zatčení s tzv. “Případem sedmadvaceti”*a s hrozbami, které vydával šéf čečenského parlamentu a pravá ruka Ramzana Kadyrova, Magomed Daudov. Daudov v prosinci 2017 připsal americké sankce a zablokování instagramového účtu Ramzana Kadyrova práci obhájců lidských práv a otevřeně vyzval k jejich pronásledování. Podle Titijevových kolegů byl jeho případ zmanipulovaný a účelem stíhání je potrestat Titijeva za jeho práci a odradit Memorial od dalšího působení v regionu.
Tomuto podezření dále nasvědčují události, které následovaly po Titijevově zatčení. Policie nejprve vyvinula nátlak na majitele budovy, v níž čečenská pobočka Memorialu sídlí, a požadovala, aby majitel s organizací okamžitě ukončil nájemní smlouvu. Když majitel odmítl, policie 19. ledna do budovy násilím vtrhla a měla zde údajně nalézt další důkazy o přechovávání marihuany. Titijevův advokát Petr Zaikin byl navíc sledován a všichni zaměstnanci Memorialu se setkali s administrativními překážkami, které jim znemožnily v tomot případu účinně bránit svá práva.
V noci z 16. na 17. ledna 2018 vniklo několik maskovaných mužů do kanceláře Memorialu v Ingušsku, kterou následně zapálili. 22. ledna zase někdo zapálil auto Memorialu v Dagestánu. Tamní zaměstnanci brzy nato obdrželi výhružky, které je vyzývaly k ukončení aktivit v regionu. Později, 28. března 2018, byl v hlavním městě Dagestánu Machačkale brutálně napaden vedoucí dagestánské pobočky Memorialu Sirazhutdin Datsijev. Neznámý útočník ho napadl zezadu poblíž jeho domu. Datsijev byl hospitalizován na neurochirurgickém oddělení. Jeho kolegové vidí spojitost mezi tímto útokem a zatčením Ojuba Titijeva. Odborníci mluví o záměrném vytlačování obhájců lidských práv ze severního Kavkazu.
Likvidace jedné z posledních zbývajících lidskoprávních organizací působících v této oblasti by znamenala zásadní ránu pro lidská práva v regionu, který je už tak nechvalně proslulý jeho rozsáhlým porušováním. Mezinárodní veřejnost by zároveň přišla o jeden z posledních zdrojů informací o lidskoprávní situaci v severokavkazském regionu.
“Jak dlouho ještě mohou být obhájci lidských práv zavíráni a zabíjeni? Kdy si toho autority konečně všimnou? Rád bych požádal své kolegy v evropských zemích: prosím, najděte právní způsob, který by v tomto případě mohl pomoci, zaveďte sankce, které by potrestaly ty, kteří zorganizovali a spáchali tyto zločiny. Soudy v naší zemi je odmítají vyšetřit. Všechny mé výzvy Vyšetřovací komisi byly zamítnuty,“ řekl Ojub Titijev ve svém závěrečném projevu u soudu v Šalinsku.
“Ojubův trest je protiprávní a nespravedlivý. Mírnější rozsudek nicméně ukázal, že veřejná kampaň na podporu Ojuba Titijeva funguje,” uvedl v rozhovoru bezprostředně po vynesení rozsudku Oleg Orlov, vedoucí severokavkazského programu Memorialu.
Ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček vyjádřil své znepokojení z odsouzení Ojuba Titijeva a vyzval Ruskou federaci k jeho okamžitému propuštění:
Po loňském Titijevově zatčení požadovala propuštění Titijeva řada mezinárodních lidskoprávních organizací, Evropská komise i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE).
Člověk v tísni se připojuje k mezinárodní kampani na podporu Ojuba Titijeva a nadále pozorně sleduje vývoj jeho případu.
* Případ sedmadvaceti čečenských občanů, kteří se stali obětmi mimosoudních poprav místními členy bezpečnostních složek. V létě 2017 byl Ojub Titijev úzce zapojen do vyšetřování těchto případů. Cestoval na místa činu, dělal rozhovory s příbuznými obětí atd. Pro vice informací se podívejte do vyšetřovací dokumentace Memorialu: https://memohrc.org/ru/special-projects/chechnya-rasstrelnyy-spisok