Okamžitá pomoc, opravy a obnova v Ukrajině

Publikováno: 10. 5. 2024 Doba čtení: 4 minuty
Okamžitá pomoc, opravy a obnova v Ukrajině
© Foto: Alberto Lores

Ukrajince nadále ničí pokračující válka na celém jejich území. Celá města a vesnice byla zničena ostřelováním. Lidé nemají domovy, do kterých by se mohli vrátit a musí vše znovu vybudovat. Neustále se snažíme lidem pomoci s tím co nejvíce potřebují a poskytnout jim základní věci k životu, jako je voda, jídlo, hygienické balíčky a finanční podpora. Pomáháme s opravami domů, krytů, distribuujeme topné brikety, budujeme centra pro děti a psychosociální asistenci. Nadále se rozšiřujeme do odvětví dlouhodobé obnovy a advokační činnosti na mezinárodní úrovni, díky které můžeme sdílet aktuální situaci v Ukrajině. Naše úsilí musíme zdvojnásobit, abychom dokázali zajistit důstojný a bezpečný život těm, kteří to potřebují.

Newsletter Leden 2024 - Duben 2024

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Příprava na mimořádné události a rychlá reakce – cílená podpora

1 765 lidí dostalo finanční podporu, 199 získalo individuální pomoc a podporu

609 rodin získalo peněžní podporu na nájem

18 910 lidí získalo balenou vodu

771 nádrží na vodu doručeno na potřebná místa

13 vodovodních rozvodů bylo opraveno

5 874 lidí dostalo rychlou pomoc na opravu domu

19 911 hygienických balíčků bylo distribuováno a dalších 3000 lidí získalo hygienické prostředky

3 428 domácností dostalo palivové brikety, 750 z nich včetně kamen


Základní služby a práva - poskytování a podpora kvalitní rekonstrukce 

3 758 domů zničených ostřelováním bylo opraveno

1 kolektivní centrum bylo vybaveno

27 krytů bylo opraveno

3 vzdělávací zařízení byla opravena a vybavena

5 nových digitálních vzdělávacích center bylo otevřeno

363 dětí si rozšířilo své vědomosti díky doučovacím programům

4 220 lidí získalo psychosociální podporu od našeho týmu a dalších 4 413 lidí získalo pomoc díky helplince 

Sociální podpora, integrace a inkluze

150 grantů na podporu podnikání bylo rozděleno v Ivano-Frankovské a Lvovské oblasti. Vytvořili jsme školení na podporu podnikání.

Spustili jsme projekt Obnovy a odolnosti, kde se zaměřujeme na ekologické dopady projektů, ekonomickou podporu, rozvoj společnosti a posílení mladých.

Pokračujeme a zlepšujeme spolupráci s místními organizacemi, kdy spolupracujeme s více než 100 organizacemi.

Platforma občanské společnosti byla spuštěna spolu se sedmi dalšími lokálními organizacemi. 

Uspořádali jsme: 

  • Diskuze u kulatého stolu ohledně bezpečných dodávek vody, která se odehrávala v Bruselu a Kyjevě.
  • Událost k dvouletému výročí ruské invaze na Ukrajinu, která se odehrála v Parlamentu České republiky a shromáždění pro veřejnost na Staroměstském náměstí.
  • Pět mezinárodních fotografických výstav (Praha a Brusel)
  • Workshop konsorcia o obnově pro Člověka v tísni a NRC.
  • Schůzka s komisařkou pro lidská práva v Ukrajině a ředitelem Lvovské armádní správy k navázání spolupráce
  • Trénink pro aktivní občany: sociální pracovníky, zaměstnance neziskových organizací, specialisty  

Zúčastnili jsme se:

  • Moderovaná panelová diskuze na téma humanitární situace v Ukrajině, po projekci filmu 20 dní v Mariuopolu v rámci Jednoho světa v Bruselu.
  • IOM – setkání na téma: obnova Ukrajiny
  • Moderovaná panelová diskuze na Humanitarní Xchange konferenci.
  • Pomoc Ukrajině, konference hlavních aktérů v humanitární pomoci.


Kolektivní centrum ve Vuchkove, Zakarpatská oblast, které jsme opravili, a který se stal domovem pro Marynu a její devíti letou dceru Sofii. Tato rodina sem přišla z Charkova. Nejdříve si pronajali soukromý domek, ale byl v příšerném stavu. Nebyla tam koupelna, ani tekoucí voda a dům musely vytápět krbem. Domov nakonec našly až v kolektivním centru. Pomalinku si zvykly a začaly zde budovat svůj nový život. Maryna má práci a Sofia chodí do místní školy. „Jsem vděčná, že jste pro nás vybudovali takové milé prostředí a za všechnu podporu, kterou jsem od vás získala. Rozumíte tomu, co je nejvíce potřeba a díky vám máme zase domov,“ říká Maryna.  

Olena a její rodina utekla přímo z města hrůzy – z Mariuopolu v Donětské oblasti, kde prožili neustálé ostřelování. Spolu se svým manželem a synem se usadili v Ivano-Frankovské oblasti. Přestože přišli o vše, včetně svého podnikání, našli sílu začít od začátku. Olena od nás získala finanční grant na podnikání a otevřela si prodejnu rychlého občerstvení. S finanční podporou si mohla pořídit pořádné vybavení. Olena si plánuje také najmout zaměstnance. „Finanční podpora je velmi důležitá. Všechny úspory jsme vyčerpali. Museli jsme s něčím začít. Nemohli jsme už žít z podpory. Je to dobré i pro naši psychiku – něco dělat.“ 


Larysa je nadšená z nových oken ve svém bytě. Se svým manželem bydlí v Saltivce v Charkovské oblasti v místě, které je od samého začátku celkové invaze ostřelováno. Několik explozí vybuchlo i na jejich dvoře a tlak zničil všechna okna v bytě. V březnu Larysa požádala Člověka v tísni o výměnu oken a v dalším měsíci bylo vše opraveno a dokončeno. V rámci tohoto projektu jsme podpořili obyvatele Ukrajiny důchodového věku, kteří nemají tolik finančních možností, protože většina jejich příjmů jde na základní potraviny a léky. 


Iryna přišla o svůj domov už dvakrát. Poprvé v roce 2014 musela utéct z rodné Makiivki, která leží na Donbase. Po plné ruské invazi musela matka tří dětí utíkat znova. „Dva týdny jsme se schovávali ve sklepě sportovní školy. Venku bylo mínus deset stupňů a uvnitř se schovávalo asi sto lidí. Když jsme chtěli jít na vzduch, tak jsme riskovali své životy,“ připomíná si noční můru. Útěk z krytu byl komplikovaný. Poté zkoušeli žít v zahraničí, ale Iryny rodina se usadila ve Vinnytsii a ona se rozhodla vrátit se za nimi. Pomohli jsme jim zaplatit nájemné, protože víme, jak těžké je začít od nuly bez stálého příjmu. 




Autor: Člověk v tísni

Související články