Bělorusko: Nejvýznamnější mezinárodní lidskoprávní organizace požadují okamžité propuštění členů Střediska pro lidská práva Viasna
Publikováno: 15. 9. 2021 Doba čtení: 6 minutU příležitosti prvního výročí policejního zásahu proti běloruskému Středisku pro lidská práva Viasna spouští 23 mezinárodních a běloruských organizací kampaň s cílem dosáhnout okamžité propuštění sedmi jeho zadržených členů. Vedle toho má kampaň obrátit pozornost na další stovky osob, které jsou stíhány a vězněny pouze proto, že využily svých ústavních práv na pokojný protest a svobodu projevu.
"Dnes, 17. září 2021, je to přesně rok, co běloruské úřady svévolně zadržely Marfu Rabkovou, koordinátorku dobrovolníků Viasny. V následujících měsících bylo dalších šest členů této lidskoprávní organizace zatčeno a obviněno z nepodložených trestných činů,“ uvádějí organizace ve společné tiskové zprávě. Za Českou republiku se ke kampani připojily Člověk v tísni o.p.s. a Amnesty International Česká republika, kteří chystají řadu vlastních akcí.
Na seznamu zadržených členů Viasny jsou následující osoby:
- Marfa Rabková, koordinátorka mládeže Střediska pro lidská práva Viasna. Byla zadržena 17. září 2020 a od té doby je ve vyšetřovací vazbě. Je obviněna z „výcviku a další přípravě lidí k účasti na masových nepokojích“, „podněcování k rasové, národní, náboženské nebo jiné sociální nenávisti nebo násilí páchané skupinou“ a „členství ve zločinecké organizaci“. Za to jí hrozí až 12 let vězení.
- Andrei Čepjuk, dobrovolník centra pro lidská práva Viasna v Minsku, byl zadržen dne 2. října 2020 a je obviněn z „účasti na masovém nepokoji“ a „členství ve zločinecké organizaci“. Hrozí mu až 7 let vězení.
- Leanid Sudalenko, ředitel pobočky centra pro lidská práva Viasna v Homelu, byl zadržen na cestě do kanceláře dne 18. ledna 2021. Sudalenko poskytl právní pomoc desítkám obyvatel regionu Homel, kteří byli zadrženi a obviněni z účasti na povolebních protestech.
- Tatsyana Lasitsová, aktivistka, která dobrovolně pracuje pro Viasnu v Homelu, zadržena 21. ledna 2021.
- Další dobrovolnice homelské pobočky Viasny Maryia Tarasenková byla zadržena 18. ledna 2021. Propuštěna byla 21. ledna 2021 poté, co souhlasila s podepsáním slibu neopustit zemi.
Všichni tři členové Homelské pobočky Viasny -- Leanid Sudalenko, Tatsyana Lasitsová a Maryia Tarasenková -- dále čelí obvinění z „organizování, financování, školení a přípravy akcí, které hrubě narušují veřejný pořádek, a financování takových aktivit“ podle § 342 1 a 2 odstavce trestního zákoníku. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim až tři roky vězení.
Historie policejních zátahů a další zadržení
Dne 16. února 2021 přepadla běloruská policie pobočky Viasny a soukromé byty v Minsku, Homelu, Mahilyovu, Vitsebsku, Brestu a dalších městech. V březnu 2021 zahájil běloruský vyšetřovací výbor trestní řízení týkající se činnosti Viasny podle § 342 trestního zákoníku „organizování a příprava akcí, které závažným způsobem narušují veřejný pořádek, a aktivní účast na takových akcích.“
Konečně 14. července 2021 po razii na více než tucet hlavních běloruských občanských a lidskoprávních organizací byli běloruskými strážci zákona zadrženi Ales Bialiatski, předseda Viasny, Valiantsin Stefanovič, člen rady Viasny a viceprezident Mezinárodní federace lidských práva Uladzimir Labkovič, právník Viasny. Všichni byli obviněni podle § 342 a § 243 odst. 2 „o daňovém úniku“, který stanovuje horní hranici trestu na 7 let vězení.
Celá videozpráva Šimona Pánka:
Podporu Viasně vyjádřila rovněž celá výkonná rada Člověka v tísni (viz foto v záhlaví článku), stejně jako více než 400 jejích zaměstnanců člověka v tísni ( viz foto výše). Více než 20 zaměstnanců a sympatizantů rovněž poběží v sobotu 18. září na podporu Viasny půlmaraton v Ústí nad Labem.
Propuštění vězněných z Viasny je možné podpořit podpisem petice Amnesty nebo vzkazem Marfě Rabkové. Amnesty ve své dlouhodobé kampani zasílá vzkazy solidarity do Běloruska, může se připojit i veřejnost a využít filtr na sociálních sítích.
Systematické umlčování občanské společnosti
Akce proti Viasně je jen součástí širšího zásahu proti občanské společnosti v Bělorusku. Dne 22. července 2021 ministerstvo spravedlnosti nařídilo okamžité přerušení činnosti 53 organizací, do poloviny srpna 2021 bylo následně umlčeno dalších 114 organizací.
"Vláda Aljaksandra Lukašenka otevřeně útočí na mírumilovné demonstranty a trestá ty, kteří je brání. Vláda zakazuje právníkům, kteří je zastupují, konat na jejich obhajobu. Všech sedm obviněných je nevinných a požadujeme jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění,“ uvedly organizace ve společném prohlášení.
Panují obavy, že nikdo z obviněných nebude čelit spravedlivému procesu. Uladzimir Labkovič například neměl několik dní po svém zadržení přístup ke svému právníkovi. Existují také obavy z vazebních podmínek, protože většině ochránců lidských práv nebyly povoleny žádné telefonáty ani návštěvy a od srpna loňského roku je zdokumentována celá řada případů mučení ve vazebních věznicích.
Kampaň #FreeViasna požaduje okamžité propuštění všech sedmi obviněných a vyzývá běloruské orgány, aby:
• jako signatáři Mezinárodního paktu o občanských a politických právech plně dodržovaly své mezinárodní závazky v oblasti lidských práv a respektovaly právo na svobodu sdružování, pokojné shromažďování a svobodné vyjadřování všech lidí v Bělorusku.
• plně respektovaly práci ochránců lidských práv a zajistily, aby každý občan měl právo kritizovat veřejné činitele a jednání jednotlivých úředníků a vládních orgánů, nabízely a poskytovaly odborně kvalifikovanou právní pomoc nebo jiné relevantní rady při obraně lidských práv a základních svobod.
• v souladu s těmito povinnostmi okamžitě propustily Marfu Rabkovou, Andreje Čepjuka, Tatsyanu Lasitsovou, Leanida Sudalenku, Alese Bialiatského, Valiantsina Stefanoviče a Uladzimira Labkoviče a bezpodmínečně zastavily obvinění proti nim i Maryii Tarasenkové a zajistily jejich právo na právní ochranu.
Kdo je Viasna
Centrum pro lidská práva Viasna, založené v roce 1996, je přední skupinou pro lidská práva v Bělorusku, které aktivně monitoruje a dokumentuje porušování lidských práv po sporných prezidentských volbách konaných v srpnu 2020. Po celou dobu své existence čelilo obtěžování ze strany běloruských úřadů. V roce 2003 úřady organizaci rozpustily a navzdory mnoha pokusům o opětovnou registraci byla Viasna nucena pokračovat ve své práci bez oficiální registrace. V roce 2011 byl předseda Ales Bialiatski odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení za obvinění z daňových úniků a odpykal si téměř tři roky trestu, než byl v roce 2014 propuštěn na svobodu.
Za Českou republiku:
Člověk v tísni - Centrum pro lidská práva a demokracii & Amnesty International Česká republika.
Za další organizace :
Centrum pro lidská práva Viasna
Article 19
Amnesty International
Běloruský helsinský výbor
Barys Zvozskau - běloruský dům pro lidská práva
Člověk v tísni
Obránci občanských práv
Evropská platforma pro demokratické volby
FIDH
Dům svobody
Obránci první linie
Helsinská nadace pro lidská práva
Nadace Dům lidských práv
Human Rights Watch
Mezinárodní partnerství pro lidská práva
Libereco - Partnerství pro lidská práva
Nizozemský helsinský výbor
Norský helsinský výbor OMCT
Östgruppen - Švédská iniciativa pro demokracii a lidská práva
International Protection
Reportéři bez hranic
Správné živobytí
-------------------
Pro více informací se prosím obracejte na:
Ondřej Lukáš, Člověk v tísni - Centrum pro lidská práva a demokracii, ondrej.lukas@clovekvtisni.cz, +420 776 186 529
Linda Sokačová, Amnesty International Česká republika, Linda.sokacova@amnesty.cz, +420 777 615 889