Oslavujeme Světový den včel
Publikováno: 19. 5. 2023 Doba čtení: 3 minutyS cílem zvýšit povědomí o významu včel a jiných opylovačů, o hrozbách, kterým čelí, a o jejich přínosu pro udržitelný rozvoj byl 20. květen vyhlášen Světovým dnem včel.
„Kdyby včela zmizela z povrchu Země, člověku by zbývaly jen čtyři roky.” - Albert Einstein.
Právě na tohle Gayane a její tým každý den při práci se včelami myslí. U příležitosti Světového dne včel (20. května) jsme si povídali s Gayane, zakladatelkou dílny BeeLife. Tento citát visí v průčelí její dílny, aby upozorňoval na význam včel. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) existuje na světě 100 druhů plodin, které zajišťují 90 % potravin, a z těchto 71 druhů opylují právě včely.
Gayane je spokojená ve světě včel
Gayane, vystudovala a pracovla jako lingvistka, srdcem ale vždycky byla spíš cestovatelka a objevitelka. Mír a klid nakonec našla ve světě včel. Na úplném začátku měla Gayeane jen malou kovovou konvičku na výrobu svíček ze včelího vosku. Stejná konvička má v dílně své čestné místo a připomíná cestu, kterou majitelka sama ušla, aby dosáhla toho, co teď má.
BeeLife je sociální podnik sídlící ve městě Spitak v Arménii. Když Gayane s podnikáním začínala, netušila, co jí čeká, chtěla jen vyrábět svíčky ze včelího vosku. Když se však začala hlouběji zajímat o včely, uvědomila si, že je toho mnohem víc, co o nich neví – jak včelařit, jaké nemoci včely mohou mít apod. To všechno jí v samotných prvopočátcích zavedlo do finančních problémů. Navíc, své první úly pořídila Gayane na splátky a když o ně přišla, její situace se ještě zhoršila. Tehdy si ale řekla, že to zvládne a dotáhne svůj nápad do konce.
V současné době jsou včelí produkty hlavní částí práce v dílně. Její členové vyrábějí med, mateří kašičku, pylový extrakt, svíčky ze včelího vosku a další. Kromě toho Gayane a její tým v rámci osvětové kampaně pořádá vzdělávací kurzy včelařství, které byly ještě před několika lety v regionu raritou. Zajímavou a inovativní částí jejich práce je také apiturismus, známý také jako včelí turistika. Což je v Arménii poměrně nové odvětví cestovního ruchu, podle Gayane ale velmi perspektivní. Zahrnuje prohlídky dílen, kurzy včelařství nebo třeba osvětu ohledně správné recyklace včelího vosku. Do samotných procesů jsou pak zahnuti i účastníci školení, aby si mohli vyzkoušet nově získané dovednosti v praxi.
Včelí produkty jsou známé svými léčivými účinky. Pomáhají při mnoha běžných onemocněních. Na tom staví také organizace BeeLife, i proto kromě včelích produktů nabízí také přírodní inhalace. Lidé sem přicházejí, aby si inhalaci včelího vzduchu, díky které se dá předcházet mnoha alergickým onemocněním, vyzkoušeli. V Arménii se jedná o něco zcela nového.
Gayane našla ve včelařství klid a harmonii. Má svou práci ráda a uvědomuje si důležitost svých včel: "Při práci se včelami člověk pochopí, jak jsou pro nás, jako lidstvo, důležité a snaží se jim neubližovat. Není to jen práce, být s nimi, pochopit jejich svět a převzít za ně jako člověk odpovědnost je radost. Tím, že chráníme včely, chráníme sami sebe i samotnou planetu," říká Gayane.
V Člověku v tísni klademe velký důraz na podporu lokálních malých a středních podniků (MSP). Podporujeme je mimo jiné i v budování kapacit v oblasti služeb a cestovního ruchu. BeeLife byl součástí našeho projektu "Transkavkazská stezka – podpora přeshraničního cestovního ruchu". Projekt finančně podpořil fond USAID Economic Development, Governance, and Enterprise Growth (EDGE) a vedoucím projektu byl Člověk v tísni v Gruzii spolu s kolegy z Arménie a dalšími organizacemi.