Osmi školám jsme předali Ceny inspirace Světové školy
Publikováno: 26. 11. 2024 Doba čtení: 7 minutV prostorách Senátu ČR jsme 22. listopadu ocenili žáky i učitele osmi škol z různých míst republiky, které se minulý školní rok v programu Světová škola intenzivně věnovaly vybraným globálním problémům. Pracovaly s nimi ve výuce, pořádaly veřejné akce jako charitativní běh, jarmark nebo konferenci o dětské práci.
Světová škola je dlouhodobý program, ve kterém se žáci i učitelé pravidelně zajímají o světové dění, globální témata a vývoj v rozvojovém světě. Tato témata tak tvoří během školního roku přirozenou součást výuky i života školy, učitelé se o tématu opakovaně vzdělávají na seminářích a v dodaných materiálech. Jednou za rok pak školy pořádají veřejnou nebo školní akci zaměřenou na snahu o řešení nebo zmírnění vybraného problému. Program Světová škola společně vedou tři neziskové organizace - Člověk v tísni, ARPOK a Adra.
Globální témata jsou mladým blízká
"Těší mě vidět, že globální témata jsou mladé generaci blízká. Projekty, které žáci a žákyně připravují, jim nabízí možnost realizovat se, zažít úspěch, být aktivní a někdy i pomoci. To mi v dnešní zrychlené době přijde pro rozvoj mladých lidí zásadní. Jsem moc ráda, že můžu jejich počínání sledovat a být u toho," říká ke školním projektům ředitelka organizace ARPOK Lenka Pánková.
„Globální vzdělávání pomáhá lidem uvědomit si, že i drobné činy mohou mít pozitivní vliv na svět kolem nás. Nepřestává mě udivovat, s jakým odhodláním se žákyně a žáci ze Světové školy pouští do nových projektů a témat. Chtějí věci posouvat a dávat jim smysl, jsou kritičtí a především neuvěřitelně inspirativní. Těší mě, že toho mohu být součástí,“ doplňuje ji Petra Svatková z organizace ADRA.
Inspirace a příklad pro ostatní
Jednou za rok zástupci organizací, které program Světová škola vedou, ocení nejaktivnější školy tohoto programu takzvanou Cenou inspirace Světové školy. Akce se koná pod záštitou senátora Tomáše Goláně.
„Touto cenou chceme ocenit ty školy, jejichž akce a komunitní projekty byly v loňském školním roce těmi nejzajímavějšími a jsou podle nás příklady dobré praxe pro ostatní školy – nejen ty, které jsou zapojené do programu Světová škola ale obecně i pro všechny školy v České republice,“ dodává Zuzana Daubnerová, koordinátorka programu Světová škola v Člověku v tísni.
V roce 2024 byly Cenou inspirace Světové školy oceněny tyto školy:
• MŠ Kamarád, Hradec Králové, Veverkova 1495
• Základní škola a Mateřská škola Dub nad Moravou, příspěvková organizace
• Základní škola Kopřivnice, Alšova 1123 okres Nový Jičín
• Základní škola Npor. Loma Příbor Školní 1510 okres Nový Jičín, příspěvková organizace
• Škola Kavčí hory
• Základní škola Fryčovice, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
• Základní škola Šumperk, Šumavská 21
• Gymnázium, Lipník nad Bečvou, Komenského sady 62, příspěvková organizace
Kromě předávání Cen inspirace byla součástí programu i debata nazvaná „Příběhy pod hvězdami a ke hvězdám“. Jejími účastníky byli biolog a ekolog Jan Grünwald, zakladatel a správce facebookové skupiny Czech Birding a autor blogu Czech Birder, a Simon Klinga ze studentského týmu LASAR, který před odbornou porotou z NASA zvítězil ve dvou ze tří kategorií prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge. Žáci a žákyně z oceněných škol se tak mohli setkat s dalšími inspirativními mladými lidmi, kteří se se zájmem a nadšením věnují svým oborům a jsou v nich úspěšní.
Co je Světová škola?
Certifikovanou značku Světová škola dnes užívá 137 českých mateřských, základních a středních škol a téměř dvě stovky dalších škol z Evropy. Program společně vedou organizace Člověk v tísni, o.p.s., ARPOK a Adra. Podrobnější informace o programu Světová škola najdete zde.
Ambasadory projektu Světová škola jsou polární ekoložka a bioložka Marie Šabacká, kosmický inženýr a popularizátor vědy Jan Lukačevič a herečka Simona Babčáková.
Za jaké aktivity získaly školy Cenu inspirace Světové školy?
MŠ Kamarád, Hradec Králové, Veverkova 1495
Program školku inspiruje k tomu, aby děti vedli k aktivnímu přístupu k environmentálním tématům a odpovědnému jednání. V předchozích letech prozkoumali například téma vody, stromů, ptactva a v posledním roce se vrátili ke starobylé technice – výrobě biouhlu. Tímto projektem získali hlubší pochopení toho, jak můžeme obohatit půdu a učit děti principu udržitelnosti.
Základní škola a Mateřská škola Dub nad Moravou, příspěvková organizace
Ve školním roce 2023/2024 zorganizovala akci Světoběh, zaměřenou na podporu zdraví a kvalitního života v rámci 3. cíle udržitelného rozvoje. Předcházel jí projektový den Zdraví, během kterého si žáci na 14 stanovištích vyzkoušeli aktivity jako šíření nákazy, první pomoc, jógu, zdravé vaření či poznávání rozdílů v hygienických standardech a zdravotní péči po světě.
Během Světoběhu žáci aplikovali získané poznatky, např. si vyzkoušeli nošení vody či řešili otázky spojené s AIDS a duševním zdravím. Tyto aktivity posilují jejich povědomí o globálních problémech i důležitosti zdravého životního stylu a také přispěli přímou pomocí organizaci Lékaři bez hranic.
Základní škola Kopřivnice, Alšova 1123 okres Nový Jičín
V rámci projektu Světová škola se škola v roce 2023/2024 zaměřila na podporu vzdělávání dětí v Bangladéši prostřednictvím programu Čalantika organizace ADRA. Hlavní akcí byla Konference Boj proti dětské práci, kterou doprovázely vánoční jarmark a T-Mobile Olympijský běh. Výtěžek z těchto akcí byl věnován na podporu programu Čalantika. Na aktivitách se podíleli žáci, učitelé, rodiče i místní komunita.
Základní škola Npor. Loma Příbor Školní 1510 okres Nový Jičín, příspěvková organizace
ZŠ Npor. Loma Příbor se věnovala záchraně vážky rumělkové v lokalitě Borovecké rybníky. Evropsky významná vážka rumělková potřebuje klidnou vodní hladinu, avšak tu narušuje množení rostliny zvané okřehek, která hladinu pokrývá. Početnost této vážky klesla během posledních let ze statisíců jedinců na pouhé stovky. Proto se žáci podíleli na odstraňování zbytků odumřelých vodních rostlin z vypuštěného plůdkového rybníka, aby vážce rumělkové pomohli. Na akci spolupracovala i Pedagogická fakult Ostrava, město Příbor, technické služby a rybáři Příbor.
Škola Kavčí hory
Mezi tradiční aktivity patří charitativní Běh pro Collinse, který navazuje na dlouholetou podporu vzdělávání keňských studentů ze slumu Vijito. Škola se aktivně věnuje environmentální výchově a dalším cílům udržitelného rozvoje což dokládá projekt 'Život na Zemi', který proběhl v roce 2024. Významnou součástí života školy jsou také charitativní pečení a zahradní slavnost, na které prezentuje celoroční činnost v projektu.
Základní škola Fryčovice, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Škola získala toto ocenění již ve školním roce 2021/2022 za aktivity spojené s globálními tématy, jako je boj proti chudobě, hladu a nerovnosti. Letos jej tedy obdržela již podruhé. V loňském školním roce bylo hlavní akcí v rámci programu Světová škola „Dobropečení“, při kterém žáci s rodiči pekli a prodávali sladké i slané produkty. Výtěžek z prodeje byl věnován organizacím Lékaři bez hranic a Dortem proti rakovině. Akce měla nejen charitativní rozměr, ale také osvětový – veřejnost se díky žákům dozvěděla více o činnosti těchto organizací. Škola tak propojuje výuku, praktické aktivity a zapojení komunity pro dobrý účel.
Základní škola Šumperk, Šumavská 21
Projekt, kterému se školní tím věnoval v loňském školním roce 2023/ 2024, nese název „Jsme bez předsudků“. Zaměřoval se na to proč je v dnešním neklidném světě více než důležité nemít předsudky vůči lidem jiných národností či lidem s handicapy, ale naopak se jimi inspirovat, tolerovat je a pomáhat jim. Důležité poselství „Jsme bez předsudků“ se podařilo přenést nejen mezi ostatní žáky a učitele školy, ale dostalo se také k široké veřejnosti. Celý projekt byl zakončen charitativním jarmarkem, jehož výtěžek putoval k rodičům těžce handicapovaného Adámka Vláčila ze Základní a střední školy Pomněnka o.p.s. Šumperk.
Gymnázium, Lipník nad Bečvou, Komenského sady 62, příspěvková organizace
V rámci programu Světová škola jsou ve škole rozvíjeny inovativní přístupy k výuce a motivace studentů k aktivnímu zapojení do globálních témat. Jedním z projektů byl běh zaměřený na téma nerovnosti, který navazoval na projektový den. Součástí akce byla tematická stanoviště a dobročinné startovné, jehož výtěžek podpořil Společnost pro ranou péči v Olomouci. Akce umožnila účastníkům poznat téma nerovností a zároveň přispět na dobrou věc, přičemž zapojila studenty gymnázia i žáky z místní základní školy.
Program Světová škola je finančně podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.