„Peníze od vás jsme použili na manželovu léčbu a nákup potravin,“ říká Hadžíra. Takto jsme pomohli 11 000 lidí v severním Afghánistánu.

Publikováno: 12. 12. 2023 Doba čtení: 3 minuty
„Peníze od vás jsme použili na manželovu léčbu a nákup potravin,“ říká Hadžíra. Takto jsme pomohli 11 000 lidí v severním Afghánistánu.
© Foto: ČVT

Tým Člověka v tísni podpořil ohrožené lidi ve vesnici Noor E Khuda na severu Afghánistánu. Hadžíra žije ve vesnici se svými dvěma syny a dvěma dcerami. Kvůli duševní nemoci svého manžela je Hadžíra jedinou živitelkou rodiny.

Hadžíra si denně vydělá 50 afghánských dolarů (0,70 USD) prací v továrně na občerstvení. „Dříve jsme žili v provincii Samangan. Kvůli nedostatku pracovních příležitostí a manželově duševnímu zdraví jsme se však přestěhovali do Mazáre Šarífu, abychom našli práci a také kvůli lepší lékařské péči. V současné době žijeme v pronajatém domě. Můj mladší syn je student, který také pracuje na částečný úvazek v továrně na občerstvení. Co se týče mých dcer, jsou příliš malé na to, aby mohly pracovat, a otcovo duševní onemocnění mu v práci také brání," říká Hadžíra.

Můj nejstarší syn odešel ze školy a začal pracovat abychom měli na jídlo

„Nemohla jsem si dovolit platit nájem, služby a základní potřeby naší rodiny sama. V důsledku toho musel můj starší syn opustit školu a začít pracovat, aby vydělal peníze pro svou rodinu. I přes jeho veškerou snahu nedokážeme pokrýt výdaje naší rodiny. Léčba a léky mého manžela vyžadují ještě více peněz. My se ale nevzdáváme a budeme se dál snažit a bojovat za lepší život," říká Hadžíra.

Přestože je její ekonomická situace špatná, zůstává plná naděje. Není sama. Mnoho obyvatel Noor E Khuda se potýká s podobnými problémy.

„Někdy, když se cítím hrozně, navštívím sousedy a navzájem si vyslechneme své příběhy. Slibujeme si, že se nevzdáme, budeme silní a budeme se navzájem podporovat," říká Hadžíra.

Před patnácti lety byl Hadžířin manžel Abdul zdravý taxikář a snili o pěkném životě s dětmi. Život se však obrátil k horšímu a oni přišli o všechno. Její manžel zažil těžkou autonehodu, která mu podlomila psychiku. Byla mu diagnostikována posttraumatická stresová porucha (PTSD).

Přesto je Hadžíra vděčná za to, že žije, a za příležitosti, které se jim naskytly. „Není to dost, ale je to lepší než nic a jsme šťastní," říká Hadžíra o ekonomické situaci své rodiny.

Hadžíra pomoc dostala v rámci programu cash for food celkem šestkrát

Člověk v tísni s podporou Afghánského humanitárního fondu (AHF) rozdělil v Mazáre Šarífu  Cash for Food více než 11 311 osobám, z toho 5 292 mužům a 6 019 ženám. ČVT vybral Hadžíru. „Hotovost jsem obdržela již šestkrát v celkové výši 6 200 AFG (v přepočtu 72 USD). První a druhou částku jsem použila na zaplacení manželova lékařského ošetření a léků. Naštěstí se již uzdravil a jsme optimističtí, že bude brzy opět schopen pracovat a pomůže nám uspokojit naše základní potřeby. Zbývající čtyři dávky pomoci jsme utratili za potraviny. Nyní máme dostatečné zásoby rýže, oleje a fazolového cukru a věřím, že až bude manželova léčba dokončena, nebudeme již tuto pomoc potřebovat. Jsem vděčná Člověku v tísni za to, jak jste mi pomohli," říká Hadžíra.

Podle UNOCHA humanitární organizace v Afghánistánu od ledna do srpna 2023 poskytly podporu v oblasti potravin a zdrojů obživy 19,5 milionu osob, zdravotní péči 11,2 milionu osob a podporu v oblasti vody, sanitace a hygieny 7,6 milionu osob. Tímto přispěl ČVT ke zlepšování humanitární situace v Afghánistánu distribucí Cash For Food pro více než 11 311 osob ve městě Mazar Šaríf v provincii Balch.

Autor: Jallaluddin Adipoor, ČVT

Související články