Peníze z USA byly určeny na životně důležitou pomoc v krizových oblastech – od chleba v Sýrii po teplo v Ukrajině
Publikováno: 13. 3. 2025 Doba čtení: 6 minut Sdílet: Sdílet článekJídlo, přístřeší, pitná voda, topivo a základní zdravotní péče – to jsou příklady humanitární pomoci, kterou jsme poskytli statisícům lidí v Ukrajině, Sýrii, Demokratické republice Kongo a Arménii díky penězům od americké vlády. Nucené pozastavení našich projektů, které financovaly Spojené státy americké, dopadlo na mnoho obyčejných lidí v krizových oblastech. V Sýrii přes 140 000 lidí zůstalo bez přístupu k potravinové pomoci. V DR Kongo 2107 nemocných dětí nepodstoupí plánovanou léčbu podvýživy. Dopady nám umožňují mírnit naše SOS finanční sbírky i Klub přátel Člověka v tísni.

Miliony syrských rodin si musí vybírat, které z dětí půjde do školy nebo které dostane jídlo. To, co si vydělají, sotva stačí k přežití. Kvůli válkou zničené ekonomice si spousta lidí v Sýrii nemůže koupit ani chleba. Téměř 21 000 rodin ve 38 obcích dostalo dotovaný chléb díky našemu projektu financovanému z USA.
Je mezi nimi i Sahar, která se stará o dvě vnoučata poté, co jejich matka zemřela při náletech.
Sahar byla několikrát vysídlena, a když jsme ji v roce 2023 potkali, žila ve stanu v neoficiálním táboře pro vysídlené.
Chálid, otec vysídlené rodiny ze severní Sýrie, oceňuje naše elektronické potravinové poukázky.
V této chvíli už lidem nemůžeme tyto potravinové poukázky poskytovat, protože nám agentura USAID přestala posílat peníze nehledě na to, že máme stále platnou smlouvu a projekt má podle americké administrativy pokračovat, neboť patří mezi ty, které zachraňují životy. Udrželi jsme zatím alespoň pečení chleba pro nejpotřebnější, protože mouku na chléb už jsme zakoupili a dodali dříve.
V Sýrii jsme jen v rámci současných amerických projektů pomohli 400 525 lidem. Životně důležitá pomoc je ale pozastavená, i přesto, že potřeby jsou obrovské. Více než 140 000 lidí nyní zůstalo bez přístupu k potravinové pomoci.
Kongo: Léčba podvyživených dětí
V DR Kongo nás zastavení financování z USA donutilo přestat poskytovat životně důležitou humanitární pomoc v době, kdy východ země sužuje nejhorší krize za poslední dekády. Od začátku ledna lokální ozbrojená skupina převzala kontrolu nad velkou částí území a lidé před násilím začali hromadně opouštět své domovy. Už tak velmi špatná situace se tu ještě zhoršila. My ale nejsme schopni na potřeby vysídlených rodin v tuto chvíli reagovat.
Pokud USA neobnoví financování, nedostane humanitární pomoc přes 130 000 lidí. V rámci našich dvou amerických projektů jsme plánovali poskytnout léčbu podvýživy ještě 2107 nemocným dětem a přes 23 000 těhotných nebo kojících žen a dětí mladších 5 let na podvýživu vyšetřit. Pro desítky z nich nebudeme schopni zajistit hospitalizaci, když budou bojovat o život.
Téměř 30 000 lidí v potravinové nouzi dostalo první část jídla koncem roku 2024. Podruhé a potřetí už jim potravinovou pomoc nemůžeme dovézt, jak jsme plánovali. Přes 20 000 lidí nebudeme schopni podpořit záchrannými hygienickými balíčky s mýdlem, čistícími tabletami na vodu nebo kanystrem. Asi 3400 žen a dívek nedostane menstruační potřeby (mýdlo, látkové vložky, spodní prádlo, lavór).
Pro 17 638 zemědělců jsme plánovali rozdat semínka a náčiní. Ani to nebudeme schopni udělat, pokud se financování od USA zastaví.
Spoustu americké humanitární pomoci se nám ale doručit podařilo. Tisícům jsme pomohli díky speciální terapeutické pastě. V Mulenge zdravotníci poskytli tuto pastu Emerimu. Ne všechny děti mají takové štěstí, protože pasta na léčbu podvýživy často chybí.
Důležitá je i prevence podvýživy, a proto náš místní tým ukazuje rodičům, jak vařit výživné jídlo z dostupných surovin, jako je mouka, ryby, olej, cukr a zelenina. V odlehlých vesnicích organizujeme praktické ukázky vaření.
Ukrajina: Topení a střecha nad hlavou
Se třetím výročím velké ruské invaze do Ukrajiny stále více lidí potřebuje humanitární pomoc. S podporou USA jsme opravovali poškozené domy, dodávali palivové brikety a obnovovali přístup k čisté vodě. Pomoc s topením je zcela zásadní pro domácnosti v první linii, kde není práce. V Čornobajivce, vesnici pouhých 5 kilometrů od fronty v Chersonské oblasti, jsme poskytli palivové brikety lidem s postižením a větším rodinám.
Ve východní a jižní Ukrajině neustálé ostřelování vážně poškodilo vodovodní řady. Podpořili jsme řadu vodárenských společností a obnovili přístup k čisté vodě pro tisíce lidí. Například vybavení, které jsme dodali do vodárenské společnosti v Marhanci, nyní zásobuje nezávadnou pitnou vodou více než 30000 obyvatel.
Lidé z ostřelovaných míst také oceňují materiál pro okamžité opravy domů a hygienické potřeby.
Pokračující útoky vyhnaly tisíce lidí ze svých domovů. Mnoho vysídlených rodin naléhavě potřebuje peníze, aby se mohly znovu postavit na nohy. V rámci amerického projektu jsme vysídleným podnikatelům poskytovali granty. Hanna uprchla z Doněcké oblasti, kde měla svůj byznys. Díky naší podpoře si otevřela mateřskou školu v západní Ukrajině, a poskytla tak vysídleným dětem bezpečný prostor.
V současné době jsme bohužel poskytování finančních grantů pro vysídlené podnikatele museli zastavit. Dotklo se to asi 2500 lidí. Snažíme se i nadále pomáhat a zkoušíme zajistit jiné financování. Pokrýt to nejnutnější nám pomáhá také sbírka SOS Ukrajina.
Arménie: Bezpečná místa pro děti na útěku
Od září 2020 čelí Arménie obrovským výzvám. 44denní válka v Náhorním Karabachu donutila tisíce lidí utéct. Děti se s tragédií často špatně vyrovnávaly – neměly si kde hrát, viděly rodiče plakat a slyšely o ztrátách svých milovaných.
Abychom jim pomohli vyrovnat se s traumatem, otevřeli jsme ve městě Goris bezpečné prostory, kam jsme přivedli psychology. Díky financování od USAID jsme je později rozšířili do odlehlých a pohraničních venkovských komunit a vybavili pět dalších takových míst. Chodí sem ročně více než 300 vysídlených a zranitelných místních dětí, jako je jedenáctiletý Alexandr. Ve válce ztratil matku. Nyní žije se svou tetou v Gorisu. Jeho nejoblíbenějším místem je právě naše „školka“, kde často kreslí obrázky své maminky a vzpomíná na ni.
Válka v Arménii neskončila v roce 2020. V roce 2023 bylo přes 120 000 etnických Arménů z Náhorního Karabachu vysídleno.
Rozdávali jsme potřebným hygienické balíčky, oblečení a poukázky na vybavení domácnosti. V zimě přispíváme na energie a dodáváme ekologické brikety. Odborné vzdělávání a podpora pro malé rodinné podniky jsou rovněž klíčové pro integraci lidí přicházejících do Arménie.
Díky financování od americké vlády jsme v pohraničních oblastech Arménie vybudovali kryty, aby se civilní obyvatelstvo mohlo v případě katastrofy schovat.
Pomoc je i nadále potřeba, nicméně oba projekty financované z USA v Arménii jsme museli pozastavit. Pokud nenajdeme jiné financování, 24 000 lidí v Arménii nebudeme moci podpořit. Je mezi nimi i 400 dětí, které chodí do našich psychosociálních center.
Lidé stále potřebují humanitární pomoc
Financování od americké vlády představuje přibližně čtvrtinu našeho rozpočtu na humanitární a rozvojovou pomoc. Jen v roce 2023 jsme díky tomu pomohli 830 000 lidí.
V Sýrii a dalších zemích pozastavení amerického financování přímo ohrožuje humanitární pomoc pro statisíce lidí. Nejhorší dopady změn v zahraniční politice USA na naši práci můžeme mírnit díky našim soukromým dárcům.