Po 12 letech války v Sýrii potřebuje humanitární pomoc rekordní počet lidí
Publikováno: 15. 3. 2023 Doba čtení: 7 minutOd začátku války v Sýrii uplynulo včera již 12 let, a přestože se konflikt v posledních letech zmírnil, válka zdaleka neskončila. Syřani zažili velké utrpení, miliony z nich muselo utéci ze svých domovů, statisíce lidí zemřelo a mnoho rodin bylo rozděleno. Aby toho nebylo málo, severozápad Sýrie zasáhlo na začátku února silné zemětřesení. V Člověku v tísni (ČvT) jsme okamžitě spustili sbírku SOS zemětřesení Sýrie a Turecko a pomohli jsme desítkám tisíc lidí, které toto neštěstí zasáhlo. V Sýrii působí Člověk v tísni od roku 2012 a za tu dobu jsme pomohli deseti milionům lidí v nouzi.
Válka v Sýrii zdevastovala infrastrukturu a hospodářství země a miliony lidí zůstaly bez přístupu k tak základním věcem, jako jsou potraviny, čistá voda a lékařská péče. Statistiky OSN za rok 2022 ukazují, že humanitární pomoc potřebovalo 15,3 milionu lidí - nejvíce od roku 2011.
Navzdory tomu Člověk v tísni vytrvale pracuje na pomoci lidem žijícím na severu Sýrie. „V uplynulých letech jsme každý rok poskytli pomoc zhruba 1,4 milionu zranitelných lidí a měsíčně jsme pomohli v průměru 129 000 lidí. Naše týmy se v terénu snažily pokrýt základní lidské potřeby, staraly se o potravinovou bezpečnost, čistou vodu, ale i zdroje obživy, vzdělávání a psychosociální podporu, hygienu a sanitaci, přístřeší a materiální pomoc,“ říká Tomáš Kocian, regionální ředitel ČvT pro Blízký východ.
Budování odolnosti prostřednictvím udržitelné podpory
Kromě poskytování okamžité pomoci se snažíme budovat udržitelnější řešení na podporu Syřanů z dlouhodobého hlediska. Naše programy zajišťující živobytí poskytly lidem prostředky, které jim pomáhají k vlastní obživě.
Mnoho syrských rodin spoléhá na humanitární pomoc, protože jinou možnost nemají. díky svépomocnému projektu podporovanému ČvT byla Jamila ze severozápadní Sýrie jednou z mnoha lidí, kteří mohli začít podnikat a vydělat si dostatek peněz na to, aby uživili své rodiny. Peníze, které Jamila dostala, jí umožnily začít podnikat v mlékárenství; nyní může nakupovat více mléka na výrobu různých druhů jogurtů a sýrů, díky nimž může vydělat peníze.
„Je to dobrý pocit pracovat a zabezpečit potřeby své rodiny. Je také příjemné mít firmu a snažit se ji rozvíjet. Cítím se také sebejistější a schopnější v obchodování. Dělá mi radost, že zajistím potřeby svých dětí. A cítím se finančně nezávislá. Hlavním úspěchem projektu je posílení postavení žen a povzbuzení lidí, aby se mohli spolehnout na svou práci a nejen na humanitární pomoc," říká Jamila.
Podívejte se na výstavu MAPUJÍCÍ 12 LET trvající válKU v sýrii
Poskytování vzdělávání dětem i dospělým
Válka v Sýrii trvá již třináctým rokem a miliony dětí v zemi stále nemohou chodit do školy. Koncem roku 2022 byly plně funkční pouze dvě třetiny škol a třídy byly přeplněné. Zatímco mimo školu bylo 2,4 milionu dětí a 1,6 milionu hrozilo, že školu opustí. Ze země odešly desítky tisíc učitelů. Děti, které nechodí do školy, se stávají oběťmi dětské práce, předčasných a nucených sňatků a obchodování s lidmi.
Jedenáctiletý Khalil je jedním z milionů dětí, kterým je odepřeno vzdělání a které jsou vystaveny vykořisťování.
„Po otcově smrti jsem musel opustit školu, abych uživil rodinu. Nyní pracuji v údržbě motocyklů. Doufám, že jednou budu moci pokračovat ve vzdělávání," říká Khalil.
V průběhu roku 2022 podpořil ČvT svými vzdělávacími programy stovky tisíc dětí, jako je Khalil, v přístupu ke kvalitnímu vzdělání. Vzdělávací a psychosociální aktivity ČvT dávají dětem druhou šanci na lepší dětství. Kromě podpory dětí podporujeme i jejich rodiče; Fatima se například zapojila do našich kurzů pro rodiče, které mají rodičům a pečovatelům pomoci zvládat problémy spojené s dětskými traumaty.
„Naše děti válka velmi zasáhla," říká Fatima, která se svou rodinou musela opustit domov na venkově poblíž Homsu. „Můj syn prožíval velkou hrůzu a paniku pokaždé, když zaslechl zvuk auta nebo motorky, myslel si, že je to letadlo. Plakal a bál se, že nás budou bombardovat."
Čistá voda a hygiena pro všechny
Téměř polovina lidí žijících v severní Sýrii je odkázána na alternativní a často nebezpečné zdroje vody, kterými pokrývají každodenní potřeby. Klimatické změny, sucho a nedostatek vody mají dopad na úrodu. Špatná kvalita vody vede k většímu výskytu nemocí, které se vodou přenáší, včetně cholery a průjmů.
„Nedostatek vody by vyřešily studně, které ale potřebují elektřinu a energii, a to si nemůžeme dovolit. Možností by také bylo kupovat vodu, o které nevíme, odkud pochází a zda je čistá," říká třiašedesátiletý Mohammad, který žije na severu Sýrie. „Někteří plní kanystry vodou z řeky, která není pitná. Ale máme na výběr?"
Člověk v tísni zlepšil jen za poslední rok v Sýrii přístup k vodě pro více než 200 000 lidí. Tohoto úspěchu bylo dosaženo díky sanitárním službám, odvozu odpadu a projektům v oblasti vody, sanitace a hygieny ve školách.
Zajištění potravinové bezpečnosti pro lidi v Sýrii
Ceny potravin prudce vzrostly, což ztěžuje přístup k nutričně vyváženému jídlu. Akutnímu nedostatku čelí 12 milionů lidí, včetně 1,8 milionu lidí žijících v táborech pro vnitřní uprchlíky. Přibližně 90 % rodin v zemi žije v chudobě, přičemž více než 50 % rodin trpí nedostatkem jídla. Lidé špatně zvládají hospodářskou krizi, problémy mají především rodiny, které živí žena.
„Pracuji jako uklízečka, abych byla schopna uživit své děti; od té doby, co mě opustil manžel, jsem samoživitelkou. Jedno z mých desetiletých dětí pracuje v cukrárně, aby nás uživilo," říká Hanan*, 46letá Syřanka žijící v severní Sýrii. „Moje děti mě vždycky prosí, abych jim koupila nebo uvařila jídlo, které mají rády. Je těžké nemít možnost jim to splnit,“ dodává.
V průběhu roku 2022 Člověk v tísni podpořil pekárny na severu Sýrie, které prodávaly dotované pečivo a desítky tisíc osob dostávaly každý měsíc potravinové poukázky. ČvT poskytl okamžitou potravinovou a peněžní pomoc obětem války a pomáhá obnovovat infrastrukturu a zemědělství.
Ahmad, 44 let, který žije v severní Sýrii, srovnává svou životní situaci před válkou a po ní. „I když jsem měl jednoduchou práci se základním platem, bylo k dispozici vše: otop, léky, elektřina, pitná voda a vzdělání. Po válce se náš život obrátil vzhůru nohama. Není den, kdy bychom neměli hlad,“ vysvětluje.
Ochrana Syřanů před nepřízní počasí a poskytování bezpečných přístřešků
Drsné zimní počasí s mrazivými teplotami a silnými dešti situaci lidí v severní Sýrii ještě zhoršilo. Přibližně 2 miliony lidí žijí v táborech v provizorních obydlích. Kvůli zvýšení cen topných materiálů se navzdory zdravotním rizikům pro zahřátí spalují pneumatiky, plasty, staré boty a zvířecí trus. Vdechování toxických zplodin vznikajících pálení těchto věcí, může vést k onemocnění dýchacích cest a dokonce i ke smrti.
„Před válkou jsme bydleli v našem domě, kde jsme měli několik krav a ovcí a od nich mléko a sýr. Vše bylo dostupné. Nyní žijeme ve stanech, ve kterých je kvůli dešťům bláto. Moje děti jsou často nemocné kvůli chladu a špatnému vytápění. Kvůli tomu se pro nás zima stala noční můrou.“ říká 54letý Taha, který žije na severu Sýrie.
Člověk v tísni nabízí pomoc na několika úrovních; první se zaměřuje na okamžitou pomoc obětem války. Tato podpora zahrnuje okamžitou finanční pomoc, potravinové poukázky a hygienické balíčky. V rámci okamžité pomoci se zaměřujeme také na zazimování, které chrání zranitelné osoby před vážným rizikem; to je důležité zejména pro vnitřní uprchlíky žijící v často nedostatečně vybavených táborech
Dlouhodobá podpora obnovy země
Další fází je pomoc při rekonstrukci země. Tato činnost spočívá v podpoře zemědělství - prostřednictvím peněz na nákup osiva a dalších potřeb. ČvT podporuje zemědělce také nepřímo-prostřednictvím školících programů pro menší farmáře - tyto aktivity umožňují trvale udržitelné živobytí celým rodinám a komunitám.
ČvT navíc pomáhá stabilizovat místní ekonomiku: nalezení práce může jednotlivcům zajistit stabilní příjem, který jim pomůže postavit se na vlastní nohy. ČVT také buduje a udržuje vodohospodářskou a hygienickou infrastrukturu, aby zajistil lidem přístup k nezávadné pitné vodě, což zabraňuje vzniku a šíření nemocí a zvyšuje tak soběstačnost a důstojnost lidí.
Reakce na zemětřesení
Situaci v Sýrii zkomplikovalo na začátku roku 2023 silné a ničivé zemětřesení. Naprostá většina lidí žijících v oblastech, které zemětřesení zasáhlo, byla nucena již alespoň jednou opustit své domovy. Mnozí nyní zažívají další tragédii, mnoho budov bylo špatně postaveno a nepřipraveno na zemětřesení. V severozápadní Sýrii přišlo o život téměř 5 000 lidí a další tisíce byly zraněny; navíc více než 11 000 rodin postižených zemětřesením v severozápadní Sýrii je nyní bez domova.
Člověk v tísni bezprostředně po zemětřesení vyhlásil sbírku SOS zemětřesení Sýrie a Turecko za účelem shromáždit peníze na financování naší pomoci a doposud se nám podařilo vybrat 4,2 milionu eur a podpořit desítky tisíc lidí postižených zemětřesením.
Je nezbytné, abychom i nadále podporovali úsilí o mír a stabilitu v regionu. Syřané trpěli příliš dlouho; je načase, aby se svět sjednotil a podpořil úsilí o lepší budoucnost. V organizaci ČvT doufáme, že se Sýrie a její obyvatelé začnou zotavovat z jizev války.