Po zemětřesení v Turecku a Sýrii pomáháme oživit místní ekonomiku

Publikováno: 13. 11. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Po zemětřesení v Turecku a Sýrii pomáháme oživit místní ekonomiku
© Foto: Muhammet Necip Şağar

Když Sýrii a Turecko 6. února zasáhlo zemětřesení, tisíce podnikatelů přišlo o živobytí a jejich domovy lehly popelem. Následky zemětřesení zanechaly mnoho obchodů v troskách; s narušeným pracovním trhem a tisíci zničenými podniky čelili jejich majitelé a zaměstnanci nebývalým výzvám.

Podle odhadů po zemětřesení se ekonomická aktivita snížila o 16,0 % a měsíční příjem z práce poklesl o alarmujících 150 milionů dolarů. Odhaduje se, že 220 000 obchodů je tak moc poničeno, že musí být strženy. Ve skutečnosti statistiky ukazují, že tento problém zasáhne 14 milionů lidí - včetně více než 1,5 milionu syrských uprchlíků - a naznačují, že se situace může brzy zhoršit.

Jedním z podnikatelů je 44letý Mehmet Yağlıcalı, který 15 let věnoval svému obchodu Tantuni v centru vesnice Gölbaşı. Toto místo bývalo tak živé a on najednou stojí uprostřed trosek, které mu zbyly po jeho obchodě. Po zemětřesení musel i přes nejasnou budoucnost začít znovu. Podnikatelé své obchody s naší pomocí přemístili do provizorních kontejnerů. 

Podobně je na tom Mehmet Sait Kara, 42letý muž, který podnikal více než dvacet let, se nyní potýká s tím, že se jeho příjmy po zemětřesení a obnově podnikání snížily o polovinu. On i mnozí další se obávají nadcházející zimy; mají strach, že jejich provizorní obchody v dočasných kontejnerech nepřežijí kvůli nepřízni počasí, kterou zima přináší.

Dopad zemětřesení byl více než jen ekonomický - byla to rána pro místní, protože způsobilo imigraci, traumata a chudobu. V reakci na to jsme - s finanční podporou Tchajwanského fondu pro mezinárodní spolupráci a rozvoj - zahájili grantový projekt zaměřený na oživení malých podniků, které mají zásadní význam pro život místních. Granty jsme již poskytli 169 podnikatelům v celkové výši přibližně 100 000 USD a máme v plánu oslovit dalších přibližně 29. Naším cílem je pozitivně ovlivnit životy tisíců lidí v Adıyamanu, Gaziantepu a Kahramanmaraşi - místech nejvíce postižených zemětřesením.

Cílem naší iniciativy je také umožnit obyvatelům oživit jejich podnikání a získat po zemětřesení opět určitý pocit normality. Příjemcům, jako je Mehmet, grant umožnil zaplatit nájem a vybavení obchodu.

"Bez tohoto grantu bych musel pracovat pro někoho jiného. Nyní však stojím na vlastních nohou a živím svou rodinu," vyjadřuje Mehmet vděčnost.

Serdar Hatu je řezník. Zůstává pozitivní, i když je před ním ještě hodně práce. Zničení jeho obchodu znamenalo začít od nuly. Náš grant byl klíčový pro vybavení jeho nových prostor lednicemi a stoly, které jsou pro jeho práci nezbytné.

"Tento grant mi dal jedinečnou šanci postavit se znovu na nohy, bez něj bych si musel půjčit peníze, čemuž se bráním. Chci nezávisle podporovat svou rodinu," říká. 

Přestože náš grant podporuje podnikatele v opětovném rozjezdu jejich podnikání, podnikatelé se stále potýkají s mnoha problémy, jako je nedostatek zákazníků, zvyšující se ceny a nepříznivé povětrnostní podmínky pro kontejnery. Kromě toho musejí snášet znečištěné ovzduší kvůli demolici a úklidu poškozených budov a ruin ve městě. Tváří v tvář těmto problémům však stojí pevně a věří v lepší budoucnost pro sebe, své rodiny a místní.

"Vždy budeme pracovat a neztratíme naději, ať se děje cokoli," řekl Tahir Çetin, opravář telefonů a hodinek, který přišel o svůj obchod a naskladněné věci.

"Přestože se potýkám s mnoha obtížemi při placení za vzdělání svých dětí a kvůli odchodu lidí z města po zemětřesení není mnoho práce, dívám se do budoucna optimisticky, abych svým dětem zajistil lepší budoucnost," pokračuje a vysvětluje motiv svého odhodlání obnovit od začátku svou práci.

Ibrahim Tahta, padesátiletý majitel obchodu s oblečením, který se po zemětřesení uchýlil k práci pomocného dělníka, dokud nemohl doplnit zásoby a pokračovat ve svém podnikání v kontejneru, zdůrazňuje význam solidarity v takových chvílích a nutnost vytrvalosti.

"Ať se stane cokoli, nesmíme se vzdát a musíme se navzájem podporovat, i kdybychom měli začít znovu," prohlašuje.

Ibrahim dbá na to, aby byl jeho obchod zásoben cenově dostupným oblečením, které město potřebuje. "Tím, že oživujeme místní obchody, neobnovujeme jen struktury, ale také základ komunity," tvrdí Ibrahim.

Skrz tyto projekty se snažíme nejen vrátit to, co bylo, ale také podpořit podnikatele postižených zemětřesením při vytváření udržitelného podnikání, které mohou zajistit obživu jim i jejich rodinám a zároveň pomoci místním uzdravit společnost a pracovat na lepší budoucnosti.

Autor: Muhammet Necip Şağar, Člověk v tísni

Související články