Podcast Mimo zorné pole: Druhý boj o přežití. Více než polovina ukrajinských uprchlíků je pod hranicí chudoby

Publikováno: 6. 3. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: Druhý boj o přežití. Více než polovina ukrajinských uprchlíků je pod hranicí chudoby
© Foto: Člověk v tísni

Přestože jsou to už dva roky, co do Česka zamířil rekordní počet uprchlíků z válkou zmítané Ukrajiny, situace podstatné části z nich zůstává špatná. Častou jsou nuceni pracovat pod svou kvalifikaci a také v prekarizovaných podmínkách. Co je největší překážkou v lepší práci? Jaké skupiny jsou nejvíce ohrožené? A na jakých pozicích uprchlíci nejčastěji pracují? Poslechněte si nový díl podcastu Mimo zorné pole, v němž Kristina Nováková hovoří s Yanou Leontievou ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR a expertem na migraci Jakubem Andrlem.

Je to začarovaný kruh

Práci v Česku má podle průzkumu společnosti PAQ Research už skoro tři čtvrtě ukrajinských uprchlíků. Řada z nich ale končí ve špatných pracovních podmínkách. Nemají nárok na dovolenou, jsou nuceni podepisovat pochybné smlouvy a pracovat v noci či o víkendu. V kariérním postupu jim často brání také nedostatečná znalost češtiny. „Jazyk se ale nemohou naučit, pokud nemají na kurz finance nebo čas, takže je to takový začarovaný kruh,“ vysvětluje Yana Leontieva ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Nárůst psychických potíží je alarmující

Právě kvůli špatným pracovním podmínkám a s tím související nedostatečné kvalitě života trpí stále více migrantů psychickými obtížemi. Symptomy duševního onemocnění vykazuje 45 % z nich, což je čtyřikrát více než u většinové populace. „Ten psychický nápor na uprchlíky je opravdu obrovský, naši pracovníci to pozorují dennodenně,“ dodává expert na migraci Jakub Andrle. Uprchlíky totiž kromě života v Česku znepokojuje také situace v jejich domovské zemi, kterou skrze zpravodajské kanály nebo zprávy od blízkých osob sledují.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články