Podcast Mimo zorné pole: Hlasová zpráva, která může zachránit tisíce životů. Unikátní systém předpovídá živelní pohromy

Publikováno: 27. 11. 2024 Doba čtení: 1 minuta
šablona 16:9 - 2
© Foto: Aneta Štokrová, Kristina Nováková

Živelní pohromy jsou kvůli změně klimatu stále ničivější. A přicházejí také mnohem častěji než dříve. Ať už jde o povodně, požáry nebo ničivé bouře, od záchrany života nebo majetku nás často dělí jen rychlé varování, díky kterému se můžeme včas evakuovat. Záchranná zpráva, ať už jde o krátkou SMS nebo hlášení v místním rozhlase, ale stále není všude samozřejmostí. A paradoxně ani ve státech, kde klimatická krize útočí nejvíce.

Jak funguje systém včasného varování, který pomáháme státům zavádět? Jaké přírodní katastrofy dokáže předpovědět a s jakou časovou rezervou? A proč je komunikace systému s veřejností specifická? V novém dílu podcastu Mimo zorné pole odpovídá Tomáš Ďurana, programový manažer pro Laos.

Jednoduché a efektivní

Největší výhoda EWS (Early Warning System), neboli systému včasného varování, tkví v jeho jednoduchosti. Jako první jsme ho spustili v Kambodži. „Když se podíváš na statistiky, tak uvidíš, že reakce při prvních povodních ještě nebyla tak vysoká, lidé tomu zatím tolik nevěřili. Když jim ale zpráva přišla znovu při dalších povodních, vidíme výrazný nárůst toho, že lidé začali ihned reagovat a zavádět potřebná opatření,“ vysvětluje Tomáš.

Požáry i povodně

Systém včasného varování byl původně určený pro povodně. Teď už ale vývojáři dokážou určovat i jiné živelní pohromy a podle toho zprávu lidem zasílat. Obyvatelé tak přesně vědí, zda se ničeho nemusí bát a například hladina řek bude jen zvýšená, či zda jim jde opravdu o život: „Máme tam nastavené různé prahy, kdy víme, že to začíná být nebezpečné, ale ještě to neznamená, že dojde k velkým škodám. Pokud ale hrozí velké nebezpečí, pošle systém zprávu, aby lidé už opravdu proaktivně něco konali a případně se evakuovali.“

Kde náš podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články