Podcast Mimo zorné pole: „Jako byste uzavřeli nemocnici a řekli pacientům, ať se o sebe postarají sami.“ Ukončení americké pomoci povede k destabilizaci a konfliktům

Publikováno: 2. 4. 2025 Doba čtení: 2 minuty

Spojené státy ukončují rozvojovou a humanitární pomoc. Bez varování ji zastavily a po zmrazení plateb a vypovězení projektů nastal chaos. Některé programy proto budeme muset ukončit také my. Jaký bude mít ukončení pomoci reálný dopad? Je možné finanční zdroje nahradit? A komu peníze z agentury USAID za roky práce pomohly? Hostem podcastu Mimo zorné pole byl Jan Mrkvička, ředitel naší humanitární a rozvojové sekce.

šablona 16:9 - 2
© Foto: Aneta Štokrová, Kristina Nováková

Šok a chaos

Úplné zastavení podpory bylo překvapením, a to i přestože že Donald Trump a lidé kolem něj už dříve naznačovali, že revize zahraniční pomoci v případě zvolení přijde. 

„Začalo to tak, že nám přišlo, že se všechny projekty na tři měsíce pozastavují, než projdou jakýmsi auditem, který má zjistit, zda slouží zájmům americkému lidu. Pak jsme na některé projekty dostaly výjimku, poté nám tu výjimku zase zrušily. Teď jsou některé projekty znovu obnovené, panuje zde ale veliká nejistota. Navíc nám americká vláda dluží peníze, bez kterých je plně obnovit nemůžeme,“ vysvětluje Jan.

Změna byla potřeba

Přestože se počet výtek proti agentuře USAID stupňoval, není podle Jana dobře, aby byl přítok peněz zcela pozastaven.

„Té kritiky vůči tomu, jak ten systém je těžkopádný, složitý, byrokratický a pomalý, byla spousta. Reforma potřeba byla, ale když někdo říká, že je dobře to, co se stalo… představte si, že máte nemocnici, která funguje, ale je drahá, tak všem řeknete, ať jdou pryč na tři měsíce a postarají se o sebe sami. Tak se reforma dělat nedá,“ říká Jan. 

Může podle něj tak docházet k více konfliktům a svět se bude stále více destabilizovat.

Kde náš podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články