Podcast Mimo zorné pole: Místo učebnic počítačové hry. „Děti jsou nadšené, že jsou aktéry klíčových historických událostí"

Publikováno: 30. 10. 2024 Doba čtení: 1 minuta
šablona 2:1 - 2
© Foto: Aneta Štokrová

Protesty během sametové revoluce, záchrana planety před globálním oteplováním nebo postavení se kyberšikaně. Děti už nemusí při výuce o důležitých tématech jen sedět v lavicích a poslouchat. Díky spolupráci se studiem Charles Games příběhy ožívají. Mladí hráči tak mohou přímo ovlivňovat vývoj příběhů a prožívat klíčové momenty nejen našich dějin.

V novém dílu podcastu Mimo zorné pole uslyšíte Natálii Hadwigerovou, zástupkyni hlavní koordinátorky projektu Příběhy bezpráví, a Ondřeje Trhoně, vývojaře z herního studia Charles Games. Proč jsou počítačové hry skvělou výukovou metodou? Jak vytvořit fikční herní svět na základě skutečných událostí? A proč jsou naše počítačové hry oblíbené i u dospělých po celém světě?

Autenticita pro nás byla důležitá

Nejnovější hrou, která vznikla ve spojení naší organizace a studia Charles Games je Velvet 89. Hráči se zde vydají na cestu bouřící se zemí a zažijí tak protesty během roku 1989 napříč Českem. „Scénáře se psaly z výpovědí pamětníků a konzultovala se také autentičnost textů. Postavy ve hře jsou tak inspirované skutečnými pamětníky,“ vysvětluje Natálie zvolený postup.

Jak odvrátit katastrofu

Beecarbonize je strategická karetní hra, v níž je protivníkem klimatická změna a která přilákala stovky tisíc hráčů po celém světě. Ti mohou za pomocí různých postupů rozhodnout o osudu planety a dozvídají se při tom o pojmech jako je cirkulární ekonomika nebo geotermální elektrárny. „Situace klimatické krize nám dává do rukou i spoustu herních designových příležitostí. Myslím, že se nám povedlo najít u tak vážného tématu populární formu hraní, která v sobě nenásilně snoubí jak hlavní téma, tak atraktivitu hratelnosti a dobře to funguje,“ usmívá se Ondřej.

Kde náš podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články