Podcast Mimo zorné pole: O duševní zdraví musejí pečovat jak děti, tak učitelé. V cestě jim ale nesmí stát rodiče
Publikováno: 7. 2. 2024 Doba čtení: 2 minutyDistanční výuka, válka na Ukrajině nebo zhoršující se ekonomická situace – dětí i učitelé čelí v posledních letech stále většímu tlaku. Školní lavice tak už pro spoustu žáků přestávají být bezpečným prostředím, kde se mohou v klidu soustředit na výuku. A řada učitelů si pak neví rady, jak dětem pomoci.
Jak mohou učitelé a žáci společně vytvořit třídu, ve které si obě strany vzájemně důvěřují? Jak pečovat o duševní zdraví nejen děti, ale také učitelů? A proč je role asistentů pedagogů stále důležitější? V novém dílu podcastu Mimo zorné pole odpovídá Lucie Pivoňková – naše supervizorka a lektorka a Lenka Spurná, zástupkyně ředitele ze ZŠ Rakovského.
Stejní, ale přesto jiní žáci
Učitelé se podle lektorky Lucie Pivoňkové aktuálně setkávají s jinými výzvami, než tomu bylo ještě pár let nazpět. „Setkáváme se s velkým nárůstem duševních obtíží u dětí a dospívajících. Pro část učitelů to může být těžké a ohrožující téma, které se snaží vytěsnit. Je tu už ale dost těch, kteří ho berou vážně. Děti v současné době čelí úplně jiným situacím a výzvám, než byly ty, kterým čelily generace před nimi.“ Takoví učitelé už se podle ní ale nacházejí v menšině.
Pomoc zlepšila nejen vztahy ve třídě
Proces učení může vznikat pouze v bezpečném prostředí plném důvěry. Svou roli v tom hraje sehraný třídní kolektiv – učitelé, žáci a také podporující rodiče. Lenka Spurná se často setkává s tím, že mají rodiče buď přehnaný zájem o své dítě, nebo se naopak o to, jak si dítě ve škole vede, nestarají vůbec. Na základní škole, kde učí, se proto rozhodla přístup k žákům změnit. Když jí přišla naše nabídka na supervizi, neváhala ani vteřinu a po jejím absolvování byla nadšená. Díky pomoci už lépe vědí, jak přistupovat i k žákům s různými typy obtíží a pomáhají komunikaci mezi školou a rodiči zlepšovat.
Kde podcast najdete
Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).
Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.