Podcast Mimo zorné pole: Rap ve znakovém jazyce? Proč (nejen) v kultuře myslet na všechny
Publikováno: 8. 1. 2025 Doba čtení: 2 minutyInkluze či přístupnost jsou v Česku stále nepříliš pozitivně zabarvená slova. Často drobné změny ale mohou ve finále pomoci celé společnosti. Příkladem může být například snížený obrubník – opatření, jež bylo původně projektováno pro lidi na vozíku, teď využívají rodiče s kočárem, cyklisté nebo lidi o berlích.
Jsou přístupná opatření skutečně drahá, neefektivní a neestetická? Proč vše začíná u psaní pracovního mailu? A mohou si kulturu užít opravdu všichni? Hostkami podcastu byly Mariana Chytilová, expertka na přístupnost, a Lenka Lovicarová, ředitelka filmového festivalu Jeden svět.
Zážitek z filmu v kině začíná a končí doma
„Když se někam chci vydat, chci vědět, co mě tam čeká a koupím si dopředu lístek. Chci taky vědět, jak se tam dostanu, případně jestli je na místě bezbariérový přístup. Pak si chci vychutnat zážitek a vrátit se z místa plného lidí domů. A tam si to všechno potom zpětně zanalyzuju a pokud byl zážitek příjemný, napíšu o něm třeba přátelům. Prožitek z nějaké kulturní události tak začíná a končí doma,“ popisuje Mariana.
Při přípravě festivalu tak často myslí nejen na zajištění schodolezů a plošin, ale i na zřetelné označení toalet nebo důkladný popis místa konání na webových stránkách.
Drahé, neefektivní a ošklivé? To je mýtus
Snahu o přístupnost provází řada nesprávných informací a mýtů, například že jsou opatření drahá.
„Někdy jde jen o to místo dobře označit nebo pozměnit náš slovník, když mluvíme k publiku. To nás nestojí vůbec nic, dopad je přitom obrovský. Návštěvníci také často zjišťují, že opatření, o kterém se domnívají, že je určeno pro úzkou skupinu lidí, pomáhá všem,“ vysvětluje Lenka. Na bariéry totiž podle ní narážíme úplně všichni a prolomit je může být snadnější, než se zdá.
Dodává také, že přístup k informacím a ke kultuře je základní lidské právo a společnost by měla hledět na to, aby bylo dodržováno pro všechny.
Kde náš podcast najdete
Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).
Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.