Podcast Mimo zorné pole: Rekordní účast ve Studentských volbách. Zatím je to nanečisto, ale za pár let už budou mladí volit naostro

Publikováno: 26. 6. 2024 Doba čtení: 1 minuta
šablona 2:1 - 2
podcast díl o Ukrajincích v ČR, Alena Čorna, Maxim Sačok
© Foto: Aneta Štokrová

Sami ještě volit nemohou, přesto je jejich hlas důležitý. Politici středoškoláky často podceňují, ti přitom veřejné dění často řeší i ve škole o přestávkách. Jaká témata jsou pro mladé lidi důležitá? Co nejvíce formuje politické názory středoškoláků v Praze a v regionech? A jak na žáky působí „tanečky“ politiků na sociálních sítích?

Poslechněte si nový díl podcastu Mimo zorné pole s ředitelem programu Jeden svět na školách Karlem Strachotou.

U mladých se ukazují dlouhodobé trendy

Jednou z důležitých sond do politického smýšlení středoškoláků jsou Studentské volby, které pořádá Jeden svět na školách. Tento rok nebyl výjimkou a studenti a studentky se jich mohli dobrovolně zúčastnit a hlasovat tak nanečisto v rámci Evropských voleb. „V případě Studentských voleb platí, že ukazují dlouhodobé trendy. Měli bychom se o jejich výsledky zajímat, protože tito lidé budou za pár let volit ve skutečných volbách,“ apeluje Karel. Některým politikům jsou ale Studentské volby proti srsti a volební preference mladých nechtějí brát vážně.

Rozdíly mezi regiony

Karel Strachota také zdůrazňuje velké rozdíly ve volebních preferencích v jednotlivých regionech Česka. Přibývá podle něj stále více dětí, které jsou nespokojené se svým životem a jsou přesvědčené, že nikdy neuspějí. To se týká zejména opomíjených koutů země. „Na některých školách v regionech je potřeba mediální gramotnosti mnohem větší než na prestižních pražských gymnáziích. Děti často čerpají ze sociálních sítí a nemusí si uvědomovat, že jsou manipulovány algoritmy,“ dodává.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články