Podcast Mimo zorné pole: Ukrajinští uprchlíci přispívají státu víc, než kolik od něj dostanou. Často ale čelí diskriminaci i vykořisťování

Publikováno: 12. 6. 2024 Doba čtení: 1 minuta
šablona 2:1 - 2
podcast díl o Ukrajincích v ČR, Alena Čorna, Maxim Sačok
© Foto: Aneta Štokrová

Ruská invaze na Ukrajinu přiměla statisíce lidí hledat bezpečí v Evropě. Přes počáteční strach a nejistotu se za dva roky uprchlíci postupně adaptovali na nový život v Česku. Mnozí z nich zde našli nejen útočiště, ale také práci, bydlení nebo potřebnou podporu a psychologickou pomoc. Jak se naše pomoc za dva roky proměnila? S jakými problémy lidé nejčastěji volají na helplinku? A v čem je teď situace horší než na začátku invaze?

Poslechněte si nový díl podcastu Mimo zorné pole s Alenou Čornou, koordinátorkou helplinky a metodičkou terénní práce, a Maximem Sačokem, koordinátorem terénního týmu pro Liberecký kraj.

„Takhle to u nás chodí!“

Uprchlíci v Česku jsou často terčem tzv. prekérní práce či rovnou vykořisťování. Na neseriózní pracovní nabídky narážejí nejčastěji na sociálních sítích. Kvůli neznalosti jazyka, prostředí nebo pracovního práva pak podepisují nevýhodné či přímo nezákonné smlouvy. „Klienti často ani nemají pracovní smlouvu nebo nevědí, co podepisovali, a když se proti tomu ozvou, tak jim na to zaměstnavatel řekne jen: Takhle to v Čechách chodí,“ popisuje Alena.

Nový život v bezpečí

Naše práce se díky adaptaci lidí z Ukrajiny za poslední dva roky může zaměřovat už jen na ty nejzranitelnější, tedy na běžence, kteří mají například zdravotní problémy či jiné speciální potřeby. Ostatní už řeší podobné problémy jako Češi – tedy výběr praktického lékaře, změnu bydlení nebo přijímačky na střední školy. Od začátku invaze provozujeme také telefonickou help linku v ukrajinštině a češtině, nyní i skrze sociální sítě. Za celou dobu jsme díky ní pomohli více než čtrnácti tisíc lidem.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články