Podcast Mimo zorné pole: Únos nebo rovnou smrt. Terčem válek jsou stále častěji humanitární pracovníci

Publikováno: 21. 8. 2024 Doba čtení: 1 minuta
šablona 2:1 - 2
© Foto: Aneta Štokrová

Pomáhat v zemích, které čelí krizím, nikdy nebylo nebezpečnější. V roce 2023 přišlo o život historicky nejvíce humanitárních pracovníků. Tato smutná bilance bude letos zřejmě ještě horší. Do dalšího dílu podcastu Mimo zorné pole přijal pozvání Jan Šindelář, zástupce regionálního ředitele pro Afghanistán a Jemen.

Proč jsou humanitární pracovníci stále častěji terčem konfliktů? Proč jsou únosy či úmrtí pouze špičkou ledovce problémů? A do jaké složité situace se dostal sám Jan?

Světový humanitární den

Zabité či unesené humanitární pracovníky ve válce či při přírodních katastrofách připomíná každým rokem také Světový humanitární den, který spadá na 19. srpna a vznikl v reakci na smrt dvaadvaceti pracovníků při bombovém útoku v roce 2003 v Iráku. Také my se ke kampaním spojených s výročím každým rokem připojujeme a upozorňujeme tak na tragickou statistiku.

Motivace pomáhat klesá

Kvůli rostoucím potížím, kterým musí humanitární pracovníci čelit, se řada z nich od myšlenky pomáhat odvrací. To je podle Jana Šindeláře obrovský problém, protože země jsou na této pomoci závislé. „Nejde jen o kvalitu, ale také o kvalitu. Otázka je, kteří pracovníci by tu práci přestali dělat, a to jsou například ti nejzkušenější,“ vysvětluje.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články