Podpora místních organizací na jihu Srbska
Publikováno: 28. 2. 2023 Doba čtení: 3 minutyPro zlepšení situace v oblasti sociálních služeb v regionech na jihu Srbska, je potřeba, aby samotní občané, místní úřady i občanské iniciativy navzájem spolupracovali a koordinovali své cíle. To jsou závěry vzešlé z nedávná konference "Společně pro komunitu“.
Akce byla uspořádána v závěrečné fázi projektu s názvem "Zesílení místních hlasů pro spravedlivý rozvoj – ALVED", který už téměř tři roky funguje v obcích Vranje, Bujanovac a Lebane na jihu Srbska.
V rámci projektu ALVED se podařilo propojit účastníky z řad místních komunit – zástupce občanské společnosti, místní úřady i aktivní mladé lidi – kteří budou i po jeho skončení spolupracovat na podpoře pozitivních změn v oblasti poskytování sociálních služeb. Plný sál pro více než 100 účastníků závěrečné konference je důkazem, že podpora místních organizací, posílení jejich interních kapacit a aktivizace mládeže, měla smysl a byla přínosná pro celý region.
"Dnes budete mít všichni možnost dozvědět se více o výsledcích participativního programu sociálních služeb (PPSS), který vytvořil Člověk v tísni. Ve třech samosprávných obcích na jihu Srbska se konsorciu podařilo v době celosvětové pandemie úspěšně zajistit: podporu místních orgánů, vytvořit a posílit kapacity poradních skupin, vypracovat a zajistit přijetí místních akčních plánů sociálního začleňování a poskytnout granty místním organizacím na realizaci těchto akčních plánů," uvedla Leslie Hessová, regionální projektová manažerka projektu ALVED Člověka v tísni. Dále poděkovala partnerům projektu, zejména organizaci Civic Initiatives, za jejich neúnavnou práci a nasazení při implementaci programu ve vybraných obcích.
"Kromě toho bych ráda poděkovala našim partnerům z řad místních úřadů – starostům a jejich pracovníkům, odborům sociální péče, projektovým úředníkům a střediskům sociální péče – a taky ČvT za to, že přispěl k úspěchu programu PSSP na jihu Srbska," uvedla Leslie Hessová.
Zlepšení sociálních služeb v místních komunitách
Zástupci místních samospráv z Vranje, Bujanovce a Lebaně ve svých projevech připomněli aktivity, které se v rámci projektu uskutečnily, jako např. vypracování a přijetí místních akčních plánů na zlepšení sociálních služeb nebo instalaci komunitních spižíren, kde občané i nadále nosí potraviny, oblečení a další věci pro své sousedy v nouzi. Dokonce i nedaleké město Aleksinac, které se projektu neúčastnilo, se touto akcí inspirovalo a zřídilo si vlastní komunitní spižírnu.
Ksenija Nikić, projektová manažerka partnerské organizace Civic Initiatives, dodala, že projektu ALVED se podařilo vytvořit opravdu skvělou atmosféru mezi účastníky. Zmínila také, že jedním z jejích nejsilnějších dojmů byla ochota a otevřenost zapojených lidí a to, jak moc jim záleží na skutečných změnách.
Také zdůraznila, že je důležité snažit se vyslyšet hlas mladých lidí a podpořit je v jejich vlastním rozhodování o tom, co je pro ně důležité.
V panelové diskusi o aktivismu mládeže, pak zazněl i hlas mladé generace, kde účastníci mluvili o významu podpory, kterou získali díky projektu. Zmínili se o potenciálu místních mládežnických organizací a sdružení vzniklých během projektu a volali po strukturovanější vládní podpoře, aby se mohli i nadále zapojit do procesu změn v Srbsku.
Projekt "Zesílení místních hlasů pro spravedlivý rozvoj – ALVED" je financován vládou Spojeného království a realizován konsorciem organizací Peaceful Change Initiative (PCi), Člověk v tísni, Civic Initiatives, Peer Educator Network a nevládní organizací Aktiv.