Podpora mládeže v Iráku, podporuje hospodářský růst

Publikováno: 6. 5. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Irácké ženy na školení v naší kanceláři v Bajdží.
© Foto: People in Need

Irák se postupně zotavuje z desetiletí trvajícího konfliktu a války. Jedním z hlavních problémů rozvoje je velmi nízká míra zaměstnanosti a s tím související ekonomické problémy.

Jen málo žen a mládeže má zaměstnání, a to i přes to, že poměrně velká část z nich je vzdělaná. Ryam, je 24letá vdova z Bajdží, která popisuje, jakým obtížím čelila při hledání zaměstnání, a to jak kvůli tradicím, tak i kvůli nedostatku pracovních příležitostí. „Pracovní prostředí většinou není vhodné pro ženy. V odlehlých oblastech Iráku to je velký problém,“ říká.  

Irák se řadí na přední místa zemí, které na pracovním trhu mají více zaměstnání ve státním sektoru než v soukromém. Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) mají na iráckém pracovním trhu ženy téměř nejmenší světový podíl. V roce 2021 činila nezaměstnanost žen 28,19 %, v zemi s 43 miliony obyvatel. Přičemž ženy tvoří 49,7 % obyvatel, ale pouze 6,63 % z nich je v produktivním věku. Ještě výrazně méně jsou ženy zastoupeny ve vedoucích funkcích.

Mladí lidé jsou více znevýhodněni na trhu práce. Místní zaměstnavatelé hledají spíše zkušené kandidáty. „Po ukončení studia jsem nemohla najít práci, protože pro ženy, a ještě navíc mladé, není mnoho příležitostí,“ vysvětluje Ryam. 

Odborné školení pro mladé v Bajdží

Projekt, který realizujeme díky Rozvojovému programu OSN a finanční podpoře Německa prostřednictvím Rozvojové banky, podpořil mladé lidi, a především irácké ženy v zaměstnanosti. 

Ženám bylo nabídnuto komplexní školení, které zahrnuje základy řízení podniků. Součástí byla i finanční podpora pro malé podnikání a vedení mladých podnikatelů. V další fázi byli mladí propojeni s místními podnikateli, kteří poskytovali pracovní stáže a školení s cílem rozšířit zkušenosti účastníků a podpořit je v možnosti získat zaměstnání.

Ryam se zúčastnila také workshopu šití a začala podnikat. „Naučila jsem se návrhářství, šití a také vím, jak podnikat, což mi umožnilo založit malou dílnu, tím být finančně nezávislá a zároveň podpořit místní ekonomiku,“ popisuje svůj úspěch, který jen ukazuje, jak velký potenciál mají mladí pro Irák.

Je to jen malý krok k oživení iráckého hospodářství, ale je to i světlo naděje pro mládež, která je budoucností své země. Podpora v podnikání a inkluzivní ekonomika otevírají cestu k udržitelnému rozvoji a prosperitě Iráku. 

Autor: Majd Zaghir, Člověk v tísni Sýrie

Související články