Podpořili jsme afghánské ženy v jejich podnikání

Publikováno: 29. 1. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Druhá mezinárodní afghánská výstava zaměřená na podporu afghánských žen se konala v Kábulu.
© Foto: Jallaluddin Adibpoor

V sále, kde se konala výstava zaměřená na podporu podnikání afghánských žen, bylo plno. I přes zákazy byla účast žen na výstavě pozoruhodná. Všechny byly odhodlány prezentovat své výrobky a jejich prodejem zlepšit situaci jejich rodin. Kábulská hala Nindaray byla zaplněna různými tradičními výrobky z Afghánistánu i zahraničí. Ženy se zúčastnily, aby prezentovaly a prodávaly své výrobky a navázaly kontakt s návštěvníky výstavy.

Mnohé ženy se chtěly zúčastnit, ale nemohly si dovolit pronajmout stánky. To byl i případ Maah Jan, Mushtari a Zarghuna Jan, které spolu s dalšími čtyřmi ženami z Kapisy podpořil Člověk v tísni tak, aby si stánek mohly pronajmout.

„Obchodní komora nás informovala o druhé mezinárodní výstavě, ale nemohly jsme si dovolit pronájem stánku, náklady na převoz a pobyt během výstavy. Bez podpory Člověka v tísni bychom tu nebyly. Jsme za to velmi vděčné. Můžeme všem ukázat naše výrobky a doufáme také, že se nám toho podaří hodně prodat, říká Zarghuna Jan. 

Důležité je si získat zákazníky

Ve druhém patře výstavy měly ženy z Kapisy tři stánky s tradičními oděvy a mléčnými výrobky. Kolem stánků se shromáždil velký dav návštěvníků. Zarghunin manžel se nedokázal kontrolovat a ze široka se usmíval.

Poprvé po dvanácti letech podnikání se mohli zúčastnit mezinárodní výstavy. Dříve se jejich výrobky dostaly pouze mezi lidi z okolí Kapisy. Nyní mají příležitost představit je lidem z celého Afghánistánu a mezinárodním klientům. „Asi 12 let pracuji se svou manželkou, snažíme se uživit naší rodinu. Člověk v tísni nám pomohl, abychom mohli ukázat naše výrobky více klientům,” říká Safiullah Ahmadi.  

Ve třetím patře byly stánky s exkluzivním zbožím a zde uspěly podnikatelky z Kapisy, které měly další čtyři stánky. Člověk v tísni podpořil celkem sedm podnikatelek. Všechny byly z této podpory nadšené a netrpělivě čekaly na své nové zákazníky, kterým předvedou své výrobky. 

„Je to pro nás skvělá příležitost setkat se s dalšími ženami, které podnikají. Můžeme spolu sdílet informace o marketingu. Pomůže to nám všem. Máme příležitost představit výrobky,” vysvětluje Mushtari.

Zákazníci přijeli na výstavu z Pákistánu, Turkmenistánu, Íránu a Turecka. Všechny podnikatelky prodaly zboží v hodnotě 13,3 miliónu korun. Podle zpráv z Tolo New také podnikatelky sjednaly obchody v hodnotě 14,6 miliónu korun

Ekonomická nezávislost žen je podporou pro fungující společnost

Od převzetí moci Tálibánem v srpnu 2021 zažívá Afghánistán těžkou finanční krizi a také rostoucí omezování práv žen. Podle OSN byly nejvíce zasaženy podniky vlastněné ženami, z nichž 42 % bylo dočasně uzavřeno, ve srovnání s 26 % podniků vlastněných muži. 

Omezení přístupu žen k práci vedlo k poklesu jejich zaměstnanosti o 21 % do poloviny roku 2022 a k výraznému snížení HDP až o 1 miliardu dolarů, což odpovídá 5 % afghánského HDP. Mnoho z těchto podniků vyrábělo oděvy, mléčné výrobky a šperky. Afghánské rodiny přišly o významné příjmy.

Po změně režimu přišla o práci řada zaměstnankyň, které se potýkaly s problémy při hledání nových pracovních příležitostí. Od srpna 2021 Člověk v tísni s podporou dárců pomohl více než 157 459 ženám a 149 420 mužům a to především v zajištění potravin i výživy pro malé děti a kojence. Součástí pomoci je i podpora při opravách domů a přístřešků, výstavba vodovodních zdrojů a školení ohledně osobní hygieny.  

Autor: Jallaluddin Adibpoor, Člověk v tísni Afghánistán

Související články