Lena bojuje v Arménii proti plastovým taškám

Publikováno: 13. 9. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Lena bojuje v Arménii proti plastovým taškám
© Foto: Tereza Hronová

Lena Hovhannisyan z arménského Gyumri měla dobrý podnikatelský nápad, k jeho realizaci se paradoxně dostala až díky pandemii COVID - 19. Už od dob studií na vysoké škole chtěla Lena založit vlastní firmu na výrobu ekologických tašek. Umožnila to podpora od projektu Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství financovaného Evropskou unií.

Arménská občanská organizace Women's Rights House, kterou financuje EU a Člověk v tísni, vyhlásila v loňském roce výzvu k předkládání návrhů projektů na podporu podnikatelek v oblasti Shirak. Lena požádala o grant a získala ho. „V rámci projektu jsme zakoupili dva šicí stroje a materiály,” říká Lena hrdě.


Společně se svou matkou Lena vyrábí a prodává látkové nákupní tašky, které pomáhají snižovat množství plastového odpadu a vylepšují rodinný rozpočet. Součástí každé prodané tašky je brožura, která vysvětluje, proč je důležité přestat používat polyethylenové sáčky. Pro Lenu je její nové ekologické podnikání splněným snem.

„Teď se soustředíme na marketing,” říká s úsměvem. „Nebude zaměřen jen na prodej tašek, ale také na propagaci ekologie v provincii Širak.”

Lena získala podnikatelský grant v rámci teprve nedávno, není však sama. Projekt také pomáhá organizacím občanské společnosti v tomto regionu v oblasti školení a financování, aby se mohly v situaci během pandemie lépe zorientovat a dále dělat svoji práci. "V Arménii je takto podporováno sedmnáct organizací. Vedle přímé pomoci podnikatelkám poskytujeme také psychosociální podporu a provádíme i další programy zaměřené na zmírňování dopadů pandemie COVID-19", říká koordinátorka projektu ČvT Dorota Šuráňová.

Women’s Rights House je nevládní organizace se sídlem v arménském městě Gyumri. Podporuje ženy regionu Širak, který je jedním z nejchudších v zemi v zemi. Tuto organizaci občanské společnosti a mnohé další podporuje Člověkem v tísni v rámci evropského Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství. Cílem tohoto projektu financovaného EU je zmírnit negativní účinky pandemie COVID -19 a přispět k dlouhodobější socioekonomické odolnosti ohrožených skupin obyvatel ve východní Evropě. Projekt realizuje Člověk v tísni v partnerství s Nizozemským helsinským výborem a AFEW International a usiluje o navržení souboru intervencí v několika zemích, včetně Arménie, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny.


Autor: Tereza Hronová

Související články