POKROK: projekt na podporu ohrožených rodin s komunitními službami
Publikováno: 1. 2. 2025 Doba čtení: 3 minuty Sdílet: Sdílet článekProjekt se zaměřuje na ohrožené rodiny a děti v Olomouckém kraji (Přerovsko, Jesenicko, Olomoucko, Hranicko a Prostějovsko) s cílem zmírnit následky sociálního vyloučení. To se projevuje především destabilizací rodin rizikovým chováním a vzdělávacími problémy. Rodiny budou podpořeny na základě individuálních potřeb tak, aby se zvýšila jejich schopnost vyrovnat se s dopady sociální exkluze. Projekt podpoří 285 osob.

Název projektu CZ: POKROK (Podpora ohrožených rodin a dětí s komunitními službami - Olomoucký kraj)
Registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/24_066/0004806
Skutečné datum zahájení: 1. 2. 2025
Předpokládané datum ukončení: 30. 11. 2027Projekt podpoří 285 osob, z toho 50 podporou 40 a více hodin. Projekt je spolufinancován EU.
Jaký problém projekt řeší?
Jednou z nejohroženějších skupin s ohledem na příčiny umisťování dětí do ústavní a náhradní rodinné péče jsou děti vyrůstající v rodinách s nižším sociálním statusem, žijící v sociálně nepříznivých podmínkách (chudoba, sociální vyloučení, nezaměstnanost, zadlužení, ohrožení ztrátou bydlení). Jde zpravidla o rodiče s nízkým vzděláním a s nízkým hodnocením významu vzdělání i u svých dětí.
I když sociální vyloučení přináší mnoho výzev do života obyvatel, v rámci předkládaného projektu chceme reagovat hlavně na souvislost mezi sociálním vyloučením a destabilizací rodin/školního neúspěchu dětí. A to skrze jejich včasnou identifikaci, individualizovanou odbornou podporu a spolupráci mezi jednotlivými aktéry.
Co je cílem projektu?
Cílem projektu je vybavit rodiny ohrožené sociálním vyloučením a děti se zvýšenými potřebami kompetencemi pro zvládání následků vyloučení/zvýšených potřeb. A to skrze včasnou identifikaci, důsledné mapování potřeb rodiny i dítěte, nastavení individuálního plánu respektujícího integritu rodiny a aktivního zapojení do řešení situace multidisciplinární spoluprací. Díky tomu dojde ke snížení rizika destabilizace rodin a výskytu sociálně patologických jevů příznačných pro život v sociálním vyloučení. Do konce projektu (30. 11. 2027) dojde především k rozvoji:
- a) rodičovských kompetencí ve vztahu k dětem se zvýšenými potřebami v oblasti chování a učení a kompetencí pečujících osob k řešení celkové sociální situace rodiny.
- Bude podpořeno 100 pečujících osob a minimálně u 50 % z nich dojde k naplnění/částečnému naplnění individuálního plánu (IP).
Pozitivní změnu vždy hodnotí pracovníci společně s rodinou a dítětem, záznam je veden v interní klientské databázi.
- b) dovedností dětí ve věku 5 – 14 let klíčových pro dobré prospívání v oblasti chování, učení, vztahů, prevence sociálně patologických jevů, trávení volného času.
- Bude podpořeno 185 dětí a minimálně u 60 % z nich dojde k naplnění/částečnému naplnění individuálního plánu (IP).
Pozitivní změnu vždy hodnotí pracovníci společně s rodinou a dítětem, záznam je veden v interní klientské databázi.
- c) profesních dovedností mentorů a dobrovolníků pracujících s ohroženou rodinou.
- Do konce projektu získají mentoři a dobrovolníci cílenou metodickou podporu, díky které se kontinuálně zvyšuje kvalita služby.
Záznam je veden v interní databázi organizace.
- d) lokální sítě komunitních aktérů podpory ohrožených rodin.
- Během realizace projektu proběhne minimálně 90 individuálních konzultací s lokálními aktéry pomoci ohroženým rodinám a ZŠ/MŠ a 15 setkání lokálních aktérů k rozvoji vzájemné spolupráce.
Záznam je veden v interní databázi organizace.