„Pokud chcete skutečně pomáhat, neměli byste rozlišovat, kdy a komu,“ říká Faridah, manažerka programu LEAP na Filipínách
Publikováno: 23. 8. 2023 Doba čtení: 3 minutyAutonomní oblast Bangsamoro muslimského Mindanaa (BARMM) má historii plnou násilí, která má svůj původ v bojích proti koloniální nadvládě a kvůli přítomnosti extremistických skupin se táhne až do současnosti. Tyto skupiny jsou ovlivňovány různými faktory, které je tlačí k násilnému extremismu, často spojovanému se zanedbáváním a chudobou.
Na Filipínách v regionu BARMM jsme v nedávné době začali pracovat na dvou projektech: Leveraging and Expanding Agri-Aqua Production in Bangsamoro (LEAP) a Strengthening Capacities of Civil Society Organizations in Caraga and BARMM for Good Governance. Tyto projekty spolupracují s uznávanými místními nevládními organizacemi, jako je Maranao People Development Cooperative Association Inc. (MARADECA) a United Youth of the Philippines-Women (UnYPhil-Women), což zajišťuje jejich kontextovou relevanci a efektivní průběh.
Faridah Salic, žijící ve městě Marawi, je s organizací MARADECA v kontaktu již více než deset let. V současné době působí jako programová manažerka programu LEAP, kde se zaměřuje na produkci kávy na ostrovech Basilan, Sulu a Tawi-Tawi. Přestože Faridah žije ve stejném regionu, považuje svou práci na ostrovech BaSulTa za náročnou výzvu.
„Oblasti, ve kterých tu Člověk v tísni pracuje, znamenají odvahu, uvážíme-li, že jeden z těchto ostrovů je rodištěm extremistických skupin, které rozpoutaly občanskou válku v Marawi. V té době jsem na vlastní kůži zažila násilí, ale jako humanitární pracovnice nemám předsudky a snažím se pomáhat druhým bez ohledu na jejich identitu nebo původ,“ říká Faridah.
Obléhání Marawi 23. května 2017 si vyžádalo 1 200 obětí. 400 000 osob, včetně Faridah, muselo opustit své domovy. Přestože se Faridah situace osobně dotýkala, projevila odvahu a byla mezi prvními, kdo nabídl pomoc ze strany MARADECA muslimským i nemuslimským obyvatelům. „Pokud chcete skutečně pomáhat, neměli byste rozlišovat, kdy a komu. To je pravá podstata humanitární práce,“ zdůraznila Faridah.
V roce 2017 byl na pomoc obyvatelům zasaženým obléháním vyslán náš humanitární tým organizace za podpory Klubu přátel Člověka v tísni a aktivních místních neziskových organizací. Poskytovali jsme tu pomoc nejzranitelnější skupině postižené konfliktem – mládeži, která tvořila téměř polovinu obyvatel města Marawi. Jednou z partnerských místních nevládních organizací byla i MARADECA.
MARADECA mezitím sehrála klíčovou roli při pomoci rodinám zasaženým obléháním Marawi. Organizace poskytovala příležitosti k obživě, usnadňovala návrat dětí do škol a překonávala problémy spojené s chybějícími osobními doklady, které bránily přístupu ke státní pomoci.
Humanitární práce znamená pro Faridah důkladné poznání situace na místě a uspokojování základních životních potřeb. Tento přístup rezonuje s její vděčností za partnerství s našimi předchozími i současnými projekty.
Na druhé straně Neil B. Antoque, veterán s dvacetiletou praxí v humanitárním sektoru, působí jako programový manažer organizace UnYPhil-Women v projektu LEAP, který se zabývá mořskými řasami na ostrovech. Neilova vášeň pro humanitární práci pohání jeho odhodlání pomáhat lidem a nedokáže si představit, že by pracoval v jiném odvětví. Nebýt projektu LEAP, možná by uvažoval o dobrovolnické práci v jiné zemi.
„Z humanitární práce jsem nadšený. Jako dobrovolník jsem pracoval nejen na Filipínách, ale i v zahraničí. Často říkám, že až přijde můj čas, budu spokojený, že jsem po sobě zanechal něco dobrého," svěřuje se Neil.
Služba v regionu BARMM není Neilovi cizí, v minulosti dohlížel na projekt týkající se přestavby tábora v Maguindanao del Sur. Cílem této iniciativy bylo změnit pohled „mudžahedínů“ neboli bývalých bojovníků směrem k rozvoji. Přes výzvy, které s sebou nese křesťanské působení v převážně muslimské oblasti, Neil odvážně povzbuzoval mudžahedíny, aby se zaměřili na sociální a ekonomické aspekty. „Nejvýznamnějším dopadem je jejich životní proměna a na osobní úrovni prošel proměnou i můj život,“ vypráví Neil se slzami v očích.
Neil pevně věří, že dobře provedené projekty, zejména v oblasti BARMM, mohou spolu s porozuměním místním obyvatelům zlepšit život, přispět k míru a bezpečnosti a odstranit hrozby a násilí.
Zápal, obětavost a neochvějné nasazení humanitárních pracovníků, zejména těch, kteří úzce spolupracují s místními obyvateli, tvoří základ práce Faridah a Neila. Navzdory rizikům, kterým čelí, představuje jejich láska k lidem a naplnění z toho, jak jednotlivci překonávají životní výzvy, nejpřínosnější aspekty jejich role humanitárních pracovníků. Toto poslání pro ně přesahuje vlastní spokojenost.