Pomáháme dětem na východní Ukrajině, které vyrůstají uprostřed konfliktu
Publikováno: 21. 12. 2020 Doba čtení: 2 minutyVíce než šest let trvající konflikt na východní Ukrajině má velký dopad mimo jiné na život téměř 670 000 místních dětí ve školním věku. Pro děti žijící poblíž linie oddělující území, která jsou pod kontrolou vlády a ta, která pod kontrolou vlády nejsou, je velmi těžké pokračovat ve školní výuce. Na místě je nejen špatná dopravní infrastruktura, ale některé školy byly také během konfliktu poničeny. Situaci ještě vice ztížila probíhající pandemie COVID-19.
Abychom děti v doněckém a luhanském regionu podpořili, spolupracovali jsme přímo s místními komunitami. Podíleli jsme se na výstavbě sportovního hřiště ve škole v obci Popasna a ve snaze minimalizovat šíření COVID-19 také na vytvoření “zelené třídy”. Když to počasí dovolí, mohou se tak děti učit venku.
„Škola byla ostřelována a nezbylo nic, co by bylo možné zachránit. Neměli jsme střechu ani okna, nicméně škola fungovala i nadále a snažili jsme se ve vzdělávání dětí pokračovat. Díky úsilí pedagogických pracovníků, nevládních organizací a podpoře státu se nám to všechno podařilo obnovit v co nejkratším možném čase. Významně nám pomohl Člověk v tísni,” říká Valerii Mashyn, ředitel školy v Popasné.
Rány, které nejsou vidět
Kromě fyzických dopadů měl konflikt v Donbasu také dopad na psychiku dětí. Psychologové Člověka v tísni proto docházejí za dětmi i jejich učiteli, aby jim pomohli a podpořili je. Navštěvují místa v blízkosti linie a poskytují lidem psychologické poradenství, skupinová sezení a pedagogům take školení.
Olena je učitelka, která žije se svým vnukem a matkou ve městě Zolote poblíž linie. „Setkala jsem se s Natalií, psycholožkou Člověka v tísni, během školení, které pro nás zde v Zolote vedla. Školení bylo skvělé. Po kurzu jsme zůstali v kontaktu a ona poskytuje mě, mému vnukovi a mé matce individuální poradenství,” popisuje Olena.
Olenin vnuk Dmitrij, který byl svědkem ostrých bojů v Zolote, má ze sezení s psycholožkou Natalií dobrý pocit. Před čtyřmi lety se začal věnovat umění. „Začal jsem vyrábět magnety. Bál jsem se a musel jsem něco začít dělat. Později jsem začal vytvářet větší věci z plastelíny. Teď se účastním různých výstav a vyhrávám ceny,“ říká Dmitrij. Pravidelná setkání s Natalií pomohla Dmitrijovi překonat problémy, které mu přináší život v oblasti zasažené stále probíhajícím konfliktem. Díky tomu našel Dmitrij sílu pokračovat ve své tvorbě.
Člověk v tísni nadále podporuje děti, dospělé i seniory žijící poblíž linie v Donbasu díky štědré finanční podpoře úřadu pro humanitární pomoc USAID.