Pomáháme dětem vyrovnávat se s následky války

Publikováno: 10. 10. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Pomáháme dětem vyrovnávat se s následky války
© Foto: Alyona Budagovska

Válka nemilosrdně ničí nejen domovy, infrastrukturu a životní prostředí, ale také lidské duše. Podle výzkumů Světové zdravotnické organizace je každý čtvrtý Ukrajinec v prostředí těchto děsivých událostí ohrožen duševní poruchou. Zatímco dospělí často dokáží najít způsoby, jak se s tím vyrovnat, děti vyžadují speciální přístup. Ztráta blízkých, ostřelování, nucené vysídlení, a odloučení od přátel mají na ty nejmenší traumatizující účinky. U příležitosti Světového dne duševního zdraví se s vámi podělíme o to, jak pomáháme dětem vyrovnat se s následky války a rodičům poradíme, na co si dát při komunikaci s dětmi pozor.

V Charkově, v prostorách vhodných pro děti, probíhá další zasedání. Malí návštěvníci kouzlí s kresbami a malují sádrové figurky. Nejedná se však o obyčejnou hodinu výtvarné výchovy. Naše psycholožky vedou tato sezení v rámci programu „Bezpečný prostor“. Jeho hlavním cílem je pomoci dětem vyrovnat se se stresem po traumatických událostech. Na rozdíl od krizové psychologické podpory, která se poskytuje bezprostředně, lze tento program aplikovat i o rok později.

„Práce s dětmi je klíčová a to i v bezpečných oblastech. Musíme jim pomoci získat nebo obnovit bezpečnostní dovednosti, snížit emoční napětí, rozvíjet emoční kontrolu a komunikační dovednosti a obnovit důvěru,“ říká psycholožka Kateryna Dubrova.

Tetiana, které bylo nedávno devět let, se přestěhovala do Charkova ke své babičce. Bohužel jedna z jejích nejsilnějších vzpomínek na rodné město se točí kolem ostřelování. V novém bydlišti se konečně cítí bezpečně.

„Cítím se tu dobře. Je tu klid. Můžete tu kreslit, sochat a dělat různá řemesla. Líbí se mi tu,“ odpovídá Tetiana na otázku o svých aktivitách.

Při pozorování chování dětí jim odborníci nabízejí podporu. V případě potřeby jsou do tohoto procesu zapojeni i rodiče. Tetiana září radostí. S pomocí odborníků se rychle adaptovala. Některé děti potřebují více času, jako například desetiletý chlapec z Kupjansku. Ten má postižení od narození.

„Během našich sezení začal pracovat s ostatními dětmi, účastnil se psaní, her a interaktivních aktivit. Začal také vnímat otázky, pohotově na ně reagovat a poskytovat krátké a znělé odpovědi,“ vysvětluje Nadiіa Vovk.

Naši psychologové pomáhají dětem s postižením a speciálními vzdělávacími potřebami. Hlavní je včas rozpoznat poruchy duševního zdraví, protože jejich příznaky jsou často skryté. Někdy se změny chování mohou projevit v průběhu týdnů, měsíců nebo dokonce let.

Jedním z faktorů ovlivňujících emoční poruchy dětí je nucené stěhování. Aby se školáci mohli úspěšně adaptovat na novou společnost, musí učitelé zajistit přátelské vztahy ve skupině.

V rámci projektu „Vzdělávací konsorcium na Ukrajině: Bezpečný návrat ke vzdělávání“ jsme zapojili učitele do programu „Welfare of Ukrainian Teachers“. Během vzdělávacích seminářů učitelé pracují na problémech způsobených stresem a osvojují si svépomocné dovednosti, uzemnění nebo „uvědomovací“ dovednosti, které mohou být užitečné při práci s dětmi v depresi.

„Mezi příznaky úzkosti patří špatný spánek, snížená chuť k jídlu, letargie, izolace, nízká aktivita, vyhýbání se kontaktu, agresivní chování, vtíravé myšlenky nebo vzpomínky, pláč a emoční nestabilita,“ uvádějí psychologové.

K překonání těchto stavů potřebují děti také klidné rodiče. Ti musí jít příkladem emoční rovnováhy, protože děti nasávají chování a emoce svých blízkých jako houba. Pokud však signály úzkosti nezmizely, je nezbytné vyhledat pomoc odborníků.

Rodiče by také měli zajistit, aby se jejich dítě cítilo co nejvíce jako doma. To zahrnuje především osobní prostor, který by měl být zaplněn drobnostmi, jako jsou domácí bačkory, pyžamo nebo jejich oblíbené hračky. Tyto věci pomohou dětem cítit se útulně a pohodlně.

„Je důležité co nejvíce komunikovat a mluvit o svých pocitech. Nevyžadujte od dítěte víc, než dokáže, a na všechny jeho činy reagujte klidně a s láskou.“

DALŠÍ INFORMACE:

Psychologové Člověka v tísni pracují s lidmi postiženými ozbrojeným konfliktem již 10 let. 34 psychologů z mobilních týmů poskytuje individuální a skupinové konzultace po celé Ukrajině. Nouzovou pomoc poskytují osobám postiženým ostřelováním. Pokud je osobní komunikace obtížná, lze konzultace vždy získat anonymně po telefonu.

Autor: Člověk v tísni

Související články