Pomáháme i v těch nejodlehlejších oblastech na východě Demokratické republiky Kongo

Publikováno: 19. 6. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Pomáháme i v těch nejodlehlejších oblastech na východě Demokratické republiky Kongo
© Foto: Jan Mrkvička

Kvůli ozbrojenému násilí musely opustit miliony lidí ve východní části Demokratické republiky Kongo své domovy. Všudypřítomná nejistota jen podporuje mezinárodně přehlíženou a dlouhotrvající humanitární krizi. Od května 2023 jsme zlepšili zdravotní péči a výživu pro více než 90 000 lidí zasažených konfliktem.

Situace zůstává stále napjatá především v provincii Jižní Kivu, kde máme naše týmy. Důvodem jsou přetrvávající potyčky mezi desítkami ozbrojených skupin, které se v regionu nachází. Tyto opakované střety mají za následek vysídlení velké části obyvatel, rabování a ničení místních domů a zdravotnických center.

„Kvůli válce jsem přišla o všechno: svůj dům, pole i dobytek. Utekla jsem, nevzala jsem si vůbec nic, protože jsem musela zachránit hlavně sebe a své dvě děti. Několik dní jsem strávila schovaná v lese, bez jídla nebo jakékoliv pomoci. Trpěli jsme a já jsem nemohla udělat nic pro své děti, které plakaly kvůli hladu a únavě,“ říká Aline Mujamukire, 24letá matka dvou dětí.

S Aline jsme se potkali ve zdravotnickém centru Kahololo, když hledala pomoc pro své podvyživené dítě. Dostala zadarmo terapeutickou stravu Plumpy´Nut na bázi arašídů.

Podle Organizace spojených národů bylo v zemi od roku 2022 vnitřně vysídleno přes 6,3 milionů lidí. V poslední době opustilo kvůli nejistotě své domy v Itury, Severním Kivu a Jižním Kivu na 2,8 milionů lidí.

„Pracujeme především se zdravotnickými centry na venkově. Ta ovšem nevypadají jako běžné nemocnice ve městech. Jsou většinou nedostatečně vybavená. Působí zde sice kvalifikovaný zdravotnický personál, ale žádný lékař. Tato zdravotnická centra se většinou potýkají s nedostatkem léků a vybavení. Zároveň se nachází v místech, kde probíhají ozbrojené konflikty,“ říká Louis Migani z Člověka v tísni.

Přestože je tento region izolovaný, špatně dostupný, s nestálou bezpečnostní situací, společně s naší partnerskou organizací International Medical Corps zde můžeme pomáhat, také za finanční podpory od Evropské unie. Náš tým operuje přímo v nejodlehlejších oblastech, kde spolupracuje s místními zdravotníky, poskytuje jim technickou podporu a školení v oblasti zdraví, ochrany a výživy. Zlepšujeme tak zdraví a výživu desetitisíců ohrožených skupin lidí. Zaměřujeme se především na děti od narození do 59 měsíců věku, těhotné a kojící matky. Zlepšujeme dostupnost kvalitních služeb na léčbu akutní podvýživy.

Zároveň jsme spustili osvětovou kampaň, která má za cíl podpořit rodiny ve změně špatných výživových návyků. Kromě léčby podvýživy v různých stádiích poskytujeme v oblasti Kahololo i bezplatnou léčbu nemocí, jako je malárie atd.

Protože je tato oblast izolovaná, doprava léků, výživových doplňků a vybavení do zdravotnických center je komplikovaná. Nicméně díky letům, které zprostředkovává Evropská unie, je možné do některých zařízení dopravit včas vše potřebné, včetně sanitačních materiálů. V jiných zdravotnických centrech, která jsou v odlehlejších oblastech, musí místní nebo zaměstnanci jít často i kilometry daleko, aby mohli vybavení a léky přinést.

„Abychom se dostali od naší kanceláře ve městě Bukavu do toho nejvzdálenějšího zdravotnického centra v oblasti Kimbi-Lulenge, musíme na lodi přejet jezero Kivu do města Goma, odtud přeletět letadlem, urazit kus cesty na motorce, a poté jít víc než 9 hodin pěšky. Tato logistika je extrémně komplikovaná, ale děláme vše proto, aby naše pomoc doputovala k těm, kteří ji opravdu potřebují,“ říká Louis Migani.
S finanční pomocí Evropské unie momentálně podporujeme 14 zdravotnických zařízení a přes 93 000 lidí v zdravotnických zónách Kimbi-Lulenge a Hauts Plateaux d’Uvira.
Autor: Zawadi Izabayo

Související články