Pomáháme lidem zasaženým konfliktem v myanmarském státě Arakan

Publikováno: 13. 4. 2022 Doba čtení: 5 minut
Pomáháme lidem zasaženým konfliktem v myanmarském státě Arakan
© Foto: PIN

V období sucha je v Arakanském státě problémem přístup k nezávadné pitné vodě, přičemž nejzranitelnější jsou lidé v uprchlických táborech pro vnitřně vysídlené osoby.

Člověk v tísni (ČvT) a jeho partnerské organizace CDN-ZOA a Community Empowerment and Resilience Association (CERA), ) poskytly dohromady životně důležitou pomoc v pěti městských oblastech v Arakanském státě. Tato pomoc je zacílená na dostupnost vody, sanitaci a hygienu (WASH), výživu, ochranu, přístřeší a distribuci nepotravinových předmětů, koordinaci a podporu řízení utečeneckých táborů pro více než 35 000 vnitřně vysídlených osob.

Vnitřně vysídlené osoby se v období sucha potýkají s obtížným přístupem k nezávadné pitné vodě

V období sucha je v Arakanském státě problémem přístup k nezávadné pitné vodě, přičemž nejzranitelnější jsou lidé v uprchlických táborech pro vnitřně vysídlené osoby. Člověk v tísni a partnerské organizace zajišťují přepravu vody ve snaze pokrýt její nedostatek. V utečeneckých táborech jsou také distribuovány nádrže na vodu, vodní filtry LifeStraw a Sawyer a nabízeny další možnosti úpravy vody, které zajišťují čistou vodu více než 16 000 lidí, kteří jsou vnitřně vysídleni ve městech Mrauk-U, Minbya, Kyauktaw a Ponnagyun. 

Pracovník projektu CERA, Ko Zaw Moe, se věnuje zásobování vodou a dodává, že: „CERA se zaměřuje především na oblast Ponnagyun, kde je v období sucha potřeba nezávadné pitné vody. Mnoho lidí má vodní zdroje vzdálené téměř půl kilometru pěšky. Proto rozvážíme vodu dvakrát denně prostřednictvím nákladních aut s vodou do dvou utečeneckých táborů pro vnitřně vysídlené osoby Ben Bewa a A Htet Myat Hlay v obci Ponnagyun. Kromě toho jsme v každé lokalitě pro vnitřně vysídlené lidi vybudovali také nádrže na dešťovou vodu. Využíváme možností jednotlivých lokalit, abychom mohli sbírat dešťovou vodu a skladovat ji.

„Kromě toho," dodává Zaw, ”distribuujeme hygienické soupravy a soupravy pro její doplnění do téměř 300 domácností, které pokrývají více než 2 200 lidí v obci Pnnagyun. Každé domácnosti jsme poskytli mýdlo, mýdlový prášek na praní, karbol, zubní pastu, hygienické vložky a antibakteriální gel. Současně s distribucí hygienických balíčků provedla CERA osvětová setkání, která se věnovala tématu osobní hygieny. Kromě toho jsme v utečeneckých táborech postavili dalších pět dvoujednotkových latrín a renovovali ty stávající.

Daw Ma Than Sein je padesátiletá žena z Myro, která se stará o svoji pětičlennou rodinu. Daw se nyní ukrývá v uprchlickém táboře A Htet Myat Hlay v obci Ponnagyun. Původně ale pochází z vesnice Tae Wa ve městě Kyauktaw. Přijeli jsme sem v roce 2019, když v blízkosti naší vesnice se vyostřovaly boje. V táboře se potýkáme s problémy s obživou. Mezinárodní organizace nám však poskytují vybavení do domácností a všechny potřebné věci. Světový potravinový program (WFP) nám měsíčně poskytují 17 000 kyatů na osobu. Díky této podpoře zde můžeme přežít. Děkujeme Člověku v tísni a CERA za zrenovování latrín v uprchlickém táboře. Jsme rádi, že je můžeme opět používat. Velmi si také ceníme distribuci vody. V období sucha máme obavy, že vody nebude dostatek. Také je poměrně těžké se k ní dostat.

Přístup k hygienickým balíčkům a účasti na osvětových setkáních v oblasti hygieny

S podporou ČvT provedla CERA společně s lokálními dobrovolníky propagaci a osvětu osobní hygieny v utečeneckých táborech. Setkání se zúčastnilo téměř tisíc lidí. Účastníci získali znalosti o čisté vodě, omývání potravin k přímé spotřebě, mytí rukou a intimní hygieně. Kromě toho se také dozvěděli o menstruační hygieně pro ženy a dívky.


U Hla Tun a Daw Hla Thar Nu jsou manželé, kteří v utečeneckém táboře A Htet Myat Hlay žijí spolu se třemi dětmi. Neměli jsme dostatek znalostí o osobní hygieně. Dříve jsme latríny nevyužívali, ale když jsme sledovali hygienickou osvětu od společnosti CERA, tak jsme pochopili k čemu jsou latríny užitečné. Také jsme se naučili jak čistit vodu a jak bezpečně omývat potraviny. V období sucha jsme se potýkali s nedostatkem vody, ale ČvT a CERA zajišťují distribuci pomocí rozvážek. Také sbíráme dešťovou vodu. To vše využíváme pro celou naši rodinu. Moc si pomoci vážíme a děkujeme za ni, dodávají manželé.

Projektová manažerka Člověka v tísni Ma Tin Tin Lei vysvětluje : Všichni jsme si vědomi, že nedostatek vody je v období sucha největší komplikací pro vnitřně vysídlené uprchlíky žijící v uprchlických táborech v Arakanském stát. To celé má drastické následky. Pro pokrytí sezónního nedostatku vody v částech Mrauk U, Minbya, Kyauktaw a Ponnagyun podpořily ČvT, CDN-ZOA a CERA rozvoz vody v průměru asi 11 litrů na osobu denně. Nadále jsme distribuovali zásobníky na vodu a vodní filtry do domácností, aby měli lidé čistou a hlavně pitnou vodu.

Tin Lei dodává: „ČvT a CERA distribuovali vodní filtry do více než 300 domácností jen v oblasti Ponnagyun. ČvT také provádí měření kvality vody, vždy doporučujeme vodu nejdříve převařit a předejít tím nemocem. Díky vodním filtrům LifeStraw a Sawyer však mají lidé přístup k bezpečné pitné vodě.”

ČvT navíc poskytl integrovanou, inkluzivní pomoc prostřednictvím výstavby latrín oddělených podle pohlaví, které jsou vhodné také pro lidi s omezením hybnosti. Tyto latríny jsou doplněny o stanice na mytí rukou, které jsou vhodné i pro děti, dále byly poskytnuty vodní nádrže, filtry, byla provedena drenáž na odvodnění a zůstává podpora zásobování pitnou vodou pomocí autodopravy do utečeneckých táborů v Arakanském státě.

Daw Soe Nu Yee žije v utečeneckém táboře Pun Zun Hpe v obci Mrauk U a dodává: Díky podpoře ČvT získáváme pitnou vodu použitím vodních filtrů. V letošním roce vody v rybnících rapidně ubylo a tím pádem ji nemůžeme využívat. Proto děkujeme ČvT za distribuci vody. Čistá voda nám pomáhá ke snížení počtu infekčních onemocnění. Zúčastnila jsem se také hygienické osvěty, které pořádali místní dobrovolníci a o získané poznatky jsem se podělil se svou rodinou a sousedy. Žijeme s pomocí mezinárodních organizací a dárců, protože se stále nemůžeme vrátit do naší vesnice. Nikdo neví kdy a jestli se budeme moci vrátit domů. V tuto chvíli děkujeme Člověku v tísni a jeho dárcům za podporu.

Člověk v tísni (ČvT) v místě spolupracoval prostřednictvím konsorcia s CDN-ZOACERA, s finanční podporou Myanmar Humanitarian Fund (MHF) a distribucí hygienických balíčků od UNICEFCílem je dopravit pomoc obyvatelům postiženým konfliktem v centrálním Rakhinském státě.

Autor: Sone AyePyae

Související články