Pomáháme nemocným dětem v Moldavsku, aby nepřišly o vyučování
Publikováno: 19. 1. 2021 Doba čtení: 2 minutyLoni v září přijel do Onkologického ústavu Moldavské republiky v Kišiněvi osmiletý Ruslan. Pochází z malé vesničky na východě Moldavska a do ústavu v hlavním městě přijel kvůli léčbě leukémie. Ruslan se ocitl v nemocnici daleko od domova, což bylo těžké jak pro něj, tak pro jeho rodinu.
Kvůli pandemii COVID-19 byla situace ještě komplikovanější. Cestování bylo problematické, v nemocnicích platil zákaz návštěv a samozřejmě se musela dodržovat také další nařízení k zamezení šíření nákazy. Pro rodiny s nízkými příjmy, jako je ta Ruslanova, byly všechny tyto překážky finančně velmi náročné a zatěžující. Chlapcovi ošetřující lékaři vyšli rodině vstříc a otci dovolili, aby zůstal v nemocnici u syna po dobu trvání léčby, která měla odhadem trvat přibližně devět měsíců.
„Život se nám změnil toho dne, kdy nám lékaři řekli o Ruslanově nemoci,” říká chlapcův otec. „Část naší rodiny zůstala doma, zatímco my se synem jsme se přestěhovali do nemocnice. Bylo ovšem třeba, aby se Ruslan i během léčby dál vzdělával. Neměl jsem absolutně ponětí, jak to provést.”
Dětská onkologie v Onkologickém ústavu je přizpůsobená pro dlouhodobou hospitalizaci dětských pacientů trpících rakovinou, nechybí zde tedy ani škola. V současné době ale hodiny kvůli pandemii probíhají online a s učiteli je možné se spojit jedině přes elektronické zařízení. To mohlo být pro některé děti nemožné a o vyučování by tak přišly. Tuto situaci jim usnadnilo veřejného sdružení Viața fără leucemie – Život bez leukémie. Sdružení mladým onkologickým pacientům opatřilo laptopy, sluchátka a další potřebné vybavení, aby mohli do virtuální školy chodit.
Dodání elektronických zařízení pro distanční výuku bylo součástí našeho projektu, v rámci něhož podporujeme dětské pacienty s rakovinou i jejich rodiny během pandemie COVID-19. Cílem tohoto projektu je zmírnit negativní dopady COVID-19 a přispět k dlouhodobé socioekonomické odolnosti ohrožených lidí ve východní Evropě. Projekt vede Člověk v tísni a realizuje ho Viața fără leucemie s pomocí Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství financovaného Evropskou unií.
„Viděli jsme, jak se pandemie šíří a má negativní dopad na rodiny v naší zemi. Bylo nám hned jasné, jaký nepřiměřený dopad by tato situace měla na děti, které se léčí v Onkologickém ústavu. Neměli jsme čas dlouho přemýšlet, potřebovali jsme co nejrychleji najít způsob, jak poskytnout pomoc tam, kde je jí potřeba nejvíc. Tento program financovaný Evropskou unií přišel v pravou chvíli a my jsme moc rádi, že jsme mohli dětem v ústavu pomoct vzdělávat se online,” říká ředitelka Viața fără leucemie Natalia Vîlcu-Bajurean.
Foto © — 2020 — Public Association “Viața fără leucemie”. All rights reserved. Licensed to the European Union under conditions.