Pomáháme ženám v Arménii rozjet podnikání
Publikováno: 19. 1. 2021 Doba čtení: 3 minutyUž několik měsíců se Člověk v tísni pomáhá lidem v zemích Východního partnerství vypořádat se s dopady koronaviru. V rámci Programu solidarity, na kterém se Člověk v tísni podílí, se snažíme posílit sociální a ekonomickou odolnost ohrožených lidí v arménské oblasti Širak. Na začátku se Člověk v tísni zaměřil na podporu podnikání žen. Lena, Tamara a Tatyana se do projektu zapojily a podělily se o své příběhy.
Lena se už od dob studií aktivně zapojuje do akcí na ochranu životního prostředí. Právě díky aktivistům jako je ona a organizacím prosazujícím lepší ochranu životního prostředí se arménská vláda zavázala od roku 2022 zakázat používání igelitových tašek.
I když je to významný krok vpřed, Lena ví, že k zásadnějšímu používání produktů šetrných k životnímu prostředí vede ještě dlouhá cesta. Lena se chtěla zapojit a zažádala o grant organizaci Women’s Rights House, která hájí ženská práva. Je to také jedna ze tří nevládních organizací, které se zapojily do projektu Člověka tísni na obnovu ekonomiky v zemi.
Lena se svůj ekologický aktivismus rozhodla využít k podnikání a ráda by vyráběla znovupoužitelné nákupní tašky jako ekologickou variantu k igelitovým taškám. Jakmile dokončí školení v oblasti sociálního podnikání, financí, marketingu a dalších pro ni užitečných oborů, bude moci soutěžit o grant, aby získala vybavení na výrobu tašek.
Lena na svůj projekt ale nebude sama. Celoživotní vášní její maminky je šití, nikdy však nedostala šanci své schopnosti uplatnit. Teď bude mít konečně možnost využít svůj talent jinde než doma. Lena i její matka vědí, že velké změny se rodí postupně.
Tamara má podobné cíle. Po dokončení vysoké školy nemohla najít zaměstnání ve svém oboru, využila svou zálibu v pečení a začala prodávat tradiční arménské pečivo gata. Začala dodávat domácí gatu do místních pekařství a zákazníci si její výrobky rázem zamilovali. Poptávka dokonce zanedlouho převýšila možnosti výroby. Tamaře ale chyběly podnikatelské zkušenosti, určité vybavení jako velká chladnička, větší trouba a dostatek prostoru pro navýšení provozu. Stejně jako Lena, i ona se dozvěděla o školení pro podnikatelky, které pořádá organizace Women’s Rights House.
Díky školení zaměřenému na budování kapacit a na to, jak založit a úspěšně provozovat start-up, získala Tamara znalosti o analýze nabídky a poptávky, o budování vztahů se zákazníky, o tom, jak se dostat na trh, opatřit své výrobky značkou a získala i mnoho dalších informací, které využije v praxi pro své podnikání.
„Tradiční arménská gata začala mezi jednotlivými účastníky školení nacházet stále větší oblibu," říká Tamara a dodává, že poptávka po její gatě přichází už i z Jerevanu a ze zahraničí. „Od té doby, co jsem dokončila kurzy školení, věřím si po pracovní stránce mnohem víc. Plánuji podnik rozšířit a nabrat více zaměstnanců.”
Také pro Tatyanu se kurzy podnikání zprostředkované organizací Women’s Rights House staly nadějí pro lepší budoucnost. Tatyana je od přírody tvořivá a je také nadšenou čtenářkou knih. Jejím cílem je motivovat děti a mládež ke čtení pomocí ručně vyrobených poutavých a barevných záložek do knih. Po každé lekci školení se Tatyana snažila uplatnit své nové dovednosti a vylepšit své výrobky. V hlavě se jí rodily nápady a po večerech je přetvářela v záložky. Tatyana je přesvědčená, že ženy jsou velmi silné a dokážou docílit změn tím, že inspirují další mladé dívky a ženy, aby proměnily své sny ve skutečnost.
Program solidarity v souvislosti COVID-19 v zemích Východního partnerství nadále pomáhá ženám v Arménii získat potřebné vybavení a dovednosti, aby se z nich mohly stát úspěšné podnikatelky. Ve skupině pro budování kapacit je 25 žen ve věku 18 až 45 z oblasti Širak. Deset z nich obdrží grant do začátku svého podnikání.
Prosadit se v podnikání pomáháme ženám v Arménii i díky dárcům ze sbírky Skutečná pomoc.