Pomoc Mongolsku zasaženému dzudem v roce 2017
Publikováno: 22. 3. 2017 Doba čtení: 2 minutyStepní požáry a suché léto následované silnými dešti v září a brzkým říjnovým sněhem vážně ohrozily obyvatele mongolského venkova. V únoru 2017 bylo 77,8 % země pokryto sněhem. V horských regionech pokrývají silné vrstvy sněhu a ledu, dosahující tloušťky až 50 cm, většinu pastvin. Následkem je hladovění a úmrtnost zvířat. Tyto drsné klimatické podmínky a rozšíření smrtelných chorob již zabily více než 45 000 kusů hospodářských zvířat, čímž bylo více než 8 000 domácností odkázáno na humanitární pomoc.
Tento rok překvapil dokonce i dříve běžně připravené pastevce. Nedostatek hotovosti a vyčerpání veškerých rezerv přinutily pastevce k využití krátkodobých řešení. Na dluh si berou jídlo a základní zboží z obchodů, půjčují si, kde je to možné a prodávají svá zvířata za velmi nízké ceny, čímž ztrácejí možnost dalšího příjmu z kašmíru, mléka a masa. Když pastevec ztratí své živobytí, je ohrožena celá jeho rodina, která na něm většinou bývá zcela závislá. Následuje další zchudnutí venkovských obyvatel a oslabuje se jejich odolnost vůči nadcházející zimě. Tito lidé se bez pomoci neobejdou.
Finanční pomoc pro rodiny a krmivo pro zvířata
Březen je klíčovým měsícem pro všechny mongolské pastevce postižené dzudem. Jejich zásoby krmiv pro zvířata jsou již téměř vyčerpané, stejně jako peněžní hotovost. Zvířata, která byla schopna přežít krutou zimu, trpí podvýživou a vyčerpáním. Aby rodiny pastevců neztratily poslední kusy svého dobytka, obětují na jejich výživu i své vlastní potřeby. Omezují nákup potravin, oblečení a vzdělávání.
V období od 9. do 16. března poskytl Člověk v tísni (ČvT) pomoc nejpotřebnějším pastevcům z oblasti Dornod a to především díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a české veřejnosti, která přispěla prostřednictvím Klubu přátel. Díky této významné podpoře může být při mimořádných událostech poskytnuta pomoc téměř okamžitě.
Podpora pastevcům probíhala ve dvou úrovních, distribuce balíků krmiva pro zvířata a finanční pomoc rodinám pastevců. Běžné krmivo by v tomto extrémním období nebylo dostačující, proto ČvT distribuuje speciální krmivo a multivitaminy, aby se zvýšila možnost přežití podvyživených zvířat. Navíc každá domácnost spolu s krmivem obdržela i finanční příspěvek, aby mohla pokrýt své základní potřeby.
Celou zprávu si můžete (v angličtině) přečíst tady.