Pomoc zachraňující životy pro ty, kteří to nejvíce potřebují: Humanitární pracovníci podporují invazí zasažené obyvatelstvo na Ukrajině
Publikováno: 18. 8. 2022 Doba čtení: 3 minutyRuská invaze na Ukrajinu způsobila zničující škody civilistům , zasáhla sousední země a potažmo i celý svět. Na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc a ochranu 17,7 milionů lidí. S blížící se zimou budou ale civilisté čelit novým problémům, především kvůli zničeným domům a infrastruktuře.
Humanitární pracovníci místních organizací hrají klíčovou roli při poskytování okamžité pomoci na Ukrajině. Byli prvními zasahujícími hned po invazi a zůstávají hlavními aktéry při poskytování humanitární pomoci. Jedním z těchto humanitárních pracovníků je i Roman Zemliak, který pracuje jako vedoucí projektů v Člověku v tísni na Ukrajině.
„Dlouhé roky pracuji pro Člověka v tísni v Doněcké oblasti, kde jsme přímo podporovali obyvatele Donbasu, ale kvůli eskalaci a zintenzivnění bojů jsem byl nucen opustit rodné město, které je nyní okupováno. Já a moje rodina jsme za sebou zanechali svůj domov a přestěhovali se na druhou stranu Ukrajiny. Pokračuji v práci s Člověkem v tísni na podpoře lidi trpících dopady probíhající války. Nyní, když jsem byl sám vysídlen, dokážu ještě lépe porozumět těžkostem – fyzickým, finančním i emocionálním, kterým čelí ti, jenž jsou vnitřně přesídleni, přišli o své domovy a jsou odloučeni od svých blízkých, stejně jako mnoha dalším obtížnostem způsobených pokračujícími boji,“ říká Roman.
Za poslední měsíc se nám na tady podařilo dodat jídlo a pitnou vodu desítkám tisíc lidípo celém území země. Pracujeme téměř ve všech oblastech, včetně Charkovské, Doněcké, Záporožské, Dněpropetrovské, Černihivské a Sumské. Naše pomoc se neustále mění a přizpůsobuje potřebám na místě. Rozšířili jsme náš zdejší tým na více než dvě stovky kolegů a otevřeli kanceláře ve Lvově, Dněpru, Poltavě, Vinnici a Černigově. Naše týmy nadále poskytují potravinovou pomoc, zejména v místech, kde lidé prchající před střety do bezpečí v jiných oblastech Ukrajiny. Kromě toho pokračujeme v zásobování pitnou vodou obyvatele žijící v blízkosti frontové linie, kde je vodovodní systém poškozen neustálým ostřelováním.
Naše kolegyně Inna Yerofeieva, která pro Člověka v tísni pracuje osm let, sama zažila vysídlení již dvakrát – v roce 2014, z Horlivky do Kostiantynivky v Doněcké oblasti, a v roce 2022 do Dněpru. Inna ví, jak těžké je čelit všem problémům spojeným s vysídlením, co to znamená mít strach o své děti, rodinu a vlastní život. Nyní je Inna koordinátorkou projektu zastřešujícím Doněckou a Poltavskou oblast. Tráví spoustu času ježděním do zasažených lokalit a koordinací dodávek potravin a hygienických balíčků místním lidem.
„V Doněcké oblasti pracujeme v blízkosti frontové linie, což jsou z bezpečnostních důvodů často nepřístupná místa. Pravidelné bombardování a ostřelování komplikuje humanitární pomoc lidem, kteří tam zůstávají a nutně potřebují naši pomoc. Mnozí z nich týdny bydlí ve sklepech nebo krytech, jako například v Avdiivce nebo Marince. Těmto lidem poskytujeme okamžitou nouzovou pomoc sami nebo prostřednictvím našich partnerů – místních nevládních organizací působících v dané oblasti,“ říká Inna.
Po celé Ukrajině se chystáme před zimou opravit 9000 domů, škol a dalších poškozených budov. Jedním z inženýrů Člověka v tísni na Ukrajině je Roman Krol, který s Člověkem v tísni začal spolupracovat již v roce 2015 a věnoval se tehdy rekonstrukcí poškozených domů. Nyní spolu s dalšími inženýry navštěvuje zasažené oblasti, zkoumá poničené budovy, setkává se s lidmi a místními úřady, aby zahájili přípravy rehabilitace Kyjevské, Sumské a Černihivské oblasti.
„Děláme, co je v našich silách, abychom opravili střechy, vyměnili poškozená okna a provedli další opravy. Chceme aby se lidé, jejichž domy byly zasaženy aktivními boji, mohli vrátit domů a přežít nadcházející zimu,“ říká Roman, jehož největším přáním je opět se setkat se všemi svými přáteli.