Pomohli jsme 369 900 lidí v Nepálu. I 5 let po zemětřesení Člověk v tísni nadále podporuje místní obyvatele

Publikováno: 21. 4. 2020 Doba čtení: 5 minut
Pomohli jsme 369 900 lidí v Nepálu. I 5 let po zemětřesení Člověk v tísni nadále podporuje místní obyvatele
© Foto: Sajana Shrestha

25. dubna si připomínáme výročí 5 let od ničivého zemětřesení v Nepálu. Zemřelo při něm téměř 9000 lidí a statisíce dalších se ocitly bez domova. Hned po katastrofě v Nepálu začal pracovat Člověk v tísni a i dnes v zemi pomáhá. Za tu dobu v Nepálu pomohl mimo jiné opravit na 125 kilometrů horských cest, poskytl práci téměř 4000 lidí a více než 3000 dětem připravil workshopy o bezpečnosti a zdraví. Zároveň pomohl s relokací více než 2400 rodin z území ohrožených sesuvy a pomohl se stavbou nebo rekonstrukcí poničených domů.

Třetí den po zemětřesení už měl Člověk v tísni v Nepálu své humanitární pracovníky a začal pomáhat. Bylo potřeba reagovat rychle, protože katastrofa zasáhla obrovské množství lidí a mnoho z nich žije v odlehlých horských vesnicích. První pomoc směřovala do oblasti Gorka nejblíže epicentru, brzy Češi začali pracovat i ve velmi zničené oblasti Sindupalčok.

“Nejdřív bylo potřeba sestavit tým. Do naší improvizované kanceláře na zahradě jednoho hotelu, kde jsme měli postavené stany a plastový zahradní nábytek, se začaly scházet desítky dobrovolníků. Zájem byl velký a rychle se nám podařilo najít šikovné lidi s velkou motivací pomoci svým lidem a podnikat pro to neuvěřitelné věci. Měli jsme členy týmu, kteří odletěli vrtulníkem do odřízlých oblastí v horách, aby tam zorganizovali pomoc. Přitom nevěděli, kdy se budou moci vrátit. Jiní kolegové celé dny pomáhali místním úřadům s Excelem, aby sestavili a vedli databázi postižených vesnic a domů,” říká Denisa Bultasová, která tehdy v dubnu 2015 do Nepálu přijela pomoci zakládat misi. Prvním úkolem Člověka v tísni byla distribuce plachet, z nichž si lidé mohli postavit provizorní přístřeší. Rychlá pomoc obětem zemětřesení byla možná díky pěnězům od dárců z Klubu přátel Člověka v tísni.

Člověk v tísni také na pomoc Nepálu vyhlásil sbírku SOS Nepál, do které čeští dárci přispěli více než 30 milionů korun.

“Podpořili jsme například 14 320 domácností, kterým jsme poskytli potřebné materiály a technickou podporu, aby si mohly postavit dočasné domovy,” říká Irene Itria, koordinátorka nepálských programů Člověka v tísni a dodává: “Společně s místními jsme začali opravovat poškozenou infrastrukturu ve vzdálených a nejvíce poškozených oblastech v Himalájích a v následujících dvou letech jsme pomohli opravit více než 125 kilometrů horských cest.”

Zemětřesení o síle 7,8 Richterovy stupnice zničilo téměř 600 000 budov a dalších 280 000 domů bylo poškozeno. Spousta rodin musela opustit své vesnice a lidé žili v táborech pro vnitřní uprchlíky, kde často nebyla dostatečná hygiena. Společně s komunitami jsme se snažili porozumět problémům a potřebám, které se vyskytly. Velký problém bylo domácí násilí na ženách a dívkách, sexuální obtěžování, obchodování s lidmi a vykořisťování. 

Člověk v tísni proto spolu s místní organizací spustil program “Her safety”, v rámci kterého jsme zorganizovali řadu workshopů a seminářů pro téměř 1000 lidí. Zaměřili jsme se na dospívající dívky, které se učily, jak rozpoznat nebezpečí a jak mu předcházet, o základech hygieny a otevřeně mluvit o tématech jako je domácí násilí, obchodování s lidmi či dětské svatby. Cílem bylo zvýšit povědomí o ochraně žen a o možnostech zvýšení bezpečnosti.

V rámci projektu Leave No Girl Behind zvyšujeme šanci 1709 dospívajícím dívkám začít nový život. Kvůli místním zvykům byly nuceny vdát se ve věku dvanácti či třinácti let a předčasně tak ukončily školní docházku. Dívky absolvují desetiměsíční kurz gramotnosti a matematiky, aby se následně za podpory rodiny a místní komunity mohly vrátit zpět do školy či absolvovat kurzy v místních učňovských centrech a najít si práci. V následujících letech podpoříme celkem 8500 dívek.

Pro 3183 chlapců a dívek jsme zorganizovali workshopy zaměřené nejen na bezpečnost a zdraví, ale také na podporu stejného postavení chlapců a dívek ve školách a proti diskriminaci. 1709 dívkám jsme také zajistili hodiny čtení, psaní a matematiky.

Od roku 2018 podporujeme lidi, kteří se musí přestěhovat kvůli sesuvům půdy a nadále pomáháme místním obyvatelům připravit se na přírodní katastrofy, které mohou přijít. Učíme také místní, jak rekonstruovat a stavět domy odolné proti zemětřesení.

“Díky skvělému týmu, který máme v Nepálu, známe potřeby a problémy, kterým jsou lidé v nejchudších částech Nepálu vystaveni. Využíváme různé inovace v technologiích a spolupracujeme s místními organizacemi a vládou, abychom místním lidem mohli co nejefektivněji pomoci.” říká vedoucí mise Člověka v tísni v Nepálu Jakub Smutný a dodává: “Navrhujeme a podporujeme zdroje obživy na základě aktuální nabídky a poptávky, systematicky se věnujeme řešení příčin problémů, pomáháme také komunitám a místním autoritám připravit se na případná další zemětřesení či sesuvy půdy s použitím 3D modelingu ve spolupráci se zahraničními univerzitami.”

5 let Člověka v tísni v Nepálu v číslech:

14 320 domácností jsme poskytli materiály a technickou podporu, aby si mohly postavit dočasné domovy

10 623 domácností dostalo potřebné věci jako matrace, přikrývky či solární lampy

3183 dětí se zúčastnilo námi pořádaných workshopů zaměřených na zdraví a bezpečnost

889 lidí se zúčastnilo workshopů a seminářů zaměřených na zvýšení povědomí o ochraně žen a o možnostech zvýšení bezpečnosti

125,5 kilometrů horských cest jsme pomohli opravit

3914 domácností získalo zaměstnání díky výstavbě nových stezek

200 dospívajících maminek bylo podpořeno v rámci programu mHealth, který posiluje duševní zdraví a zaměřuje se i preventivní péči

400 žen se zúčastnilo kurzů pletení a 300 domácností obnovilo svůj zdroj obživy

1600 zranitelných rodin jsme pomohli postavit či opravit domy odolné proti zemětřesení

1709 dívkám jsme zajistili hodiny čtení, psaní a matematiky

2428 domácnostem jsme pomohli přestěhovat se na bezpečnější místa z oblastí, kde dochází k nebezpečným sesuvům půdy

Zvláštní poděkování patří našim donorům, díky kterým můžeme již pět let v Nepálu pomáhat. Díky významné finanční podpoře českých dárců z Klubu přátel Člověka v tísni a lidí, kteří přispěli do sbírky SOS Nepál jsme mohli okamžitě reagovat na zemětřesení v Nepálu a začít pomáhat. Poděkování patří také Generálnímu ředitelství Evropské komise pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO), DFID, Nadaci Billa a Melindy Gatesových, CRS (Catholic Relief Services), Mezinárodní organizaci pro migraci, Ministerstvu zahraničních věcí ČR a Českému rozhlasu, kteří nás podpořili hlavně na začátku během největší krize.

Kontakty:

Jakub Smutný, Vedoucí mise Člověka v tísni v Nepálu

+420 724 587 888

jakub.smutny@peopleinneed.cz

Irene Itria, koordinátorka nepálských programů Člověka v tísni (rozhovor možný v angličtině)

+420 778 442 587

irene.itria@peopleinneed.cz

Autor: People in Need

Související články