Pomohli jsme moldavským podnikatelům zvládnout dobu covidovou
Publikováno: 20. 10. 2022 Doba čtení: 2 minutyBěhem krize covidu-19 se majitelé malých podniků v Moldavsku snažili udržet nad vodou kvůli nejisté ekonomice, ale i nedostatku účinné státní pomoci. Iniciativa vedená Člověkem v tísni (ČvT) se ale situaci pokusila změnit. Inovační hub s názvem Dreamups sídlící v hlavním městě Kišiněvě podpořil podnikatele zasažené dopady pandemie.
Když pandemie udeřila, moldavští podnikatelé se potýkali s nedostatkem zákazníků a nařízeními vlády, které omezovaly jejich činnost. Aby byly výzvy, které tehdejší situace přinášela, zvládnutelné, začala společnost Dreamups poskytovat online kurzy v oblasti prodeje, marketingu, exportu, e-commerce a fundraisingu. Přibližně 250 podnikatelů z Moldavska tak prošlo školením změřeným na to, jak transformovat své podnikání pomocí online nástrojů pro práci na dálku, jak budovat značku a další témata.
Zdánlivě jednoduché otázky – Jak vytvořit stránku na Facebooku? Lze inzerovat na sociálních sítích? Jak dobře vyfotit produkt? – se staly klíčové pro ekonomické přežití. Dreamups, a s ním spojená online školicí platforma Dreamclass, byly záchranným lanem umožňujícím mnoha majitelům firem se udržet nad vodou.
"Identifikovali jsme pět nejdůležitějších témat: marketing, prodej, export, e-commerce a získávání finančních prostředků," říká Aliona Rotaru, generální ředitelka společnosti Dreamups.
Podnikatelé se zkušeností s digitálním prostředím se naučili, jak svůj provoz převést na internet. Mnohým z nich, zejména těm z moldavského venkova, však chyběly technologie a jazykové znalosti, aby vše zvládli sami. Potřebovali impuls a pomoc.
Krok do online světa
Profesionální kurzy od Dreamups zatím měli více než 400 účastníků. Místní odborníci z oblasti komunikace a prodeje ukázali podnikatelům, jak využívat online nástroje k efektivní komunikaci se zákazníky. "Můj kurz je zaměřen na globální prodej produktů," říká Vlad Vedrasco, jeden ze školitelů. Vedrasco svým studentům ukazuje, že mají možnost prodávat své výrobky všude díky nástrojům e-commerce.
Cristian Slobodeaniuc z ČvT říká: "COVID-19 přinesl moldavské společnosti mnoho výzev, zejména té části, která poskytuje sociální služby pro seniory, lidi se zdravotním postižením a děti, ale kromě těchto skupin pandemie zasáhla i podnikatelský sektor, a proto jsme se rozhodli podpořit vznik projektu Dreamups."
Projekt Dreamups realizoval Člověk v tísni za finanční podpory Evropské unie v rámci Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství. Mezi partnerské organizace patří Netherlands Helsinki Committee (NHC) a AFEW International.
Tento článek vznikl za finanční podpory Evropské unie. Za jeho obsah nese výhradní odpovědnost projekt "Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství " financovaný Evropskou unií. Obsah videa patří autorům a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie.