Pomozte lidem na Ukrajině během eskalující krize!

Publikováno: 4. 2. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Pomozte lidem na Ukrajině během eskalující krize!
© Foto: PIN
Obyvatelé poblíž kontaktní linie trpí nedostatkem vody a potravin, nefunguje elektřina, jejich domy jsou poškozené odstřelováním a často v nich nemají ani čím topit. Mnoho lidí oblast opustilo, přestaly fungovat služby a lékařská péče, civilní infrastruktura je často pod palbou. Většina těch, kteří se rozhodli v oblasti zůstat, přišla o práci. Vleklý ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny způsobuje dlouhotrvající humanitární krizi.

Člověk v tísni na Ukrajině poskytuje humanitární pomoc od počátku krize v roce 2014. Pomáhá na obou stranách konfliktu i v dnešních dnech, kdy se stupňuje mezinárodní napětí.

Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán, komentuje situaci na Ukrajině

„V městech a vesnicích podél kontaktní linie přestala fungovat jakákoliv infrastruktura, silnice se neopravují, nefungují tam obchody, neteče tam voda, protože kvůli konfliktu byl porušen vodovodní řád. Přístup ke zdravotnictví a školství je velmi problematický.

Z oblasti odešli mladí lidé, protože nevidí žádné příležitosti, nejsou pracovní místa, zavřely se doly, železnice i továrny. Vzhledem k současné eskalaci je těžko představitelné, že by v té oblasti chtěl někdo zůstat, nebo třeba začít podnikat s tou nejistotou, která tam nyní panuje.“
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Podle dat OSN zasáhla v roce 2021 krize na Ukrajině 1,5 milionu lidí, z čehož půl milionu tvoří děti a nezletilí. Od roku 2014 již zemřelo 3300 civilistů a přes 7000 lidí bylo zraněno. Celou situaci ještě významně zhoršuje pandemie nemoci Covid 19, která přetěžuje již tak složitě fungující zdravotní systém. Vzhledem k tomu, že politické řešení konfliktu je v nedohlednu, je pravděpodobné, že humanitární potřeby budou i nadále sílit.

Člověk v tísni otevřel svou misi na Ukrajině v roce 2014. Od té doby jsme poskytli:

  • Pomoc více než 3.8 milionu lidí, kterým dodáváme jídlo, vodu, hygienické potřeby nebo v zimě uhlí na topení.
  • Opravujeme poničené domy i vodní potrubí.
  • Pro děti z postižených oblastí zakládáme dětská centra, kde najdou trampolíny, stavebnice či plyšové hračky, a kde se jim pravidelně věnují zkušení sociální pracovníci.

Na místě působí desítky zkušených humanitárních pracovníků, kteří jsou připravení okamžitě reagovat a přizpůsobit formu naší pomoci aktuálnímu vývoji situace. Do sbírky SOS Ukrajina přispěli čeští dárci od roku 2014 částkou více než 17 milionů korun.

Autor: Člověk v tísni

Související články